Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie pójdą do pracy

Redakcja
Przy Zakładzie Karnym w Garbalinie koło Łęczycy powstanie nowa hala produkcyjna. Część więźniów z Garbalina już pracuje na terenie zakładu, m.in. w pralni
Przy Zakładzie Karnym w Garbalinie koło Łęczycy powstanie nowa hala produkcyjna. Część więźniów z Garbalina już pracuje na terenie zakładu, m.in. w pralni Archiwum
Ministerstwo Sprawiedliwości stworzyło specjalny fundusz na budowanie za murami więzień hal produkcyjnych, w których osadzeni mogliby pracować. Program aktywizacji zawodowej więźniów zakłada wybudowanie 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych w całym kraju.

W woj. łódzkim mają powstać trzy takie hale: na terenie Zakładu Karnego Nr 1 przy ul. Beskidzkiej w Łodzi, Zakładu Karnego w Łowiczu oraz przy Zakładzie Karnym w Garbalinie.

Jednostka w Garbalinie to zakład karny typu półotwartego, w którym proces resocjalizacji przechodzą dorośli mężczyźni, recydywiści i odbywający karę pozbawienia wolności po raz pierwszy. Zakład Karny w Garbalinie nie został wytypowany do ministerialnego programu przypadkowo.

W głównej mierze ma to odzwierciedlenie w położeniu jednostki, gdyż jej lokalizacja oraz rezerwy terenowe (usytuowanie nieopodal DK Nr 91, lokalizacja poza miastem) pozostawiają przysłowiowe pole do popisu przyszłym inwestorom - mówi por. Adam Kowalski, rzecznik ZK w Garbalinie.

Dodatkowy atut przemawiający za wyborem Zakładu Karnego w Garbalinie to fakt, iż jednostka dominuje w skali zatrudniania osadzonych i to zarówno na terenie samego więzienia jak i poza nią u pracodawców zewnętrznych.

Wybudowanie hali i uruchomienie linii produkcyjnej ma przynieść wymierne korzyści dla każdej z zaangażowanych stron programu, tj. Ministerstwu Sprawiedliwości, Służbie Więziennej, przyszłym pracodawcom, więźniom, a przede wszystkim społeczeństwu. Zgodnie z założeniami rządowego programu w pierwszej kolejności do zatrudnienia kierowani będą więźniowie posiadający bieżące lub zaległe zobowiązania alimentacyjne oraz posiadający ciążące na nich „inne” zobowiązania finansowe.

Są dwie możliwe lokalizacje hali produkcyjnej. Hala o powierzchni ok. 1300 metrów kwadratowych wybudowana zostać może na działce Skarbu Państwa, bezpośrednio przy zakładzie karnym. Pozwoliłoby to na zatrudnienia minimalnie 65 osadzonych.

Druga lokalizacja, na terenie jednostki, pozwoliłaby na wybudowanie hali o powierzchni 1100 metrów kwadratowych, w której zatrudnienie będzie mogło znaleźć minimalnie 50 skazanych. Wybór lokalizacji będzie uzależniony od formy produkcji, jak będzie prowadzona na terenie zakładu.

Obecnie część zakładów karnych w regionie ma podpisane takie umowy z gminami i powiatami. Dzięki temu skazani m.in. pracują przy porządkowaniu parków, ulic, a także opiekują się osobami starszymi w domach pomocy społecznej.

Zasady programu

Pod koniec kwietnia ogłoszono rządowy program dotyczący pracy skazanych. W kraju wybudowanych ma być 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych i aresztach śledczych. Zakłada się też rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów i ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających osoby przebywające za murami.

Hale przemysłowe mają powstać w latach 2016 - 2023. Program już działa, bo od czasu jego ogłoszenia otwarto dwa obiekty: jeden w Zakładzie Karnym w Krzywańcu i w Zakładzie Karnym w Gębarzewie. Zatrudnienie w obydwu znajdzie ponad 200 ludzi.

Fundusze na budowę hal pochodzą z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Gromadzone są tam pieniądze z potrąceń z wynagrodzeń więźniów, zatem program nie będzie finansowany z kieszeni podatników.

Ważna kwestia to wprowadzenie większych ulg dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają więźniów.

Pierwsi do pracy kierowani będą skazani posiadający zobowiązania alimentacyjne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Więźniowie pójdą do pracy - Dziennik Łódzki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska