MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okradał kościoły i domy jednorodzinne

(ann)
KWP w Gorzowie
Żagańska policja zakończyła śledztwo w sprawie 57-letniego mężczyzny, oskarżonego o włamania do domów jednorodzinnych i kościołów na terenie woj. lubuskiego i dolnośląskiego.

Policjanci z Żagania prowadzili postępowanie w sprawie serii włamań do domów jednorodzinnych, do których doszło na terenie w miejscowościach Bożnów i Tomaszowo w gminie Żagań. W lutym 2011 r. 57-letni Piotr N. został zatrzymany.

Mężczyźnie przedstawiono pięć zarzutów kradzieży z włamaniem do domów i posesji, z których zginął sprzęt elektroniczny, biżuteria i kosmetyki. Spowodowane w ten sposób straty wyniosły prawie 30 tys. złotych. Po zatrzymaniu podejrzanego, policjanci odzyskali część zabranych przedmiotów. 12 lutego 2011 r. na wniosek Prokuratury Rejonowej w Żaganiu, sąd tymczasowo aresztował 57-letniego mężczyznę.

W czasie prowadzonego śledztwa do policji dotarła informacja, że aresztowany może być sprawcą włamań do kościołów w województwie lubuskim i dolnośląskim. Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli przedmioty pochodzące z kościołów. Były to m.in. świecznik i pozłacana patera.

Wtedy nawiązano kontakt z wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz biegłymi z zakresu historii sztuki, aby określili, z jakich obiektów sakralnych mogły pochodzić zabezpieczone rzeczy. Zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie aresztowanemu Piotrowi N. zarzutów kradzieży z włamaniem do kościoła w Konotopie i Miłakowie (woj. lubuskie), kradzieży z remontowanego kościoła w Grudzy (woj. dolnośląskie).

Ukradł świeczniki, metalowy krucyfiks, patery komunijne i kadzidła. Poza tym z kościoła w Konotopie, do którego doszło we wrześniu 2010 r. zostały skradzione dwa portrety epitafijne, stanowiące dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Mężczyznę oskarżono także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która w okresie od 2003 r. do 2006 r. na terenie woj. lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego dokonała włamań do kilkudziesięciu kościołów i kradzieży zabytkowych przedmiotów sakralnych. W czasie śledztwa prowadzonego jeszcze w 2006 r. lubuscy i dolnośląscy policjanci odzyskali ponad 100 zabytków skradzionych z kościołów na terenie Polski.

Wśród nich znalazły się m.in.: figury gotyckiego tryptyku Pokłonu Trzech Króli oraz cnót z drewnianego, manierystycznego nagrobka Rechenbergów z kościoła w Kliczkowie (skradzione w 2006 r.), gotyckie rzeźby apostołów z ołtarza w Kurowie Wielkim (kradzież w 2005 r.), rzeźba Madonny z Dzieciątkiem i Pieta z kościoła w Tymowej (kradzież w 2005 r.), srebrna sukienka i korony z obrazu Madonny z Dzieciątkiem z kościoła w Dusznikach w Wielkopolsce, lewe skrzydło gotyckiego tryptyku z Niwnic, skrzydła gotyckiego tryptyku z kościoła w Radzikowie, obraz "Złożenie do grobu" namalowany w 1682 r. przez Georga Schwidtliga, krzyż procesyjny z kościoła w Lubanicach oraz lichtarze z kościołów w Przybymierzu, Starym Strączu (kradzieże w 2005r.) i Klenicy (kradzież w 2004 r.)

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska