Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Celowym Związku Gmin CZG-12

mat. partnera
mat. partnera
Celowy Związek Gmin CZG-12 powstał w 1996 roku. Był pomysłem 13 gmin – założycieli Związku, w których skład wchodziły: Cybinka, Dębno, Górzyca, Kostrzyn n/O, Krzeszyce, Lubniewice, Międzyrzecz, Ośno Lubuskie, Rzepin, Sulęcin, Słońsk, Torzym, Witnica. Celem Gmin było wspólne rozwiązywanie problemu gospodarki odpadami w ramach współpracy, na której podstawie zjednoczono siły i fundusze dla realizowania celu wprowadzenia Kompleksowego Regionalnego Programu Gospodarki Odpadami.

Wprowadzenie wspólnego planu gospodarki odpadami dla kilkunastu gmin wymagało wielu spotkań, dyskusji i prób przełożenia koncepcji na język pomysłów i zamierzeń. Wspólne zadanie wydawało się tym trudniejsze, że na rok 1996 było awangardowe wśród tej tematyki w naszym kraju. Jest to bowiem wypełnianie ustawowych zadań gmin, tyle że w sposób wspólny, kompleksowy, nowoczesny i tańszy. Tu także przydały się doświadczenia minionych lat, które nauczyły nas, że w gospodarce odpadami racjonalne działanie musi mieć charakter ponadgminny i dobrze by było, żeby gminy razem ze sobą współpracowały w tej dziedzinie i szanowały wzajemnie swój dorobek. Po dokonaniu sondaży i po pierwszych dyskusjach powstał początkowy projekt obejmujący swym zasięgiem 7, potem 10 gmin, następnie 13, a obecnie 15 gmin.

Program ten początkowo był tylko hasłem, za którym kryło się wiele szczegółów, w tym przede wszystkim finansowych. Każda z przystępujących do programu gmin miała swój indywidualny rodzaj oczekiwań i musiała zabezpieczyć dobrze pojęty interes swoich mieszkańców. Omówiono konieczność podejmowania przez gminy uchwał wiążących się z nadaniem współpracy ram bardziej ścisłych oraz z jej zinstytucjonalizowaniem. Zmierzając do objęcia tematu w sposób bardziej kompleksowy, aby jednocześnie owładnąć chaos spotkań międzygminnych, postanowiono dokonać wyboru grupy inicjatywnej, która nadawałaby ton całemu przedsięwzięciu - wówczas jeszcze nieformalnemu.

Począwszy od 22 grudnia 1997 roku przedsięwzięcie Kompleksowego Regionalnego Programu Gospodarki Odpadami jest prowadzone i realizowane przez Celowy Związek Gmin CZG-12, który zgodnie ze statutem Związku zajmuje się: gospodarką odpadami, powszechną edukacją społeczeństwa, wprowadzeniem segregacji "u źródła", rekultywacją starych gminnych wysypisk.

W ramach natomiast efektu ostatecznego od marca 2003 roku w pełni funkcjonuje wybudowany w Długoszynie (gm. Sulęcin) Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK), który obecnie obsługuje ok. 150 000 mieszkańców z terenu 15 gmin CZG-12 (do Związku dołączyły gminy: Łagów i Bledzew), a od października 2015 r. spełniając postanowienia ujęte w przepisach prawnych zgodnie z zapisami w Krajowym i Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami stał się Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla miast i gmin leżących w Regionie Centralnym Województwa Lubuskiego.

Obecnie do ZUOK przyjmowane są odpady komunalne, odpady selektywnie zebrane oraz odpady zielone (bioodpady). Rocznie przyjmowanych jest blisko 45 tyś ton zmieszanych odpadów komunalnych i odzyskiwanych ok. 30 rodzajów surowców wtórnych przeznaczonych do dalszej obróbki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska