Związkowcy przeciw ingerencji Brukseli w wiek emerytalny

  Związkowcy przeciw ingerencji Brukseli w wiek emerytalny

  Maciej Deja AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło: TVN 24

  Setki osób zrzeszonych w NSZZ „Solidarność” zjawiły się w sobotę pod placówką Komisji Europejskiej w Warszawie. Związkowcy sprzeciwiają się ingerencji Brukseli w przepis pozwalający kobietom przejść na emeryturę pięć lat wcześniej niż mężczyznom.
  – Ja nie głosowałem na Angelę Merkel, ale na Andrzeja Dudę. Nie możemy pozwolić na okupację naszego kraju – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas pikiety. Jej powodem była niechęć unijnych urzędników do założeń prezydenckiej ustawy o wieku emerytalnym, która wchodzi w życie z początkiem października. Zdaniem Komisji Europejskiej fakt, że kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, pięć lat wcześniej, niż mężczyźni, jest sprzeczny z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia. Takie przepisy obowiązywały w Polsce do 2012 roku.

  Czytaj także: INFO Z POLSKI: 330 tys. Polaków skorzysta z obniżenia wieku emerytalnego

  Pod koniec lipca zastrzeżenia do reformy zgłaszał wiceszef KE Frans Timmermans. Komisarz ds. równości płci Vera Jourova i komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen skierowały do przewodniczącego „Solidarności” list, w którym zapowiadają, podjęcie przez KE „stosownych działań”.

  Czytaj także: Szybciej pójdziemy na emeryturę! Będzie nowy wiek emerytalny

  – Wkurza to, gdy ci, którzy nigdy w Polsce nie byli, chcą nam urządzać nasz kraj – mówiła podczas pikiety europoseł Jadwiga Wiśniewska. Na scenie pojawili się również inni politycy znani w Brukseli – wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki i niedoszły kandydat na Przewodniczącego Rady Europy Jacek Saryusz-Wolski.

  60 sekund biznesu: System emerytalny zagraża rozwojowi gospodarczemu

  AIP/x-news

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   GazetaLubuska.pl poleca:

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama