Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto 10 sposobów na przesilenie wiosenne. Zobacz, jak można poradzić sobie ze zmęczeniem oraz osłabieniem!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Przesilenie wiosenne jest typowe dla początkowej fazy wiosny, kiedy po zimie wielu ludziom doskwierają konsekwencje braku dostatecznej ilości światła naturalnego, ruchu na świeżym powietrzu, witamin oraz minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odczucia te potęguje niestabilna pogoda. Zobacz, jak można uporać się ze zmęczeniem i osłabieniem!
Przesilenie wiosenne jest typowe dla początkowej fazy wiosny, kiedy po zimie wielu ludziom doskwierają konsekwencje braku dostatecznej ilości światła naturalnego, ruchu na świeżym powietrzu, witamin oraz minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odczucia te potęguje niestabilna pogoda. Zobacz, jak można uporać się ze zmęczeniem i osłabieniem! Pixabay
Oto dziesięć sposobów na przesilenie wiosenne, które sporo osób odczuwa w formie częstego zmęczenia, senności czy osłabienia. Jest to typowe dla początkowej fazy wiosny, kiedy po zimie wielu ludziom doskwierają konsekwencje braku dostatecznej ilości światła naturalnego, ruchu na świeżym powietrzu, witamin oraz minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odczucia te potęguje niestabilna pogoda, a zatem wahania temperatur, mocny wiatr czy wrażenie zbyt silnego oddziaływania promieni słonecznych. Z biegiem dni każdy człowiek oswaja się z nowymi warunkami, ale warto też pomóc sobie w walce z objawami przesilenia wiosennego. Zobacz, jak można uporać się ze zmęczeniem i osłabieniem!

Przesilenie wiosenne ma różne objawy

Stan ogólnego zmęczenia, osłabienia, senności i braku energii, jaki odczuwa wiele osób wraz z nadejściem wiosny jest nazywany przesileniem wiosennym. Dotyka on nie tylko sfery fizycznej, ale również psychicznej, bowiem oddziałuje też na koncentrację, nastrój oraz powoduje drażliwość czy nerwowość. Można mieć wówczas wrażenie, że brakuje sił do wykonywaniu codziennych obowiązków. Niektórym robi się słabo, a innym dokuczają bóle głowy, oczu bądź gardła. Wśród charakterystycznych objawów przesilenia wiosennego mogą wystąpić zaburzenia snu, kiepski humor, smutek, uczucie kołatania serca, a także rozdrażnienie bądź lęk i niepokój. Bardzo często wzmagają się one u ludzi, mających problem ze schorzeniami przewlekłymi oraz nie dbającymi na co dzień o odpowiednią ilość snu, zdrową dietę czy odpoczynek. Przesilenie wiosenne może być zatem bardziej odczuwalne u osób ciągle niewyspanych i zmęczonych. Okres największego odczuwania związanych z nim objawów występuje od marca do kwietnia, przy czym może trwać nawet przez kilka tygodni, aż do czasu ustabilizowania się warunków atmosferycznych.

Można załagodzić przebieg wiosennych dolegliwości

Przesilenie wiosenne jest typowe dla początkowej fazy wiosny, kiedy po zimie wielu ludziom doskwierają konsekwencje braku dostatecznej ilości światła naturalnego, ruchu na świeżym powietrzu, witamin oraz minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odczucia te potęguje niestabilna pogoda, a zatem wahania temperatur i ciśnienia atmosferycznego, mocny wiatr czy wrażenie zbyt silnego oddziaływania promieni słonecznych. Ponadto trudno jest dostosować do aktualnych warunków chociażby swój ubiór, wskutek czego organizm łatwo przegrzewa się albo wychładza, co w rezultacie powoduje również różnego rodzaju infekcje. Każdy musi więc przyzwyczaić się do wiosennego klimatu, w związku z czym warto jak najczęściej przebywać na zewnątrz – szczególnie w pogodne dni, by organizm otrzymał potrzebną mu dawkę energii słonecznej. Trzeba robić to jednak stopniowo oraz systematycznie, pamiętając o tym, że przez długi czas byliśmy jej pozbawieni. Z biegiem dni człowiek oswaja się z nowymi warunkami, ale równolegle dobrze jest pomóc sobie w walce z objawami przesilenia wiosennego. Należy pamiętać chociażby o podstawowych zasadach, związanych z codziennym funkcjonowaniem, takich jak sen, odpowiednia dieta i odpoczynek oraz aktywność fizyczna.

W załączonej galerii prezentujemy dziesięć sposobów na przesilenie wiosenne. Zobacz, jak można uporać się ze zmęczeniem i osłabieniem!

Oto 10 sposobów na przesilenie wiosenne. Zobacz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska