MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podczas zabawy dzieci mogą złapać wszy

Tatiana Mikułko
Podczas zabawy dzieci często stykają sie głowami. Wtedy łatwo o zakażenie wszawicą.
Podczas zabawy dzieci często stykają sie głowami. Wtedy łatwo o zakażenie wszawicą. Fot. DigiTouch
Kolonie, obozy, wczasy. Dzieci bawiąc się wspólnie stykają się głowami i przywożą z wakacji niechcianych towarzyszy - wszy. Bez paniki. Jest na nie sposób.

Wszawica. Jak duży jest to problem? - Trudno podać liczby, bo nie wszystkie przypadki są do nas zgłaszane. Wynika to z tego, że w różnych szkołach różnie podchodzi się do profilaktyki, czyli sprawdzania czystości u dzieci i uczniów. Niektórzy rodzice nie życzą sobie, by pielęgniarki sprawdzały głowy ich pociech. To jest problem społeczny i wstydliwy. Bo wciąż panuje przekonanie, że wszy pojawiają się w rodzinach brudnych i zaniedbanych. A prawda jest taka, że wszy może mieć każdy - tłumaczy Marzena Pluta, kierownik oddziału higieny dzieci i młodzieży w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie.

Gdy się drapie

Wszawica jest chorobą powodowaną przez pasożyta - wesz głowową. Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głosy człowieka i żywi się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Larwy wszy mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6-8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się one do skóry głowy.

Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Z tego powodu największe zagrożenie zakażeniem występuje u dzieci i młodzieży, które nie zachowują odpowiedniego dystansu, pożyczają sobie gumki do włosów, szczotki. Rodziców powinno zaniepokoić jeśli dziecko nieustannie drapie się po głowie.

By nie wróciły

Jeśli zauważysz u swojego dziecka wszy (lubią bytować za uszami, i z tyłu głowy tuż nad karkiem; gnidy natomiast występują u nasady włosów), sprawdź głowy pozostałym domownikom. Potem powinniśmy udać się do apteki i zapytać farmaceutę o odpowiedni specyfik. Przede wszystkim dowiedz się, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy. Każde leczenie trzeba powtórzyć po siedmiu, ośmiu dniach, by mieć pewność, że wszy nie wrócą.

Warto też przestrzegać kilku zasad, by zabezpieczyć się przed wszawicą. Profilaktycznie sprawdzaj skórę głowy dziecka. Każdy z domowników powinien mieć swój grzebień, ręczniki, czapki, szaliki. Uczul dziecko, by w trakcie zabawy, nie stykało się głową z innymi dziećmi.

WARTO WIEDZIEĆ

* Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela - człowieka, dlatego odkażanie domu czy mieszkania nie jest konieczne.
* Wesz nie bytuje na zwierzętach domowych. Nie musisz przeglądać sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.
* Wszy nie skaczą i nie pływają. Do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
* Problem dotyczy w równym stopniu chłopców jak i dziewczynek. Wiadomo jednak, że dzieci z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane.
* Należy sprawdzać głowę dziecka raz na dwa tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub szkolnych wycieczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska