Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokażcie klasę: szkolne lwy pokazały pazury

Zbigniew Borek
Zwycięzca w najmłodszej kategorii klas 0-3 szkół podstawowych, czyli 3e ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Zielonej Górze. Wychowawcą klasy i jednocześnie dyrektorem szkoły jest Elżbieta Nowak.
Zwycięzca w najmłodszej kategorii klas 0-3 szkół podstawowych, czyli 3e ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Zielonej Górze. Wychowawcą klasy i jednocześnie dyrektorem szkoły jest Elżbieta Nowak. fot. archiwum klasy
- Jeśli ktoś potrzebuje pozytywnej adrenaliny w pracy, to zapraszam do tego plebiscytu! - śmieje się Agnieszka Sawicka. Jej klasa 2b z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze wygrała eliminacje w swojej kategorii. Uwaga! Glosowanie finałowe już trwa!

21 klas awansowało do finału

21 klas awansowało do finału

W finale głosujemy przy użyciu prefiksów z eliminacji. Finałowe zadania są trzy (szczegółowy ich opis jest w zakładce regulamin na www.gazetalubuska.pl/pokazcieklase): * 1 - krótki internetowy film lub prezentacja multimedialna o kibicowaniu własnej drużynie sportowej * 2 - artykuł z ilustracją promujący drużynę jej przeciwników * 3 - stworzenie rymowanego hasła promującego 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że to już trzecia edycja uczniowskiego plebiscytu, który w tym roku organizujemy wspólnie z lubuskim kuratorem oświaty Bogną Ferensztajn, wojewodą lubuskim Jerzym Ostrouchem i punktem informacji europejskiej Europe Direct.

- Mieliśmy swoją strategię, którą nazwaliśmy "Śpiący lew", bo to zwierz, który nawet, jak śpi, to czuwa, i zawsze w porę się budzi, żeby pokazać ostry pazur - mówi z uśmiechem wychowawczyni zielonogórskich gimnazjalistów. Opowiedziała też, jak jej klasa zabiegała o głosy w eliminacjach: - Mieliśmy w szkole promocyjne środy. Co tydzień namawialiśmy do głosowania na nas, starając się pokazać, że jesteśmy tego warci. Zrobiliśmy klip o klasie, rozwiesiliśmy plakaty z fragmentami naszej plebiscytowej ankiety, sprzedawaliśmy upieczone przez uczniów ciasto czy mufinki, a nawet tosty. Najważniejsze jednak dla nas było to, żeby przy okazji się integrować i to nam się świetnie udało.

- Gdyby nasza pani dyrektor i wychowawczyni w jednym, Ela Nowak, czarownicą była, to by nam mikstury piekielne warzyła - tak napisali w ankiecie uczniowie klasy 3e ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Zielonej Górze. Ankieta i do tego piękne zdjęcie sprawiły, że podopieczni Elżbiety Nowak też znaleźli się wśród zwycięzców eliminacji. Tak, tak, po zakończeniu głosowania Czytelników i obradach kapituły znamy już pełne wyniki (patrz u dołu strony). Od razu podkreślamy: klasę - dosłownie i w przenośni - pokazali nie tylko ci, którzy awansowali do finału, ale wszyscy, którzy się zgłosili. To wymagało nie lada odwagi i sporo pracy.

- Wśród ankiet były i bardzo długie, i krótkie, ale za to treściwe. Nie ocenialiśmy jednak długości, tylko pomysłowość i zaangażowanie uczniów. Podobnie było ze zdjęciami: mniej punktów otrzymały statyczne zdjęcia np. uczniów w ławkach, a więcej te, na których było widać ich kreatywność - mówi Dorota Dąbrowska - konsultant ds. kultury szkolnej i edukacji regionalnej z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie. Razem z nią w plebiscytowej kapitule zasiadają: Justyna Sokołowska - kierownik enterprise sales z "Gazety Lubuskiej" i Grzegorz Rados - wicedyrektor wydziału strategii edukacji Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie. We wtorek kapituła oceniła nadesłane przez uczestników plebiscytu zdjęcia i ankiety, przyznając od 1 do 20 punktów. O ostatecznym wyniku w eliminacjach decydowała łączna suma punktów od kapituły i za głosowanie Czytelników. Na 36 klas wpłynęło 8109 głosów.

Do finału awansowało z każdej kategorii po siedem klas. - Naprawdę super! - tak zareagowała na wyniki eliminacji Elżbieta Gławdel, wicedyrektor Gimnazjum nr 1 w Drezdenku. Z tej szkoły aż dwie klasy: 2a i 2b awansowały do finału. - No tak, serce było w rozterce i dlatego głosowałam na obie - śmieje się pani wicedyrektor. Była jedną z pierwszych osób, które zgłosiły uczniów do plebiscytu. - Aż miło patrzeć, jak się wraz z wychowawcami zaangażowali. W eliminacjach rywalizowali nie tylko z konkurencją spoza szkoły, ale i między sobą. I wszyscy się od rana cieszymy - mówi.

W finale, który ruszył w piątek 8 listopada minutę po północy, do wykonania są trzy zadania. Głosujemy za pomocą starych prefiksów. Liczymy, że ani uczniowie ani wychowawcy klas, które zakończyły udział w plebiscycie na eliminacjach, nie uznają tego czasu za stracony, bo przecież wspólnie pokazali klasę :)

Klasom, które awansowały, życzymy powodzenia w finale! - Przygotowaliśmy już z uczniami strategię na finał. Nazywa się "Płynąca woda", bo jak płynąca woda zawsze znajdzie dla siebie drogę, tak my chcemy omijać wszelkie przeszkody, żeby powalczyć o jak najlepszy wynik. To trudne wyzwanie, ale chcemy mu sprostać tym bardziej, że przed rokiem inna klasa z naszej szkoły ten plebiscyt wygrała - mówi Agnieszka Sawicka z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska