Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS mówi o bezpieczeństwie energetycznym i militarnym

Janusz Życzkowski
Janusz Życzkowski
Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, we wszystkich jego aspektach i uwarunkowaniach było przedmiotem kolejnej lubuskiej konferencji Prawa i Sprawiedliwości. Ugrupowanie zorganizowało cykl spotkań, podczas których mówi o dotychczasowych osiągnięciach rządu i buduje program na kolejne lata. W sobotę w siedzibie Komendy Wojewódzkiej OHP parlamentarzyści PiS spotkali się z około setką mieszkańców i działaczy partii.

- Trzeba zobaczyć jak konsekwentnie naprawialiśmy to co wcześniej się wydarzyło. Program dla służb mundurowych, a więc policji, straży pożarnej, Straży Granicznej czy Służby Ochrony Państwa. W latach 2022 – 25, w budżecie Państwa mamy 10 mld. zł. na to, żeby modernizować te służby – mówiła do zgromadzonych europoseł Elżbieta Rafalska.

Była minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypominała służbę przy obronie wschodniej granicy, która była poddana presji migracyjnej ze strony reżimowych władz Białorusi i Rosji. Rafalska podkreślała, że działania polskich służb były kwestionowane przez opozycję:

- Trzeba im podziękować. Bo znosili wiele nieprawdopodobnych ataków opozycji. Bezmyślnych, głupich, prymitywnych ataków, a przecież oni na tej granicy pilnowali naszego bezpieczeństwa. Dziś wiemy, że tamten atak, to była zorganizowana, przemyślana akcja i element wojny hybrydowej, która była zaczynem do tego co wydarzyło się w kolejnych miesiącach – mówiła polityk.

Poseł Jack Kurzępa, który jest członkiem sejmowej komisji Obrony Narodowej podkreślił znaczenie rozbudowy polskiej armii oraz ostatnich inwestycjach MON.

- To my przywracamy wojsku należne miejsce, przywracamy i rozwijamy jednostki także w lubuskich miejscowościach. Polskich żołnierzy jest coraz więcej, są świetnie wyposażeni w sprzęt rodzimej i zagranicznej produkcji, a dzięki strategicznym sojuszom odpowiedź na działania wroga będą natychmiastowe – oceniał poseł.

Poseł Jerzy Materna skupił się na kwestiach bezpieczeństwa energetycznego. W jego ocenie strategiczne działania rządu odsunęły od Polski widmo kryzysu energetycznego i uzależnienia się od dostaw ze wschodu.

- Od 1 marca uniezależniliśmy się od dostaw gazu i ropy z Rosji. Te decyzje poprzedziło szereg działań. W to, którego inicjatorem był śp. prezydent Lech Kaczyński, który zapoczątkował budowę gazo portu w Świnoujściu. Inwestycję udało się zakończyć w 2016 r. i jest to bardzo ważny element dywersyfikacji źródeł energii, który spina multienergetyczny koncern Orlen – mówił Materna.

Poseł Elżbieta Płonka, która z zawodu jest lekarzem skoncentrowała się na bezpieczeństwie zdrowotnym oraz stale poprawiającej się dostępności do specjalistów. W rozmowie z TVP3 Gorzów Wlkp. krótko podsumowała też inicjatywę przedwyborczych spotkań.

- Dwa lata kiedy się nie spotykaliśmy odegrały rolę jakiegoś takiego oddalenia się od siebie. Tymczasem spotykanie się jest potrzebne, przyjemne i pożyteczne – komentowała E.Płonka. PiS zapowiada kolejne konferencje w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska