Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując mieszkanie

Katarzyna Borek
Własne cztery kąty to nie tylko spełnienie marzeń, ale i bardzo kosztowna inwestycja, na którą zaciągamy kredyt hipoteczny. Krok po kroku podpowiadamy, jak przebrnąć przez liczne formalności związane z wzięciem pożyczki mieszkaniowej.

WYBÓR MIESZKANIA

Chcesz kupić mieszkanie i przytłaczają cię liczne formalności i niezbędne do skompletowania dokumenty? Spokojnie.

Sytuację uporządkuje racjonalny plan działania, a potem jego systematyczna realizacja. Większość z nas kupuje mieszkanie na kredyt. Najważniejszym zadaniem jest więc określenie naszej zdolności kredytowej.

* Zdolność kredytowa - to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu w terminach i kwotach określonych w umowie. Każdy bank ma swoje indywidualne kryteria oceny informacji, ale zdolność kredytowa klienta uzależniona jest przede wszystkim od jego sytuacji finansowej. Dla banku istotna jest stabilność dochodów kredytobiorcy.

Zdolność kredytową możemy obliczyć dzięki doradcy finansowemu. Proste programy ułatwiające obliczenia znajdziesz też w internecie i na stronach wielu deweloperów. Musisz jednak pamiętać, że dokładne warunki przyznania kredytu uzależnione są od rodzaju nieruchomości. Dlatego najważniejszy jest wybór mieszkania.

SPRAWDŹ FIRMĘ

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, dokładnie sprawdzić dewelopera. Aby mieć pewność, że jest wiarygodny:

* popytaj znajomych, czy ktoś kupił mieszkanie od tej firmy i czy ją polecają;

* poszukaj informacji na forach internetowych;

* jeśli deweloper nie jest znany na twoim rynku, poproś o: przedstawienie wypisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego rejestru właściwego dla danej formy prowadzonej działalności gospodarczej oraz upewnij się, że ma pozwolenie na budowę, bez którego nie może rozpocząć prac budowlanych;

* przeanalizuj: plany (nie tylko konkretnego budynku, ale całego osiedla, żeby wiedzieć, jak będą zagospodarowane sąsiednie działki) i stan prawny gruntów, na których ma być budowa. Informacji szukaj w księgach wieczystych danej nieruchomości i odpisie z rejestru gruntów.

PODPISZ UMOWĘ

Kiedy już wiesz, jakie chcesz mieszkanie i jaką masz zdolność kredytową, możesz podpisać z deweloperem akt rezerwacji lub przedwstępną umowę sprzedaży.

Czym różnią się te dwa pojęcia?

Akt rezerwacji jest "zaklepaniem" sobie konkretnego mieszkania na określoną liczbę dni (za co czasami trzeba zapłacić). Po tym okresie następuje podpisanie umowy przedwstępnej. Klient podpisujący taką umowę nie wpłaca już żadnych dodatkowych pieniędzy. W przypadku rezygnacji z zakupu, na tym etapie wspomniana kwota często przepada.

Bywa też tak, że rezerwacja jest bezpłatna, a po jej upływie trzeba podpisać umowę przedwstępna w formie aktu notarialnego. Po jej zawarciu klient musi wpłacić np. 15 proc. wartości mieszkania. Jeśli zrezygnuje z zakupu, pieniądze nie są zwracane.

Niezbędne jest dokładne i spokojne czytanie wszystkich podpisywanych dokumentów. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.

DOKUMENTY DLA BANKU

CENA LOKALU

* Powinna być podana brutto (ostateczna, ze wszystkimi opłatami).
* Z umowy musi precyzyjnie wynikać, czy w cenę mieszkania wliczona jest należność za balkon i inne części składowe lokalu, drogi dojazdowe, chodniki, oświetlenie itp. Jeżeli nie, konieczne jest dodatkowe ich wskazanie.
* Żądaj jasnego określenia warunków, po których spełnieniu czy zaistnieniu cena może ulec zmianie (i o ile).
* Nalegaj, by ostatnią ratę wpłacić już po zakończeniu inwestycji i odbiorze technicznym budynku.

Zasady i warunki udzielania kredytu zależą od wybranego przez nas banku. Na pewno będzie wymagał złożenia dokumentów uzyskanych od dewelopera oraz zaświadczenie o zarobkach.

Niektóre placówki wymagają przedłożenia rocznych rozliczeń PIT czy wyciągów z konta, inne wglądu w rodzaj umowy zawartej z pracodawcą.

Warto zwrócić uwagę, że banki mają zwykle tak zwane listy obsługiwanych deweloperów. Proces przyznania kredytu na inwestycję realizowaną przez podmiot znajdujący się na takim wykazie jest znacznie krótszy.

Czas oczekiwania na decyzję kredytową również uzależniony jest od instytucji finansowej, którą wybierzesz. Z całą pewnością nie będzie on krótszy niż 14 dni roboczych, w niektórych placówkach może się wydłużyć nawet do 7 tygodni. W ramach współpracy banku z wybranymi deweloperami, możliwe jest uproszczenie procedury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska