Dlaczego muzułmanie wyrzucili do morza 12 chrześcijan?...

  Dlaczego muzułmanie wyrzucili do morza 12 chrześcijan? Wstrząsające relacje uczestników rejsu

  Tom Kington, AG (AIP)

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Włoska policja ujawniła szczegóły tragicznego rejsu imigrantów z Libii do Włoch sprzed kilku dni - muzułmanie wyrzucili za burtę 12 chrześcijan, którzy nie chcieli modlić się do Allaha.
  Atak islamistów sprowokowała modlitwa młodego chrześcijanina z Nigerii, którą rozpoczął, kiedy z gumowego pontonu zaczęło uchodzić powietrze. Do wybrzeży Włoch przybyło w tym roku już ponad 25 tysięcy nielegalnych imigrantów z krajów afrykańskich.

  Jak podaje "The Times", muzułmanie mieli powiedzieć do młodego, modlącego się Nigeryjczyka: "tutaj modlimy się tylko do Allaha". - Zagrozili mu, że wyrzucą go z pokładu, jeśli nie przestanie modlić się do Boga - powiedział jeden ze świadków, cytowany przez włoską gazetę "La Repubblica".
  Sprzeciw mężczyzny doprowadził do walki, w wyniku której islamscy imigranci wrzucili Nigeryjczyka do wody. Jak relacjonuje świadek, muzułmanie "byli rozwścieczeni" i zaczęli krzyczeć "Allah jest wielki", po czym zaatakowali imigrantów, którzy próbowali bronić młodego chrześcijanina - podaje "The Times".

  Łącznie afrykańscy islamiści wyrzucili za burtę 12 chrześcijan. Pozostali uformowali ludzki łańcuch i przylgnęli do pontonu - relacjonuje inny światek z Ghany. Po godzinie do imigrantów przypłynął włoski statek ratunkowy, który eskortował pozostałych imigrantów do Palermo. Według "The Times", w momencie przybycia ratowników, pasażerowie byli zszokowani, nie byli w stanie mówić, poruszać się i wpatrywali się w ziemię. Na gumowym pontonie łącznie znajdowało się około 100 uchodźców z Afryki, między innymi z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Senegalu, Mali oraz Nigerii - podaje CNN.

  Włoska policja aresztowała 15 podejrzanych muzułmanów. Wśród nich jest 21-letni Ousmane Camara z Wybrzeża Kości Słoniowej, o którego udziale w ataku świadczyła rana dużego palca u nogi, otrzymana w wyniku szamotaniny z imigrantem przed wyrzuceniem go do Morza Śródziemnego. - Mamy do czynienia z prześladowaniem chrześcijan. To niewybaczalne - powiedział włoski kardynał Antonio Maria Beglio, cytowany przez "The Times". Na początku kwietnia na Uniwersytecie Garissa w Kenii islamscy ekstremiści z organizacji Al-Szabab zamordowali 147 chrześcijańskich studentów. Chrześcijanie prześladowani są także m.in. w Nigerii i Kamerunie, gdzie działa, powiązana z Państwem Islamskim, grupa Boko Haram.

  W ostatnim czasie do wybrzeży Włoch napływa rekordowa ilość statków i łodzi z imigrantami z Afryki, między innymi z Syrii. Ludzie masowo uciekają przed nasilającymi się konfliktami wojennymi oraz rosnącym ubóstwem. Jak informuje "The Times", w piątek na włoską wyspę Lampedusa przybił statek z imigrantami z Somalii i Erytrei, którzy mieli poważne poparzenia ciała spowodowane przez eksplozję gazu w Libii. Na pokładzie była między innymi 6-miesięczna, poparzona dziewczynka. Do wybuchu doszło w magazynie, w którym uchodźcy byli przetrzymywani przez handlarzy ludźmi. Na miejscu zginęło 6 osób, a 25-letnia kobieta zmarła podczas podróży przez Morze Śródziemne z powodu obrażeń. - Poparzeni imigranci byli przetrzymywani w Libii przed 3 dni bez opieki medycznej, po czym zostali siłą wciągnięci na pokład pontonu, który szybko zaczął się topić. Podczas podróży ciężko ranni ludzie byli wystawieni na słońce, a ich rany były podrażniane przez słoną wodę. Nigdy nie widziałam aż takiego okrucieństwa - powiedziała Carlotta Sami, rzeczniczka ONZ.

  Jak relacjonuje "The Times", w czwartek włoska marynarka wojenna miała pierwsze w tym roku starcie z uzbrojonymi Libijczykami. W nocy kuter łowiący krewetki, na północny-zachód od portu Misrata w Libii, został zatrzymany przez libijski holownik, na którego pokładzie znajdowali się mężczyźni podający się za żołnierzy. Libijczycy nakazali Włochom płynąć do Misraty. Po wysłaniu sygnału SOS prze drugi włoski kuter, na miejsce zdarzenia przypłynęła fregata marynarki wojennej Włoch. Libijscy wojownicy nie stawiali oporu. Policja bada, czy Libijczycy na holowniku byli przedstawicielami władzy kontrolującymi połowy ryb czy bojownikami, którzy próbowali ukraść łódź.

  Według ONZ, do Włoch w tym roku przybyło już 23 500 imigrantów, w tym 11 tysięcy z samej Libii. Do Grecji przypłynęło ponad 12 tysięcy uchodźców, szczególnie z Syrii. Podczas podróży do greckich wybrzeży utonęło 950 osób.


  Nieruchomości z Twojego regionu

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   GazetaLubuska.pl poleca:

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama