Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasę mogą pokazać i rodzice

Zbigniew Borek
Zbigniew Borek
- Pokażcie klasę to świetna zabawa, ale i znakomita sposobność do integracji uczniów, rodziców i całej społeczności - mówi Aleksandra Zawadzka (na zdjęciu odbiera nagrodę za zwycięstwo przed rokiem)
- Pokażcie klasę to świetna zabawa, ale i znakomita sposobność do integracji uczniów, rodziców i całej społeczności - mówi Aleksandra Zawadzka (na zdjęciu odbiera nagrodę za zwycięstwo przed rokiem) Fot. MARIUSZ KAPAŁA
Uwaga! Uczniowie i nauczyciele! Rady rodziców i dyrektorzy szkół. Zaczynamy Pokażcie klasę! To już 8. edycja plebiscytu, ale pierwszy raz wybierzemy jednak także nauczyciela i radę rodziców na medal!

- Z zeszłoroczną klasą 6b byłam na podium już po raz drugi. Z poprzednią też nam się udało, czyli jako wychowawca stałam z moimi dzieciakami już na każdym stopniu podium! - mówi ze śmiechem Aleksandra Zawadzka. Wychowawczyni z Krzeszyc w powiecie sulęciń - skim przed rokiem wygrała ze swoimi uczniami rywalizację w starszych klasach podstawówek. To była już siódma edycja Pokażcie klasę. Uczestniczyło w nich łącznie aż 398 klas!

Ale nie o ilość chodzi, lecz o jakość! Od początku nasz plebiscyt utrzymuje wysoki poziom, ale ważne jest i to, że rywalizują w nim jak równi z równi z równymi uczniowie z małych ośrodków z rówieśnikami z obu stolic naszego województwa. Wystarczy spojrzeć na listy laureatów sprzed roku: małe Krzeszyce miały wśród nich aż dwie klasy, a był też jeszcze mniejszy Bogaczów (gm. Nowogród Borzański), znacznie większy Sulechów i jedna z dwóch stolic Zielona Góra. W finale znalazły się też klasy z Gorzowa, ale i Nietkowic, z Bobrowic i Ośna, z Baczyny czy Bytomia Odrzańskiego.

Dlaczego warto startować
- To przede wszystkim świetna zabawa, ale też znakomita sposobność do integracji: uczniów między sobą, z nauczycielami i całej społeczności szkolnej z rodzicami. To wszystko nam się udało i już dzięki temu byliśmy z uczniami niesłychanie dumni. A do tego zajęliśmy pierwsze miejsce w całym województwie! Zebraliśmy gratulacje od pana wójta, dyrekcja szkoły była przeszczęśliwa, a i mieszkańcy gminy traktowali nasz sukces jak swój, bo przecież nie da się ukryć, że głosując na nas, bardzo nam pomogli - mówi Aleksandra Zawadzka.

Podkreśla niebywałą rolę rodziców uczniów. - Bez nich, nam, wychowawcom i nauczycielom, byłoby o wiele trudniej - mówi wychowawczyni z Krze - szyc. Na wieść, że w tym roku nasz plebiscyt poszerzamy o rady rodziców, aż przyklasnęła. - Świetny pomysł! One angażują się na każdym kroku, nie tylko przy okazji plebiscytów czy konkursów. U nas teraz biorą np. udział w organizacji szkolnego biegu matematycznego. Choć to wszystko dzieje się w trakcie lekcji, czyli ich pracy, to jednak potrafią się tak zorganizować, żeby nie zostawić nas bez wsparcia.

- Bez współpracy z rodzicami nie ma dobrej szkoły - mówi otwarcie lubuski kurator oświaty Ewa Rawa. A wojewoda lubuski Władysław Dajczak podkreśla, że zwiększenie wpływu i roli rodziców w szkołach jest jednym z priorytetów edukacyjnych rządu. Podkreślmy: zarówno kurator oświaty, jak i wojewoda lubuski współorganizują nasz plebiscyt.

Wpprowadzenie kategorii „Rada rodziców na medal” to nie koniec zmian w naszym plebiscycie. W poprzednich latach przy okazji Pokażcie klasę słyszeliśmy uwagi, że warto też docenić nauczycieli, którzy formalnie nie są wychowawcami. - Tak naprawdę wychowawcą jest każdy nauczyciel, nawet jeśli nie ma „swojej” klasy - mówiła nam wychowawczyni jednej z wyróżnionych klas z Zielonej Góry. Inni wychowawcy na naszych galach podsumowujących plebiscyt nie raz, i nie dwa, mówili, że w sukcesie ich klas mają też udział np. nauczyciele przedmiotowcy. Teraz mamy świetną okazję, by ich docenić: do plebiscytu włączyliśmy kategorię „Nauczyciel na medal”.

- Promowanie aktywnych klas z wychowawcami, dynamicznych nauczycieli i przebojowych rad rodziców przyczyni się do poprawy jakości oświaty w naszym regionie. Zapraszam do udziału w plebiscycie, który organizujemy wspólnie z Lubuskim Kuratorium Oświaty w Gorzowie i „Gazetą Lubuską” - mówi wojewoda Dajczak. A Aleksandra Zawadzka, nauczycielka z Krzeszyc, dodaje: - W zeszłym roku naszym śladem poszła jeszcze jedna klasa z naszej szkoły. I też stanęła na podium! Możemy więc rywalizować jak równy z równym nawet z klasami z wojewódzkiego Gorzowa czy Zielonej Góry. To daje niesamowity napęd, dlatego nie zastanawiajcie się, tylko startujcie!

Czekamy na zgłoszenia
Na zgłoszenia klas, świetnych belfrów i radę rodziców czekamy pod adresem klasa@ gazetalubuska.pl lub telefonem 510 026 998.
Na zwycięzców wśród klas czekają supernagrody, m.in. wycieczki ufundowane przez wojewodę. W puli nagród są również warsztaty, zajęcia edukacyjne ufundowane przez Castoramę, Bricks 4 Kidz, Skokoloco, bilety do zoo w Goerlitz. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w kategorii „Nauczyciel na medal” pojadą na wspólną wycieczkę integracyjną do Berlina (16 grudnia). Awansują też do etapu wojewódzkiego, a w nim powalczą o certyfikaty i nagrody rzeczowe.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w kategorii „Nauczyciel na medal”otrzymają medal i pojadą na wspólną wycieczkę integracyjną do Berlina (16.12.2017 r.). Awansują też do etapu wojewódzkiego, w którym następnie powalczą o certyfikaty i nagrody rzeczowe.
Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w kategorii „Rada rodziców na medal” otrzymają medal i awansują do finału wojewódzkiego. W nim również powalczą o specjalne certyfikaty i nagrody rzeczowe.

Kategorie plebiscytu

Klasy z wychowawcami mogą zgłaszać się w kategoriach:
* klasy 0-3 podstawówek
* klasy 4-7 podstawówek
* klasy ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne
W eliminacjach każda klasa będzie musiała przygotować opis klasy oraz zdjęcie klasowe. W finale, do którego awansuje po 10 klas z każdej kategorii, będą do wykonania ciekawe i twórcze zadania.

Nauczyciele mogą zgłaszać się lub być nominowani w następujących kategoriach:
* nauczyciel klas 0-3 szkół podstawowych
* nauczyciel klas 4-7 szkół podstawowych
* nauczyciel klas ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych
Laureaci w kategorii „Nauczyciel na medal” (w każdej z trzech kategorii) zostaną wybrani w głosowaniu prowadzonym osobno w: * Gorzowie Wlkp. i pow. gorzowskim * pow. strzelecko-drezdenckim i międzyrzeckim * słubickim i sulęcińskim * Zielonej Górze i pow. zielonogórskim * świebodzińskim i krośnieńskim * nowosolskim i wschowskim * żarskim i żagańskim.
Laureaci w kategorii „Rada rodziców na medal” zostaną wybrani w głosowaniu prowadzonym osobno w: * Gorzowie Wlkp. i pow. gorzowskim * pow. strzelecko-drezdenckim i międzyrzeckim * słubickim i sulęcińskim * Zielonej Górze i pow. zielonogórskim * świebodzińskim i krośnieńskim * nowosolskim i wschowskim * żarskim i żagańskim. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymają medal i awansują do finału wojewódzkiego, w którym powalczą o certyfikaty i nagrody rzeczowe.

Zobacz najnowszy Magazyn informacyjny GL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska