MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny tuż-tuż. Odwiedziliśmy nowosolskie szkoły

Artur Lawrenc 68 387 52 87 [email protected]
- Cieszymy się, że jesteśmy coraz bardziej konkurencyjni dla Zielonej Góry. Dzięki temu mniej osób ucieka z naszego miasta, bo na miejscu może osiągnąć takie same wyniki – mówi Wiesław Krukowski.
- Cieszymy się, że jesteśmy coraz bardziej konkurencyjni dla Zielonej Góry. Dzięki temu mniej osób ucieka z naszego miasta, bo na miejscu może osiągnąć takie same wyniki – mówi Wiesław Krukowski. Fot. Artur Lawrenc
W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić, czego będą się uczyć pierwszoklasiści placówek ponadgimnazjalnych. Każda z nowosolskich szkół ma swój oryginalny i bardzo ciekawy pomysł na kształcenie młodzieży.

Na początku zajrzyjmy do ZSP 1 "Elektryk". W tym roku zostało tam utworzonych dziewięć klas pierwszych. W tym dwie ogólnokształcące oraz siedem technikum. - Są to następujące specjalizacje: elektryk, mechatronik, teleinformatyk oraz informatyk i ekonomista po dwie klasy. Największym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się ogólniak. Do tego stopnia, że mogliśmy otworzyć nawet trzy takie klasy. Jednak z każdym rokiem zmienia się tendencja wyboru kierunków technicznych a ogólnych. Zapotrzebowanie rynku na specjalistów sprawia, że już niedługo to klasy techniczne będą najczęściej wybierane - mówi wicedyrektor Sławomir Kalisz.

W "Spożywczaku", czyli ZSP 4 najpopularniejsze jest technikum organizacji usług gastronomicznych. - Poza tym mamy pierwszaków w klasach: hotelarskiej, logistycznej i architektury krajobrazu - wylicza wicedyrektor Dorota Piechowiak.

Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego przoduje w ofercie liceów profilowanych. - Jest u nas sześć klas pierwszych. To kierunki: politechniczny, prawniczy, medyczny, artystyczno-dziennikarski, bezpieczeństwa publicznego i pedagogiczny. Nie było zainteresowania profilem managerskim. Nowym kierunkiem jest bezpieczeństwo publiczne, jako modyfikacja poprzednich klas wojskowych - informuje dyrektor Wiesław Krukowski.

Dla zainteresowanych kształceniem w szkole zawodowej ZSP 2 "Nitki" ma do zaproponowania najwięcej. - Otworzyliśmy trzy klasy wielozawodowe. Są wśród nich np.: mechanicy, fryzjerzy, piekarze, cukiernicy, murarze, lakiernicy, monterzy instalacji i urządzeń sanitarnych i wiele innych. Jest również klasa sprzedawców i liceum profilowane w kierunku socjalnym. Wraca moda na szkoły zawodowe, szczególnie, że to nie zamyka drzwi do dalszej nauki. Sami oferujemy licea uzupełniające kończące się maturą - mówi wicedyrektor Barbara Brzezińska. Tak bogata oferta jest możliwa, ponieważ szkoła kształci we właściwie dowolnie wybranym przez ucznia kierunku. O ile ten wcześniej, zapewni sobie miejsce praktyk w wybranym zawodzie.

Teraz możesz czytać "Gazetę Lubuską" przez internet już od godziny 4.00 rano.
Kliknij tutaj, by przejść na stronę e-lubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska