Podsumowanie ostatniej kolejki drugiej ligi

(pat)
W środę drugoligowcy rozegrali 26. kolejkę, przełożoną z kwietnia serię spotkań. Tym samym zespoły odrobiły wszystkie zaległości. Kto miał powody do radości, a kto się smucił?

Z lubuskich drużyn na plusie były Lechia Zielona Góra i Czarni Żagań. Obie ekipy pewnie pokonały rywali. Zielonogórzanie kontynuują udaną passę (z siedmiu ostatnich meczów wygrali aż sześć, jeden zremisowali) i są coraz bliżej utrzymania w drugiej lidze. W środę sensacyjnie ograli 3:0 kandydata do awansu Zagłębie Sosnowiec. O ile w pierwszej połowie goście byli lepsi od miejscowych, o tyle po przerwie na boisku istniała już tylko jedna drużyna - Lechia. Podopieczni Macieja Murawskiego szybko uzyskali prowadzenie, a potem dobili faworyta w końcówce.

We Wrocławiu Czarni Żagań nie dali szans praktycznie zdegradowanej już do trzeciej ligi Ślęzie. Mecz toczył się w szybkim tempie, choć bez goli do przerwy. Po zmianie stron spotkanie mógł ustawić gol dla gospodarzy z rzutu wolnego, ale naszym dopisało szczęście, bo piłka trafiła w słupek. Pojedynek rozstrzygnął się w ciągu niespełna dziesięciu minut. Najpierw Konrad Hajdamowicz strzelił na 1:0 w 54 min, a w 63 min wynik na 2:0 ustalił Grzegorz Mania. W odpowiedzi wrocławianie po raz trzeci uderzyli w słupek (pierwszy taki przypadek miał miejsce jeszcze w pierwszej połowie).

Wpadkę zaliczyli słubiczanie. Polonia Kozera nie była gorsza w Legnicy od Miedzi, ale fatalne błędy naszych obrońców sprawiły, że gospodarze triumfowali 2:1. Przez większą cześć mecze optyczną przewagę mieli poloniści, ale z ich ataków nic nie wynikało. W 34 min Na listę strzelców wpisał się Marcin Orłowski i legniczanie objęli prowadzenie. Po przerwie nasza drużyna kilka razy zamknęła rywali na ich połowie, a nawet w polu karnym, ale do remisu doprowadziliśmy dopiero w 70 min. Szkoda, że sześć minut później "Miedzianka" wyrównała z rzutu karnego.

Jak było w innych spotkaniach? W Polkowicach kolejny ważny punkt zdobył wicelider Górnik. Jego rywalem była nieobliczalna Nielba Wągrowiec, w której występuje m.in. Rafał Leśniewski, w przerwie zimowej przymierzany do pierwszoligowego GKP Gorzów. Mecz, zwłaszcza w pierwszej połowie, mógł się podobać. Padły cztery gole, gra była otwarta, obie ekipy stworzyły wiele sytuacji. Ostatecznie padł sprawiedliwy remis 2:2. Z wyniku cieszyli się zwłaszcza miejscowi, bo dzięki temu górnicy na cztery kolejki przed końcem sezonu zyskali nad sosnowiczanami cztery punkty przewagi.
Oprócz Zagłębia Sosnowiec, punkty stracił inny rywal polkowiczan w walce o pierwszą ligę, Zawisza Bydgoszcz. Zespół z Pomorza i Kujaw zaledwie zremisował 0:0 z inną wielką firmą, Bałtykiem Gdynia. W pierwszej połowie beniaminek z Trójmiasta mądrze się bronił i goście niewiele mogli wskórać. Bohaterem Bałtyku mógł zostać Jakub Siezieniewski, który w 22 min miał znakomitą sytuację. Gdynianin jednak nie trafił czysto w piłkę. Po zmianie stron gospodarze nadal mieli więcej okazji, ale zaledwie 20-letni bramkarz Zawiszy Andrzej Witan nie dał się zaskoczyć.

W meczu drużyn ze środka tabeli Olimpia Grudziądz pokonała u siebie Jarotę Jarocin 2:0. Gospodarze byli skuteczniejsi od przyjezdnych, którzy na potęgę zawodzili nawet w doskonałych sytuacjach. Sukces Olimpii był w pełni zasłużony. W ostatnim meczu grupy zachodniej drugiej ligi broniąca się przed degradacją Unia Janikowo uległa przed własną publicznością Rakowowi Częstochowa 2:4. Gospodarze mieli wyjątkowego pecha, bo dwa pierwsze gole stracili w doliczonym czasie, tuż przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę. 0:2 do szatni było ciosem, z którego miejscowym trudno było się podnieść. Mimo to podjęli walkę i po golach w 47 i 65 min doprowadzili do remisu! Potem walczyli o zwycięskie trafienie, ale w końcówce nadziali się na kontry i w ciągu pięciu minut stracili dwie bramki.

Pozostałe dwa spotkania: Tur Turek - GKS Tychy i Ruch Radzionków - Elana Toruń zostały przełożone z powodu zalania boiska.