Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieszo lub na rowerze ruszajcie na Pętlę Wiewóra w Szprotawie, z nowym przewodnikiem turystycznym!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Biurze Turystyki i Edukacji Regionalnej szprotawskiego magistratu, w budynku Magdalenek, można dostać drugą część Przewodnika Turystycznego. Opisuje on szlak pieszo-rowerowy "Pętla Wiewióra" oraz ścieżkę przyrodniczo-leśną "Potok Sucha". Jeśli pokonacie te trasy, możecie zdobyć szprotawską odznakę turystyczną. Autorem opracowania jest regionalista i kierownik w UM Szprotawa Maciej Boryna.

W Przewodniku Turystycznym znajdziemy mapy, trasy, opisy i zdjęcia, a także ciekawe opisy miejsc. "Pętla Wiewióra" ma ok. 12 km długości. Jego oznakowanie to pomarańczowa wiewiórka na białym tle. Do pętli można się włączyć od Dzikowic, Gościeszowic, Międzylesia, Długiego i Borowiny. Jeśli podjeżdżamy samochodem, to możemy skorzystać z parkingu leśnego Dzikowice lub parkingu turystycznego przy zabytkowym kościele w Borowinie. Trasa jest oznakowana do podróżowania w obu kierunkach. Jako miejsce startowe przyjęto leśny parking w Dzikowicach, utworzony przy północnym wylocie ze wsi, w kierunku z Zielonej Góry. Można do niego dotrzeć strony Wiechlic lub zjeżdżając z drogi wojewódzkiej nr 297 na drogę powiatową na Dzikowice.

Link do mapy "Pętli Wiewióra"
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1xpML2wIulzwqHcDi_2gOTzsPJHpK-5No&ll=51.62796092807931%2C15.602124515888173&z=13

Leśny parking z monitoringiem

Parking w Dzikowicach jest monitorowany, wyposażony w wiatę, stół, ławki oraz tablicę informacyjną. Można tam bez obaw zostawić auto i dalej ruszyć pieszo. We wsi warto zobaczyć późnogotycki kościół z zabytkowym, drewnianym ołtarzem, autorstwa Mistrza Ołtarza Typu Gościeszowickiego. Przez wieś prowadzi chodnik.

​[polecane]12238942,25667475[/polecane]

To ciekawa i urokliwa trasa

- Spod parkingu kierujemy się w drogę nr 60, przebiegającą w otoczeniu lasów. Pierwszy napotkany mostek to Potok Sucha, objęty od 2019 roku ochroną prawną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy - opisuje Maciej Boryna. - Trudno uwierzyć, że przy mostku wodują się spływy kajakowe, ale dzieje się to przeważnie przy wysokich stanach wody w okresie zimowo-wiosennym. Na leśnym skrzyżowaniu zwanym Rozdroże Międzylesie znajduje się drewniana ława odpoczynkowa. Jak już nazwa wskazuje, to skrzyżowanie z drogą do Międzylesia, a także do Borowiny. Niedaleko stąd zlokalizowane są dawne stawy hodowlane i ruiny domku myśliwskiego. Kiedy dojedziemy do granicy lasu, oznacza to, że jesteśmy na “Rozdrożu Długie”. Dla podróżnych ustawiono tu stół z ławkami. Siedząc przy nich możemy delektować się z oddali rozległą panoramą pól i zabudowań wsi Długie, stanowisko dla fotografów. Zarysowująca się ostra wieża w tle to w istocie kościół św. Anny, jedna z dwóch neogotyckich budowli w Gminie Szprotawa. Na Rozdrożu nasza trasa skręca w lewo - na wschód, wzdłuż granicy lasu. Na tym odcinku także ustawiono drewniane ławy do odpoczynku i podziwiania widoków. To miejsce jest kwalifikowane do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej.

Pętla kończy bieg przy Parkingu leśnym. Na kawę i deser można udać się do pobliskich Pałacu Wiechlice lub Pałacu Henryków, jak też na stację paliw w Borowinie.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska