Matka Kurka usłyszał wyrok w sprawie znieważnia Jurka...

  Matka Kurka usłyszał wyrok w sprawie znieważnia Jurka Owsiaka i fundacji WOŚP

  oprac. (pik)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Jurek Owsiak i fundacja WOŚP wytoczyli sprawę Piotrowi W. W sądzie w Legnicy zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Matka Kurka musi zapłacić grzywn

  Jurek Owsiak i fundacja WOŚP wytoczyli sprawę Piotrowi W. W sądzie w Legnicy zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Matka Kurka musi zapłacić grzywnę. ©Jakub Pikulik / archiwum

  W czwartek, 26 lutego, Sąd Okręgowy w Legnicy wydał wyrok w sprawie Piotra W., znanego jako Matka Kurka. Proces blogerowi wytoczył Jurek Owsiak i fundacja WOŚP.
  Jurek Owsiak i fundacja WOŚP wytoczyli sprawę Piotrowi W. W sądzie w Legnicy zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Matka Kurka musi zapłacić grzywn

  Jurek Owsiak i fundacja WOŚP wytoczyli sprawę Piotrowi W. W sądzie w Legnicy zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Matka Kurka musi zapłacić grzywnę. ©Jakub Pikulik / archiwum

  Sąd Okręgowy w Legnicy odrzucił argumenty oskarżonego. Bloger Piotr W., który w internecie znany jest pod pseudonimem Matka Kurka został prawomocnym wyrokiem uznany winnym znieważenia Jerzego Owsiaka - prezesa zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

  Piotr W. musi zapłacić grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Bloger musi też pokryć część kosztów sądowych, których kwotę oszacowano na 500 zł. - Ten wyrok przywrócił nam wiarę w wymiar sprawiedliwości - czytamy w oświadczeniu, które zostało opublikowane przez fundację WOŚP.

  Wszystkie informacje o Przystanku Woodstock 2015 w Kostrzynie nad Odrą: Przystanek Woodstock 2015: zespoły, kto zagra, termin, zdjęcia, filmy, informacje

  Post użytkownika WOŚP.


  Poniżej pełna treść oświadczenia.

  W Sądzie Okręgowym w Legnicy zakończył się proces, w którym bloger Piotr W. vel. Matka Kurka został prawomocnym wyrokiem uznany winnym znieważenia Prezesa Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Skazanemu wymierzono karę grzywny. Proces ten został wytoczony w poczuciu absolutnej niesprawiedliwości i krzywdy, jakie niosły ze sobą przesycone nienawiścią, kłamstwami oraz bezpodstawnymi oskarżeniami publikacje blogera Matki Kurki. Absurdalność stawianych tez oraz brutalność bezpośredniego ataku na osobę i rodzinę Jurka Owsiaka skłoniły nas do szukania ochrony w polskim prawie. Liczyliśmy na to, że mechanizmy zapisane w kodeksie karnym dadzą nam, a także każdemu, kto spotka się z podobnym atakiem skierowanym w swoją stronę, poczucie elementarnego bezpieczeństwa i godności.

  Dzisiejszy wyrok, który zapadł przed Sądem Okręgowym w Legnicy, przywrócił nam wiarę w sprawiedliwość. Sąd uznał, że oszczerstwa i obelgi rzucane przez blogera nie mieszczą się w granicach wolności słowa, a w krytyce działalności osób publicznych, nawet za pośrednictwem bloga i internetu, nie można dopuścić się personalnego ataku, szkalowania, momentami wulgarnego znieważania.

  Zainwestowaliśmy w proces z Matką Kurką bardzo dużo emocji oraz cennego czasu. Mozolna potyczka przed sądem zabierała nam energię i determinację, którą w tym samym czasie mogliśmy wykorzystywać do realizowania prawdziwego celu naszej działalności, jakim jest ratowanie życia i zdrowia najbardziej potrzebujących - dzieci i seniorów leczonych w polskich szpitalach. Kolejne miesiące procesu sądowego oznaczały dla nas coraz to nowe ataki tak ze strony samego oskarżonego, jak i popierających go dziennikarzy i publicystów, którzy niszczenie dorobku Orkiestry traktowali niemalże jak sport, prześcigając się w wymyślaniu coraz to nowych absurdów na temat naszych działań. Byliśmy jednak przekonani, że zajadliwe ataki tym bardziej motywować powinny, by stanąć w obronie swojego dobrego imienia i swojej godności.

  Na szczęście zwieńczenie długiego procesu zbiegło się w czasie z zakończeniem 23. Finału WOŚP. Okazało się, że o ile wiele wysiłku kosztuje znalezienie ochrony w systemie sprawiedliwości, o tyle liczyć możemy na Polaków, którzy w postrzeganiu codziennej rzeczywistości kierują się po prostu zdrowym rozsądkiem. Przecież każdy z nas może samodzielnie sprawdzić, jakie są efekty 23 lat grania WOŚP kierowanej przez Jurka Owsiaka. Wystarczy zajrzeć do najbliższego szpitala, w którym leczy się dzieci, wystarczy zajrzeć na najbliższy oddział geriatryczny, czy zajrzeć do książeczki zdrowia każdego z 4,5 mln polskich dzieci, które urodziły się w minionych 14 latach. Wystarczy porozmawiać z lekarzami, pacjentami czy rodzicami. Realnych, namacalnych śladów naszej wieloletniej obecności w systemie opieki zdrowotnej w Polsce nie da się wymazać nawet najbardziej zajadłą kampanią nienawiści. Polacy to dostrzegli, docenili i wszyscy będziemy mogli się o tym przekonać już 8 marca, kiedy ogłosimy rezultat 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  Naszą pracę, naszą energię i ogromny zapał koncentrujemy teraz na tym, by dzięki zebranym w styczniu pieniądzom dokonać kolejnych wspaniałych rzeczy w polskiej, szpitalnej rzeczywistości.
  Z wielką pomocą naszych przyjaciół grać będziemy do końca świata i jeden dzień dłużej.

  Fundacja WOŚP
  Jerzy Owsiak
  Lidia Owsiak
  Piotr Burczyński
  Bohdan Maruszewski
  Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników  Oferty pracy z Twojego regionu

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Wszystkie komentarze (3) forum.gazetalubuska.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   GazetaLubuska.pl poleca:

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama