MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podróż z pupilkiem

Agnieszka Jerzynek
Kiedy podróżujesz z psem musisz mieć odpowiednie dokumenty. Na granicy jest to bardzo przestrzegane.
Kiedy podróżujesz z psem musisz mieć odpowiednie dokumenty. Na granicy jest to bardzo przestrzegane. fot. Mariusz Kapała
Przewożone przez granicę domowe zwierzęta muszą mieć odpowiednie badania i dokumenty.

Państwo T. z Żagania jadą na wakacje do swojej córki, która mieszka w Niemczech. Nie mają z kim zostawić swojego pieska, dlatego biorą go ze sobą. Aby Sonia mogła podróżować ze swoimi właścicielami, musi być zaszczepiona przeciwko wściekliźnie. Trzeba też wyrobić jej paszport.

Możesz przewozić przez granicę domowe zwierzęta. Musisz tylko zrobić im odpowiednie badania i wyrobić potrzebne dokumenty. Przed podróżą sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybierasz i czy przewoźnik, z którym jedziesz umożliwia podróż ze zwierzęciem. W przypadku przewożenia dzikich zwierząt lub wyrobów z nich przepisy są ostrzejsze. Musisz uważać, aby egzotyczna pamiątka nie kosztowała cię grzywny, a nawet kary więzienia.

Z pieskiem na wakacje

Zwierzakowi musisz wyrobić paszport. Jest to dokument umożliwiający jego wyraźną identyfikację. Dla mięsożernych (koty, psy, fretki) wystawiają go upoważnione lecznice weterynaryjne. Do większości krajów nie wolno wwozić zwierząt, które mają mniej niż trzy miesiące. Twoim obowiązkiem jest też zaszczepienie pupilka przeciwko wściekliźnie. W celu identyfikacji stosuje się czipowanie lub w okresie przejściowym tatuaż. Czip jest wielkości ziarna ryżu. Wszczepia się go pod skórę po lewej stronie szyi. Czynność trwa krótko i nie sprawia większego bólu. Wygląda to jak podanie zastrzyku. Wszystko możesz załatwić na miejscu w lecznicy. Nie jest potrzebne zdjęcie zwierzaka.

Więcej formalności czeka cię, jeśli wyjeżdżasz do Szwecji, Anglii, Irlandii, czy Malty. Powinieneś dodatkowo wykonać u zwierzaka badanie krwi na określenie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. W przypadku Anglii, czy Irlandii zwierzę może przekroczyć granicę dopiero po pół roku od wykonania badania. Ponadto, na 24-48 godz. przed przekroczeniem granicy trzeba je odrobaczyć i odpchlić. Jest to bardzo pilnowane na granicy, więc nie możesz o tym zapomnieć.

Torebka ze skóry węża

Z podróży, zwłaszcza do krajów egzotycznych, przywozimy pamiątki. Kuszą piękne muszle, bibeloty z kości słoniowej czy wyroby ze skór. Przywóz i wywóz żywych zwierząt należących do gatunków chronionych i ich pochodnych jest nielegalny. Dlatego nie kupuj żywych zwierząt, ani wyrobów z nich, jeśli nie znasz źródła ich pochodzenia. Gdy bardzo chcesz kupić taką pamiątkę, pytaj o dokumenty (CITES). Jedynie na ich podstawie i tylko w określonych przypadkach można je kupować i przewozić. Takie wymogi podyktowane są ochroną gatunków zwierząt i roślin. W innym przypadku mogłyby całkowicie wyginąć.

Komfort podróży

Zwierzęta domowe, podobnie jak ludzie, mogą źle znosić podróż. Zwłaszcza upały są dla nich bardzo męczące. Należy więc do minimum ograniczyć te szkodliwe czynniki. Korzystniej jest, jeśli podróżujesz samochodem klimatyzowanym. Zwierzak mniej się męczy. Przed podróżą możesz podać mu aviomarin. Wcześniej skonsultuj wielkość dawki z weterynarzem. Możesz też kupić specjalne tabletki uspokajające dla zwierząt. Pupilek prześpi podróż lub będzie spokojniejszy. Mniejsze zwierzęta i koty należy przewozić w transporterku. Unikniesz łapania po całym autobusie lub samochodzie wystraszonego zwierzaka. Pilnuj, aby transporterek nie był nasłoneczniony. Zwierzę powinno mieć dostęp do wody. Trzeba co jakiś czas robić postoje, żeby pupilek mógł pobiegać i załatwić potrzeby fizjologiczne. Przed podróżą i w trakcie nie podawaj ciężkostrawnych posiłków.

Jadąc publicznymi środkami transportu, pamiętaj, że pies powinien mieć kaganiec. Planując wyjazd ze zwierzakiem, zorientuj się, czy dany przewoźnik zezwala na przewóz zwierząt i na jakich zasadach.
NIE MOŻNA PRZYWOZIĆ:

  • węży należących do dusicieli
  • większości krokodyli
  • motyli (Malezja)
  • koralowców
  • pająków ptaszników
  • większości papug
  • dzikich kotów
  • dzikich ptaków z Azji
  • gadów i ptaków z Afryki
  • innych gatunków chronionych


    ZAKAZANE OKAZY:

    Są to wszystkie wyroby z chronionych zwierząt, np.:
  • wypchane zwierzęta
  • skóry
  • wyroby z kości, rogów i zębów
  • naszyjniki, pierścionki i inne
  • torebki, buty, portfele i paski ze skór węży, krokodyli, waranów itp.
  • leki zawierające sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna)


    ZAPAMIĘTAJ!

    1 Domowe zwierzęta muszą mieć paszport, czip i szczepienia przeciwko wściekliźnie.
    2 Wyjeżdżając do Szwecji, Anglii, Irlandii, czy Malty trzeba zwierzę odrobaczyć i odpchlić na 24-48 godz. przed przekroczeniem granicy.
    3 Zanim kupisz pamiątkę zrobioną z dzikich okazów, pytaj o dokumenty CITES.
    4 Zapewnij zwierzęciu maksymalny komfort podróży.


    WARTO WIEDZIEĆ

    Zgodnie z ustawą z 16 kwietnia2004 r. o ochronie przyrody, próba nielegalnego wwiezienia do kraju okazu objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest przestępstwem. Grozi za nie od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności i konfiskata okazów.


    TU SĄ PRZEPISY

  • Rozporządzenie (WE) NR 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003
  • w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym i zmieniające dyrektywę Rady 92/65/EWG.
  • Krajowe przepisy w tym zakresie zostały wprowadzone ustawą z dnia 7 stycznia 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 69 poz. 625 z późn. zm.)
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska