Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O. Łucjan Królikowski na wielkim muralu w USA. Czym zakonnik na to zasłużył?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Pomysłodawcą muralu franciszkanina jest pochodzący z Witnicy Tomasz Moczerniuk, działacz polonijny.
Pomysłodawcą muralu franciszkanina jest pochodzący z Witnicy Tomasz Moczerniuk, działacz polonijny. Materiały Tomasza Moczerniuka
W Chicopee w amerykańskim stanie Massachussetts odsłonięty został mural poświęcony o. Łucjanowi Królikowskiemu. Ponad 70 lat temu zakonnik znalazł schronienie dla około 150 sierot.

Dlaczego piszemy o odsłonięciu muralu, skoro doszło do niego w Stanach Zjednoczonych? Bo o. Łucjan Królikowski urodził się na Ziemi Lubuskiej. Przyszedł na świat w 1919 r. w Nowym Kramsku koło Babimostu. Przed II wojną światową była to miejscowość należąca do Niemiec, ale wieś była jednak niezgermanizowanym ośrodkiem polskim. Z Ziemi Lubuskiej, konkretnie z Witnicy, pochodzi też Tomasz Moczerniuk, pomysłodawca muralu.

- Pomysł utworzenia muralu pojawił się w 2019 roku, kiedy zbliżały się setne urodziny o. Łucjana Królikowskiego, franciszkanina. Duchowny w młodości był uczniem seminarium w Niepokalanowie (pod kierunkiem samego o. Maksymiliana Kolbe), przeżył piekło zesłania na Syberię, po czym dołączył do Armii Andersa, z którą trafił do Iranu. Tam skończył studia teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie. Potem trafił do obozu dla wojennych uchodźców w Tengeru w Tanzanii, gdzie zajmował się opieką duchową w sierocińcu, w którym przebywało około 700 dzieci, których rodzice zginęli na Syberii, bądź w trwającej kilka miesięcy drodze z Azji do Afryki - przywołuje historię zakonnika T. Moczerniuk.

- W 1949 obozy uchodźców likwidowano dlatego część sierot miała trafić do Polski, ale dyrektorka sierocińca znalazła dla nich schronienie w Kanadzie. Wraz z o. Łucjanem podjęła się próby ucieczki przed komunistami, która wiodła drogą morską z Afryki do Włoch, kolejową z Włoch do Niemiec i wreszcie znów statkiem do portu Halifax w Kanadzie. W tę ostatnią ze 150. dzieci udał się już tylko o. Łucjan, którego wściekli komuniści nazwali Kidnapperem Stulecia - dodaje witniczanin w Ameryce.

Tomasz Moczerniuk działa w fundacji Polonia for Kids, która też pomaga dzieciom polskiego pochodzenia. Wpadł więc on na pomysł, by o. Królikowskiemu poświęcić mural. Obraz powstał na ścianie Polskiego Domu w Chicopee, 55-tysięcznego miasta w amerykańskim stanie Massachussetts. Malowidło wykonał Rafał Pisarczyk z New Jersey. Odsłonięcie muralu nastąpiło w niedzielę 12 grudnia.

Czytaj również:
Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma nowych księży! Jak wyglądały święcenia kapłańskie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska