Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz problem w szkole? Zgłoś się do konsultanta

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
- Przemoc jest wszędzie, także w szkołach. Jeśli możemy coś zrobić, by z nią walczyć, trzeba się w to zaangażować – mówi pedagog z Gorzowa Iwona Jarek-Syska.
- Przemoc jest wszędzie, także w szkołach. Jeśli możemy coś zrobić, by z nią walczyć, trzeba się w to zaangażować – mówi pedagog z Gorzowa Iwona Jarek-Syska. fot. Paweł Kozłowski
- Dobre relacje, rozwiązywanie problemów, a nie konfrontacja. Do tego szczera, otwarta rozmowa - to podstawy w kontaktach z rodzicami uczniów, którymi w swej pracy kieruje się Iwona Jarek-Syska.

Jest jednym z ponad 200 konsultantów programu Szkoła bez przemocy. Od 18 lat pracuje jako pedagog w gorzowskim Zespole Szkół im. Ambasadorów Praw Człowieka, gdzie pomaga dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością umysłową. Przedział wiekowy uczniów wynosi nawet kilkanaście lat - od podstawówki do szkoły zawodowej.

I. Jarek-Syska jest konsultantem programu w specjalizacji budowanie partnerstwa szkoły i rodziny. - Rodzina jest pierwszym środowiskiem wychowawczym dla dziecka - mówi. - Wybrałam taką specjalizację, bo dziś współpraca z rodzicami bywa coraz trudniejsza. Spotykamy się z kryzysem życia rodzinnego.

Szkolna pedagog mówi, że w codziennej pracy wykorzystuje wiedzę zdobytą w programie. - Chodzi przede wszystkim o sposoby komunikowania się z rodzicami, które powinny opierać się na dobrych relacjach, rozmowach i pomocy w rozwiązywaniu problemów - tłumaczy. Pedagog deklaruje, że jest gotowa do współpracy z innymi szkołami, bo jako konsultant może prowadzić miniwarsztaty z doradztwa rodzinnego zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców.

W zeszłym roku szkolnym w ramach warsztatów prowadzący program Szkoła bez przemocy przeszkolili 350 nauczycieli, z których ponad 200 zostało konsultantami. Nauczyciele odbyli 12-godzinne szkolenie warsztatowe oraz 12 godzin praktyk. Każdy z nich może przeprowadzić miniwarsztaty w jednym z tematów: budowanie partnerstwa szkoły i rodziny, działania interwencyjne w szkole, pomoc ofierze przemocy i agresji szkolnej oraz reagowanie na przemoc i agresję.

Z usług konsultantów mogą korzystać inne szkoły, placówki edukacyjne i kulturalne. Każda zainteresowana warsztatami instytucja może skontaktować się z nimi poprzez Mapę Konsultantów lub za pośrednictwem Biura Programu, które są dostępne na stronie internetowej programu - szkolabezprzemocy.pl.

W naszym województwie jest 11 konsultantów: pięciu w powiecie strzelecko-drezdeneckim, czterech w Gorzowie oraz po jednym w powiatach świebodzińskim i zielonogórskim.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska