Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Danina solidarnościowa, czyli nowy podatek dla najbogatszych. Minister Rafalska realizuje zapowiedzi. Kto za to zapłaci?

a.w.
Rząd wprowadzając daninę solidarnościową chce odpowiedzieć na postulaty osób protestujących w sejmie.
Rząd wprowadzając daninę solidarnościową chce odpowiedzieć na postulaty osób protestujących w sejmie. polskatimes.pl
Danina solidarnościowa to nowy podatek, który rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiadał jakiś czas temu jako odpowiedź na protest dorosłych dzieci niepełnosprawnych i ich rodzi. Dziś zapowiedzi przerodziły się w konkretne plany. Minister Rafalska i Czerwińska przedstawiły tzw. mapę drogową projektu.

Na składkę solidarnościową, nowe janosikowe składać się mają najbogatsi. Jak wyliczyło Ministerstwo Finansów będzie to ok 25 tysięcy osób, które zarabiają powyżej 87 tysięcy złotych miesięcznie. Według dalszych szacunków nowy podatek powinien dać ok 1, 15 miliarda złotych przychodu rocznie. Jakie są główne założenia daniny solidarnościowej?

3 fundamenty daniny solidarnościowej

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wraz z minister finansówTeresą Czerwińską przedstawiły zapowiadaną mapę drogową budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz główne założenia nowego podatku, który otrzymał chwytliwą nazwę daniny solidarnościowe.

- System opiera się o 3 fundamenty. Pierwszy z nich to Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Kolejny to Pakiet społecznej odpowiedzialności i trzeci – Dostępność+ – mówiła dziś minister Rafalska.

3 fundamenty daniny solidarnościowej to:

  1. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
  2. Pakiet społecznej odpowiedzialności
  3. Dostępność+

CZYTAJ TAKŻE: Minister Elżbieta Rafalska spotkała się z rodzicami dzieci niepełnosprawnych >>>

Danina solidarnościowa – kto za to zapłaci?

Danina solidarnościowa będzie pobierana od osób najlepiej zarabiających. Podatek dosięgnie tych, zarabiających powyżej miliona złotych rocznie. Od 2020 roku środki mają zostać przeznaczane na najważniejsze potrzeby osó niepełnosprawnych.

Danina będzie wynosiła 4% od nadwyżki.

Rozwiązanie, które zaproponowały minister na dzisiejszej konferencji bazuje na analizie obciążenia podatkiem od osób fizycznym. Na tle innych krajów UE należymy do krajów o najsłabszych obciążenia, jeśli chodzi o podatki pośrednie. Danina solidarnościowa będzie zasadniczym źródłem finansowania funduszu solidarnościowego – argumentowała minister finansów.

Czy nowy projekt rządu zakończy protest dorosłych dzieci niepełnosprawnych oaz ich rodzin w sejmie?

Pierwotnie propozycja nowego podatku padła z ust premiera Morawieckiego na jego pierwszym spotkaniu z protestującymi w sejmie niepełnosprawnymi oraz ich rodzinami. Danina solidarnościowa miała być odpowiedzią na pierwszy postulat protestujących, czyli 500+ dla dorosłych dzieci niepełnosprawnych. Aktualnie rząd zmienia perspektywę. Zapowiada nowy podatek wraz z tradycyjną ścieżką dotarcia, czyli konsultacjami społecznymi, pracą w poszczególnych komisjach.

Danina solidarnościowa to nie jest projekt, który ma załagodzić lub nawet zakończyć protest matek dorosłych dzieci niepełnosprawnych w sejmie. Protestujący otwarcie krytykują zmianę. Nie ma poparcia ze strony protestujących żadnego z fundamentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska