Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proces o spaloną kukłę Żyda na wrocławskim Rynku podczas manifestacji narodowców

Marcin Rybak
Marcin Rybak
fot. Paweł Relikowski
Proces o spalenie kukły na wrocławskim Rynku. Doszło do niego 18 listopada 2015. - To kukła Żyda. Jej spalenie było nawoływaniem do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych – twierdzi oskarżenie. - Nie Żyda tylko finansisty Georga Sorosa jako odpowiedzialnego za masową imigrację islamistów do Europy – przekonuje oskarżony Piotr Rybak. - Widok płonącej kukły przypomniał mi mojego dziadka spalonego wraz z malutką córeczką przez Niemców w synagodze w czasie II wojny światowej – zeznawała świadek Elżbieta Magenheim działaczka stowarzyszenia potomków osób ocalałych z Holocaustu. - Zaczynam się bać.

Zdjęcia kukły w czarnym płaszczu z pejsami i w meloniku - podpalonej przez Piotra Rybaka - obiegły media całego świata. Był to finał manifestacji środowisk narodowych. Manifestacji przeciwko przyjmowaniu w Europie i w Polsce uchodźców z Bliskiego Wschodu. Piotr Rybak to przedsiębiorca, polityk, uczestnik wielu manifestacji. Działalność publiczną zaczynał gdy jego firma nie ostała należnych pieniędzy za udział w budowie wrocławskiego stadionu. Potem działal w Ruchu Oburzonych, był związany z Pawłem Kukizem. Później zaczął się pojawiać na manifestacjach narodowców.

Przekonywał, że nie chodziło mu o antysemityzm. Tylko o zamanifestowanie sprzeciwu wobec przyjmowania „islamistów”. Za ten proces Rybak czyni odpowiedzialnym znanego przedsiębiorcę i finansistę Georga Sorosa. A, że jest on pochodzenia żydowskiego to też takie cechy miała kukła. Planowano też – przekonywał Rybak – że będzie miała zdjęcie Sorosa na głowie ale człowiek ze zdjęciem nie dojechał na manifestację. Dla oskarżonego to nie była kukła Żyda tylko „instalacja” symbolizująca Sorosa. Oskarżony mówił sądowi, że osobiście publicznie przepraszał środowiska żydowskie jeśli poczuły się urażone.

A jak się poczuły? Elżbieta Magenheim - Dla mnie, dla nas zbitka słów palenie i Żyd uruchamia najgorsze skojarzenia: z zagładą, Holocaustem, Soah. Nasze rodziny zostały spalone. Drugi ze świadków – prezes Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce – odniósł się do linii obrony Piotra Rybaka. Mówił, że kukła miała wszystkie cechy „stereotypowego” ortodoksyjnego Żyda. Tak samo przedstawiała go choćby antysemicka propaganda nazistów.

Już po rozprawie – w obecności dziennikarzy – doszło do wymiany zdań pomiędzy oskarżonym a świadkiem. Piotr Rybak powtarzał, że „nie ma nic do nacji” tylko do Sorosa. - On jest waszym przedstawicielem. - A czy pana przedstawicielem jest Mariusz Trynkiewicz – odpowiedział świadek.

Policja musiała też interweniować, gdy mężczyzna z publiczności – sądząc po jego koszulce przedstawiciel środowisk narodowych i kibicowskich – w dość agresywny sposób robił zdjęcia świadkowi Elżbiecie M. mówiąc do niej „Ela”. Kobieta poprosiła o pomoc policjantów, którzy odsunęli mężczyznę na bok. - Był agresywny - mówiła nam o tym incydencie świadek. - Prowokował mnie. Być może dla nich to pierwsze zetknięcie z kimś kto otwarcie powiedział o sobie,że jest Żydem. To ich wkurzyło.

Oskarżony – już po rozprawie – zapewnił nas, że nie chciał wywoływać takich skojarzeń o jakich mówiła Elżbieta Magenheim. Utrzymywał jednak, że jego zdaniem treść zeznań dwójki świadków to „celowe wyolbrzymianie tematu” przez przedstawicieli społeczności żydowskiej.

W przyszłym tygodniu miał się zacząć proces Justyny H. z ON - R. Również za nawoływanie do nienawiści podczas antyislamskiej manifestacji z września 2015.Ale kilka dni temu prokuratura wycofała akt oskarżenia. Śledztwo ma być uzupełnione - mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Proces o spaloną kukłę Żyda na wrocławskim Rynku podczas manifestacji narodowców - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska