Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od Winobrania do Winobrania. Zielona Góra kończy świętowanie podwójnego jubileuszu

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
– Połączyliśmy dwa jubileusze w jeden projekt. Patrząc z perspektywy czasu było to korzystne i trafione – ocenia prof. Czesław Osękowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 800-700-lecia Zielonej Góry. Na zakończenie świętowania jest kulminacja wydarzeń.

Podwójny jubileusz Zielonej Góry. Rok wydarzeń

Dobiega końca świętowanie w Zielonej Górze podwójnego jubileuszu. Od ubiegłorocznego Winobrania w mieście odbyło się mnóstwo koncertów, wystaw i spotkań, którym towarzyszyło to wspólne hasło.

– W ubiegłym roku kładliśmy nacisk na jubileusz 800-lecia powstania Zielonej Góry. W tym roku na 700-lecie nadania praw miejskich – mówi prof. Czesław Osękowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 800-700-lecia Zielonej Góry. – Połączyliśmy dwa jubileusze w jeden projekt. Patrząc z perspektywy czasu było to korzystne i trafione.

Nie tylko komitet pracował nad rocznym programem wydarzeń. Dofinansowany został przez miasto milionem złotych cykl 26 przedsięwzięć, których pomysłodawcami byli mieszkańcy Zielonej Góry.

Podwójny jubileusz Zielonej Góry. Kulminacja wydarzeń

W ostatnim miesiącu świętowania następuje kulminacja wydarzeń. W pamięci mieszkańców zostanie „Straszny Dwór” w wykonaniu Opery Królewskiej, którą założył Ryszard Peryt – honorowy obywatel Zielonej Góry, a posłuchać dzieła można było w ruinach pałacu w Zatoniu na koniec wakacji. Kilka dni wcześniej odsłonięty został pomnik winiarki Emmy. I to ona oraz kilka innych nowych miejsc w Zielonej Górze będzie należała do pamiątek po jubileuszach.

– Chcieliśmy, aby jubileusze zostawiły trwały, estetyczny ślad – podkreślił prof. Osękowski. – Udało się pomimo bardzo trudnej sytuacji pocovidowej, kryzysu ekonomicznego, agresji Rosji na Ukrainę, znaleźć pieniądze, aby uświetnić te jubileusze.

Murale i pomniki w Zielonej Górze. Otwarcia

W piątek, 8 września, o godz. 16 odsłonięta zostanie rzeźba Oskara Zięty „Generacje”, która symbolizuje jubileusze miasta.
Na ścianie jednego z budynków przy placu Bohaterów można podziwiać mural Maryli Rodowicz. Drugi z murali powstaje na Areszcie Śledczym przy ul. Łużyckiej przedstawiający dzieje Zielonej Góry w pigułce. Oficjalne odsłonięcie tego muralu nastąpi w piątek, 15 września, o godz. 16.

Po jubileuszach zostanie też kilka książek. – W obchodach staraliśmy się wskazywać tradycje winiarskie Zielonej Góry, co uważam, że udało się w kapitalny sposób – podsumowuje prof. Osękowski.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska