MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na powrót do zdrowia i pracy

Grażyna Mazurek
rys. Tomasz Wilczkiewicz
O prawie do świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS.

Każdy ubezpieczony, który po upływie okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni w przypadku gruźlicy) nadal jest chory, ale rokuje powrót do zdrowia, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Jest ono przyznawane na czas potrzebny do odzyskania zdolności do pracy, ale nie dłużej niż na 12 miesięcy. Pani Lucyna otrzymała takie świadczenie na pięć miesięcy. Ma nadzieję, że to wystarczy, aby odzyskała zdolność do pracy zawodowej w szwalni.

Jakie dokumenty?
Lekarz leczący powinien poinformować pacjenta, że w okresie zasiłkowym nie odzyska on zdolności do pracy, ale rokowania są pozytywne po dalszym leczeniu i rehabilitacji, zatem może on wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Wypisuje wtedy zaświadczenie o stanie zdrowia pacjenta, a ten zwraca się do zakładu pracy o wydanie wywiadu zawodowego, który w szczegółowy sposób określa charakter wykonywanej przez niego pracy.

Wniosek o świadczenie wraz z dokumentami pracownik składa się w ZUS-ie na miesiąc lub półtora przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Kto decyduje?

Zapamiętaj!

1 Jeśli po okresie pobierania zasiłku chorobowego nadal jesteś niezdolny do pracy, ale jest szansa na powrót do zdrowia, możesz liczyć na świadczenie rehabilitacyjne.
2 Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
3 Decyzję w sprawie świadczenia wydaje ZUS na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika (lub komisji lekarskiej). Jeśli jest niekorzystna, możesz się od niej odwołać do sądu rejonowego.
4 Możesz stracić prawo do tego świadczenia, jeśli w okresie jego otrzymywania wykonujesz jakąkolwiek pracę zarobkową.

Lekarz orzecznik ZUS rozstrzyga o ewentualnym prawie do świadczenia rehabilitacyjnego, wydając orzeczenie. Od tego orzeczenia można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

Ponadto główny lekarz orzecznik ZUS może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia w terminie 14 dni od jego wydania.

Nawet jeśli nie zostanie wniesiony sprzeciw ani zarzut wadliwości, ZUS wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Decyzja ta podlega zaskarżeniu do sądu rejonowego w ciągu 30 dni od jej doręczenia.

Komu nie przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do:

  • emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • zasiłku dla bezrobotnych,
  • zasiłku przedemerytalnego,
  • świadczenia przedemerytalnego,
  • urlopu dla poratowania zdrowia.

    Osoba, która pobiera takie świadczenie nie może w tym czasie pracować. Jakiekolwiek zajęcie zarobkowe pozbawi ją prawa do pieniędzy na rehabilitację. Może je stracić też ten, kto w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykorzystuje świadczenie niezgodnie z jego przeznaczeniem.

    W jakiej wysokości?

    W zasadzie świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 90 proc. zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pierwsze trzy miesiące, a za dalszy okres w 75 proc. tej podstawy. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy świadczenie rehabilitacyjne przypada na okres ciąży albo gdy przysługuje w związku z wypadkiem przy pracy. Wtedy wynosi 100 proc.

    Ochrona przed zwolnieniem

    Tu są przepisy


  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 31, poz. 267 z 2005 r. ze zm.) od art. 18 do 22
  • Kodeks pracy - art.53 par. 1, pkt 1 lit.b) oraz par.5


  • Przez pierwsze trzy miesiące pobierania tego świadczenia pracodawca nie może zwolnić pracownika z pracy bez wypowiedzenia. Warunkiem korzystania z takiej ochrony jest to, aby pracownik przed początkiem niezdolności do pracy był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub by niezdolność ta była skutkiem wypadku przy pracy albo choroby zawodowej.

    Jeśli pracownik zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po wyczerpaniu świadczenia rehabilitacyjnego, choćby nastąpiło to po upływie sześciu miesięcy od rozwiązania stosunku pracy, pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie go zatrudnić.


    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska