Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrazy, które można dotknąć i usłyszeć. Niezwykłe zajęcia edukacyjne w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Tyflografika jest jedną z technik za pomocą których można odbierać sztukę w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Polega na  graficznym odwzorowaniu i przedstawieniu określonej rzeczywistości przy zastosowaniu odpowiedniej skali i proporcji, w sposób dostępny dla człowieka za pomocą zmysłu dotyku.
Tyflografika jest jedną z technik za pomocą których można odbierać sztukę w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Polega na graficznym odwzorowaniu i przedstawieniu określonej rzeczywistości przy zastosowaniu odpowiedniej skali i proporcji, w sposób dostępny dla człowieka za pomocą zmysłu dotyku. Agnieszka Linka
24 listopada br. W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbyła się kolejna lekcja pilotażowa dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Uczestnicy mieli okazję obcować ze sztuką w nietypowy sposób. Obrazy Andrzeja Strumiłło i Marka Oberlandera można było dotknąć i usłyszeć.

Tyflografiki – obrazy, które można dotknąć

Specjalnie na zamówienie Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze wykonano tyflografiki dla 11 najbardziej reprezentatywnych dzieł pochodzących z muzealnych kolekcji. Tyflografiki to wypukłe obrazy, które pozwalają osobom niewidomym na poznawanie sztuki przy pomocy zmysłu dotyku. Pomoce te stanowią cenną pomoc dydaktyczną, dla odbiorców w różnym wieku.

Audiodeskrypcje pozwalają usłyszeć obraz

W muzeum przygotowano również 5 audiodeskrypcji, czyli opisów treści widocznych na ekranie, płótnie itd. przekazywanych drogą słuchową na podstawie specjalistycznych opracowań merytorycznych i dydaktycznych, odnoszących się do wybranych dzieł sztuki.

Prezentacje na You Tube i muzealnej stronie internetowej

Muzeum Ziemi Lubuskiej zrealizowało też 11 krótkich prezentacji filmowych dla wytypowanych eksponatów. Materiały te zostały opublikowane na muzealnym kanale You Tube, a za jego pośrednictwem na stronie internetowej MZL. Filmy zawierają ścieżkę audio oraz napisy dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Prezentacje udostępnione online są propozycją dla osób, które nie mogą dotrzeć do Muzeum, ale również dla wszystkich tych, którzy np. ze względu na przedłużający się lockdown w 2021 r. nie mogli bezpośrednio obejrzeć zbiorów MZL.

- Wkrótce lekcje edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami znajdą się w stałej ofercie Muzeum Ziemi Lubuskiej i będzie się można zapisać na spotkanie - powiedziała Renata Gresiuk-Kowalska, kierownik Działu Oświatowego MZL.

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze realizuje od lipca 2021 r. projekt pt. „Edukacja muzealna osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Opowieści obrazów – dotknij, poznaj, posłuchaj”. Zadanie zostało sfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w galerii sztuki dawnej Muzeum Ziemi Lubuskiej już 8 grudnia 2021 r. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z “Fortuną” Tadeusza Kuntzego. Justyna Lubas-Wałęcka z Działu Oświatowego MZL już dziś serdecznie zaprasza na to wydarzenie.

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wystawa szkła huty Niemen. 18.11.2021

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska