MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odprawa pracownika

Stefan Cieśla
rys. Tpmasz Wilczkiewicz
Nie otrzyma dodatkowych złotówek ten, kto rezygnuje z pracy na własną prośbę.

Każdy, kto przechodzi na emeryturę lub rentę inwalidzką powinien dostać pieniądze równe jednomiesięcznej pensji - tak wynika z Kodeks pracy. Ale na przykład odchodzący z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego pobierają równowartość półrocznych poborów.

Odprawa przysługuje, gdy pracownik idzie na emeryturę ustawową, a także gdy odchodzi na emeryturę wcześniejszą. Jeśli później podejmie pracę i ponownie odejdzie z firmy, drugiej odprawy nie dostanie.

Kto ma prawo?
Aby dostać odprawę, trzeba nabyć uprawnienia emerytalne lub rentowe i rozwiązać umowę o pracę. Ważna jest tu kolejność - najpierw przyznanie przez ZUS prawa do emerytury czy renty, a potem rozwiązanie umowy o pracę. Pracownik nie otrzyma odprawy, gdy np. odchodzi z firmy na własną prośbę zamierzając przejść na emeryturę, do której uprawnień w tym momencie jeszcze nie ma. To samo dotyczy przejścia na rentę - najpierw trzeba uzyskać decyzję ZUS o niezdolności do pracy, a dopiero potem rozwiązywać umowę o pracę.

Prawo do odprawy nie zależy od sposobu rozwiązania umowy o pracę ani od tego, kto tę umowę rozwiązuje. Odprawy pracownik nie dostanie jednak, gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana z jego winy, np. dyscyplinarnie. Przejście na świadczenie przedemerytalne również nie daje mu prawa do odprawy emerytalnej.

Podwójna pieniądze

Może się też zdarzyć, że odejście na emeryturę wynika z likwidacji stanowiska pracy lub upadku firmy. Wtedy pracownik prawo do podwójnej odprawy - jednomiesięcznej w związku z przejściem na emeryturę oraz odprawy na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.
Jak obliczać, kiedy wypłacać?

Odprawa należy się pracownikowi z mocy ustawy, nie trzeba pisać wniosku o jej przyznanie. Oblicza się ją jak ekwiwalent za urlop. Taka minimalna odprawa przysługuje wszystkim. Jeśli jednak w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania w firmie przewidziano inną, wyższą odprawę, nie ma przeszkód, aby pracownik z tego nie skorzystał. Odprawa powinna być wypłacona niezwłocznie po rozwiązaniu umowy o pracę.

Prawo nie nakazuje pracownikowi występowania do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę odprawy. Pracodawca powinien natomiast pamiętać o wpisaniu wypłaty odprawy do świadectwa pracy. Jeśli ktoś pracował w kilku firmach i z wszystkich jednocześnie odchodził na emeryturę, odprawa należy się od każdej z tych firm.

WAŻNE ADRESY
Państwowa Inspekcja Pracy

  • Zielona Góra, ul. Dekoracyjna 8 - porady prawne 0 68 451 30 30
    e-mail: [email protected],

  • Gorzów Wlkp., ul. Mościckiego 6 - porady prawne 0 95 722 32 91
    e-mail: [email protected]


    TU SĄ PRZEPISY

  • Kodeks pracy - ustawa z 26 czerwca 1974 r. (DzU nr 21 z 1998 r., poz. 94, z późn. zmianami), art. 92

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 z późn. zmianami)

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego oraz ustalania i wypłacania wynagrodzenia za urlop (DzU nr 2, poz. 14 z późn. zmianami).


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska