Pięć medali Lubuszan w Mistrzostwach Polski

(rg)
W sobotnio-niedzielnej rywalizacji zdobyli pięć medali: trzy złote oraz po jednym srebrnym i brązowym. Ambrozjo/sxc.hu
Reprezentanci naszego regionu nie zawiedli w rozegranych w Ełku, 75. mistrzostwach Polski. W sobotnio-niedzielnej rywalizacji zdobyli pięć medali: trzy złote oraz po jednym srebrnym i brązowym.

Organizatorzy przygotowali bardzo trudną technicznie trasę. Pierwszego dnia była lekko zlodzona, a drugiego rozmokła po opadach śniegu. Najwięcej problemów z pokonywaniem dystansu mieli startujący w sobotę młodzicy i juniorzy młodsi. Na palcach jednej ręki można było policzyć zawodników, którzy nie uczestniczyli w kraksach lub uniknęli poważnych defektów. - Leżeli nawet medaliści! - poinformował nas Kazimierz Prokopyszyn, trener Trasy Zielona Góra. - Z trudnymi warunkami źle radzili sobie nasi reprezentanci, bo w Lubuskiem od początku sezonu nie mieliśmy śniegu i mrozu. Tracili głowy, hamując z góry tylko przednim, a nie dwoma hamulcami. W ten sposób pewny medal uciekł Smorongiewiczowi. Pół rundy biegł z uszkodzonym rowerem na plecach, w sumie trzy razy zmieniał sprzęt. A mimo to wyprzedził połowę rywali!

Do zmagań pierwsi ruszyli młodzicy, rywalizujący o Naramiennik Prezesa PZKol. Na 7. miejscu uplasował się Kacper Wójciak, na 9. Nikodem Widurski (obaj Orlęta Gorzów), a na 11. Patryk Niezgodzki (Trasa). Potem stawką wyścigów były już medale MP. W sobotę cieszyliśmy się tylko z brązu juniora młodszego Damiana Sławka (POM Strzelce Kraj.). Za jego plecami finiszowali między innymi: 9. Łukasz Bocianowski (Orlęta), 11. Remigiusz Gil (POM), 19. Paweł Szymański (Trasa) i 21. wspomniany już Krystian Smorongiewicz. Wśród juniorek młodszych zawód sprawiła sobie i trenerom murowana faworytka Kinga Balińska (oboje Huragan Żagań), mijając linię mety dopiero na 4. pozycji.

Wczorajsze, medalowe żniwa Lubuszan rozpoczęli juniorzy. W znakomitym stylu triumfował dominujący od początku sezonu, pierwszoroczny junior Michał Paluta (POM). Drugi zameldował się na "kresce" Piotr Konwa. Punktowane lokaty wywalczyli jeszcze: 10. Mariusz Nawrocki (obaj Trasa) i 14. Wojciech Szyniec (POM, obrońca tytułu, zmagał się z przeziębieniem). Wśród juniorek 4. była Malwina Nieradka (Trasa), a 8. Anna Biernat (Huragan).

Orlicy i elita ścigali się na oddzielnych dystansach. Nie było więc mowy o dublowaniu tytułów. W młodszej grupie pewnie triumfował Marek Konwa (Milka Track Team Trasa), 5. miejsce zajął Kamil Wołkowicz (POM), a 6. Wojciech Herba (Corratec Trasa). Wśród orliczek 9. pozycję wywalczyła Aleksandra Bycka (Bizon Bieganów). Wyścig seniorów zdominował Mariusz Gil (Baboco POM). W drużynowej klasyfikacji Trasa odebrała puchary za zwycięstwo w "generalce" i 3. lokatę w zmaganiach kobiet, a POM - za 2. miejsce w ogólnej punktacji MP.

W prowizorycznie ogłoszonej kadrze na MŚ w Koksijde znalazło się czworo Lubuszan: M. Gil, M. Konwa, Paluta i P. Konwa.