Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogolili akacje do końca

Krzysztof Fedorowicz
Taką akację zobaczyliśmy przy szprotawskim Rynku
Taką akację zobaczyliśmy przy szprotawskim Rynku fot. Mariusz Kapała
Czy drzewo pozbawione korony jest jeszcze drzewem - zastanawia się mieszkaniec Szprotawy.

- Przy parkingu koło Rynku ktoś zawiesił na drzewie tabliczkę "Nie kalecz mnie" - denerwuje się Jarosław z osiedla Słonecznego. - A tuż nieopodal roś-nie kilka akacji i lip zupełnie pozbawionych konarów. A takie przycinanie drzew to przecież zwykły wandalizm!

Rzeczywiście na skwerze przy pawilonie handlowym rosną drzewa, na których dokonano zabiegu zwanego "ogłowieniem". - Czy drzewo pozbawione korony jest jeszcze drzewem - zastanawia się pan Jarosław.

Jak uśmiercanie
Według Haliny B. Szczepanowskiej, autorki pracy "Drzewa w mieście", ogławianie to nic innego jak uśmiercanie drzewa: "Ten sposób cięcia powoduje ogromny deficyt energii na skutek usunięcia znacznej powierzchni liści."

Zdaniem dendrologów, ogławianie nierzadko prowadzi do całkowitego uschnięcia. Najczęściej drzewo "męczy się" jeszcze kilka lat zanim uschnie. I to najprawdopodobniej dzieje się z roślinami przy ul. Świerczewskiego 6 w Szprotawie.

- Chciałem całkowicie pozbyć się tych drzew - wyznaje Marek Rajewski, właściciel posesji. - Urząd miasta nie pozwolił mi na to. Powiedziano, bym obciął konary. Nie widzę nic złego w tak przeprowadzonej pielęgnacji. Przycinam je, bo są chore i stwarzają niebezpieczeństwo dla przechodniów.

Wiedza urzędników

W myśl obowiązujących przepisów, samorządy mają nakładać mandaty za niewłaściwie przeprowadzone cięcia. - Bardzo często korony spadają z drzew na zlecenie miast czy gmin - mówi Wincenty Piworun, wojewódzki konserwator przyrody. - Czy zatem samorząd sam siebie ma karać?

- Nie widzę nic w złego w takim cięciu - stwierdza Andrzej Barylak z Urzędu miasta w Szprotawie. - Stosujemy tego rodzaju zabiegi nie od dziś. Drzewa zawsze odbijają.

- Wiedza urzędników i właścicieli tak zwanych zakładów pielęgnacji zieleni jest oparta na mitach - uważa profesor Jerzy Hrynkiewicz, dendrolog. - Ogławiania dokonuje się w błędnym przekonaniu, że drzewa podniosą bezpieczeństwo terenu. W rzeczywistości jednak takie rośliny mogą spowodować szkody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska