MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Kodeks pracy 2019: To może być rewolucja na rynku pracy. O tym zmianach musi wiedzieć każdy pracodawca i pracownik [5.10.2018]

maw
Proponowane zmiany dotyczą osób bezrobotnych, pracodawców oraz urzędów pracy.
Proponowane zmiany dotyczą osób bezrobotnych, pracodawców oraz urzędów pracy. unsplash.com
Nowy Kodeks pracy 2019. Szykują się kolejne zmiany. Wprowadzona zostanie nowa ustawa o rynku pracy 2019. Już w lipcu Ministerstwo Pracy zaproponowało zmiany w ustawie o rynku pracy. Czego dotyczą? Mają przede wszystkim zwiększyć efektywność urzędów pracy oraz aktywizację osób długotrwale bezrobotnych. Nowa ustawa o rynku pracy wprowadza szereg zmian, o których musi wiedzieć każdy pracodawca i pracownik. Nowa ustawa o rynku pracy ma zastąpić istniejącą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jak zapewnia ministerstwo, nowa ustawa o rynku pracy jest już w końcowej fazie konsultacji. Może wejść w życie od 1 stycznia 2019. Co musisz wiedzieć o nowej ustawie o rynku pracy? Jakie zmiany czekają pracodawców i pracowników? Sprawdź!

Nowy Kodeks pracy 2019 - zmiany dla pracodawców i pracowników na rynku pracy

Minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Stanisław Szwed w lipcu zaprezentowali propozycje zmian w ustawie o rynku pracy. Ustawodawca nie zmieni przez to Kodeksu pracy 2019, ale chce wprowadzić zmiany na rynku pracy, które mają zmniejszyć bezrobocie i dać możliwość wielu pracodawcom i pracownikom.

- Po 14 latach obowiązywania ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy żegnamy tę ustawę. Ustawa idzie do lamusa. Dajemy nową propozycję - ustawę o rynku pracy - zapowiedziała w lipcu br. minister Elżbieta Rafalska.

Skąd pomysł na wprowadzenie po tylu latach zmian? Chodzi o sytuację na rynku pracy, która obecnie różni się od tej przed laty. Zauważono, że rekordowo niski poziom bezrobocia i niska podaż pracy hamują rozwój polskich przedsiębiorstw. Cały czas brakuje rąk do pracy, szczególnie w branży budowlanej i produkcyjnej. - Dobra sytuacja na rynku pracy to jest sytuacja, która stwarza doskonałe warunki do tego, żeby aktywizować osoby długotrwale bezrobotne, również sięgać do niewykorzystanych do tej pory zasobów pracy, a wiec osób biernych zawodowo – mówiła podczas lipcowej konferencji prasowej minister Rafalska.

Czytaj także: Kodeks pracy 2019. Nieuniknione są zmiany. Jak będzie wyglądać nowy Kodeks pracy? Co się zmieni? [ZASADY, URLOPY]

Bezrobocie w Polsce: Polska na 2. miejscu wśród krajów o najniższej stopie bezrobocia
Najnowsze dane (z września 2019 r.) wskazują, że Polska znalazła się na 2. miejscu wśród krajów o najniższej stopie bezrobocia, ze wskaźnikiem na poziomie 3,4%. Jak podaje m Ministerstwo Pracy, "w stosunku do lipca br. stopa bezrobocia spadła o 0,1 pkt. proc. W porównaniu do sierpnia 2017 roku jest mniejsza o 1,4 pkt. proc. (wynosiła wtedy 4,8%)".

60 Sekund Biznesu: Jesteśmy w szczycie hossy na rynku pracy

Nowa ustawa o rynku pracy 2019 ma dać rozwiązania i możliwości, z których będzie mógł korzystać pracodawca i pracownik. Proponowane w projekcie zmiany dotyczą m.in. profilowania pomocy, wsparcia długotrwale bezrobotnych, podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych do 130 proc. przy stażu pracy 30 lat. Zmiany dla pracodawców dotyczą m.in. wprowadzenia bonu ofertowego czy ułatwienia kontynuacji pracy cudzoziemców u tego samego pracodawcy. Jak zauważa ministerstwo, po 14 latach obowiązywania obecnej ustawy zmiany były konieczne.

Nowy Kodeks pracy 2019 - główne cele zmian ustawy

Ustawa o rynku pracy ma służyć efektywnej aktywizacji długotrwale bezrobotnych i biernych zawodowo. Jej głównymi celami są:

  • zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy
  • zwiększenie dostępności i optymalizacja form pomocy świadczonej przez urzędy pracy
  • zwiększenie pomocy osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy
  • ułatwienie obywatelom polskim powrotu do kraju z zagranicy
  • ułatwienia w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy
  • zmiana funkcjonowania Ochotniczych Hufców Pracy

Nowy Kodeks pracy 2019 - nowa ustawa i wyższy zasiłek dla bezrobotny

W nowej ustawie o rynku pracy proponuje się wprowadzenie wyższego zasiłku dla bezrobotnych - w wysokości 130% zasiłku podstawowego, posiadających co najmniej 30-letni okres uprawniający do tego zasiłku, np. okres zatrudnienia czy wykonywania innej pracy zarobkowej – z zachowaniem pozostałych, aktualnie obowiązujących, warunków jego nabywania i pobierania.

Do wyższego zasiłku uprawnieni będą bezrobotni posiadający wskazany okres uprawniający do zasiłku, niezależnie od wieku.

Nowy Kodeks pracy 2019 - firma, pożyczki, brak rejestracji w urzędzie pracy

Ministerstwo w nowej ustawie o rynku prac przewidziało także ułatwienia, dla Polaków, którzy wracają do kraju z zagranicy i chcą rozpocząć działalność. Polegać mają one na umożliwienie skorzystania z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej bez konieczności rejestracji w urzędzie pracy.

Jak czytamy w projekcie ustawy, "brak konieczności rejestracji w urzędach pracy umożliwi uniknięcie dodatkowych wydatków ze środków Funduszu Pracy przeznaczonych na wypłatę zasiłków, kosztów administracyjnych związanych z rejestracją w urzędach pracy, etc."

Sprawdź:Kodeks pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny. O tym, co się z nimi stanie zadecyduje pracodawca? Sprawdź zmiany w Kodeksie pracy

Zmiana ta dotyczy osób zdecydowanych na prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Polski, w szczególności osób, które prowadziły działalność gospodarczą za granicą. - Dodatkowo brak konieczności rejestracji w urzędach pracy skróci i uprości proces ubiegania się o pożyczkę. Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o promocji zatrudnienia zwalniają również z wymogu rejestracji w powiatowym urzędzie pracy inną kategorię potencjalnych beneficjentów programu pożyczkowego, tj. studentów ostatniego roku studiów - podaje ustawa.

Ustawodawca podkreśla także, że "powracający z zagranicy, zgodnie z założeniami, to obywatel polski zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezatrudniony i nie wykonujący innej pracy zarobkowej, który w okresie ostatnich 24 miesięcy za granicą, na terytorium państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego: zamieszkiwał co najmniej 12 miesięcy lub był zatrudniony nieprzerwanie przez okres co najmniej 6 miesięcy lub podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu przez okres co najmniej 6 miesięcy. Potwierdzeniem spełnienia jednego z wyżej wymienionych warunków będzie oświadczenia składane pod rygorem odpowiedzialności karnej".

TO CIEBIE ZAINTERESUJE:
[lista]
[*]Nowy Kodeks pracy 2019: zmiany dotyczące kobiet w ciąży. Przywileje i ochrona. Jakie są prawa kobiet w ciąży?
[*]Kodeks pracy 2019: Co stanie się z niewykorzystanym urlopem? Ministerstwo wydało oficjalne oświadczenie

Nowy Kodeks pracy 2019 - ustawa wprowadzi zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców

Nowa ustawa o rynku pracy zakłada także zmiany dotyczące zatrudnienia cudzoziemców. Chodzi m.in. o:

  • wydłużenie okresu pracy wykonywanej bez zezwolenia na pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi z wybranych państw do 12 miesięcy w ciągu kolejnych 18 miesięcy.
  • wprowadzenie obowiązku elektronicznego składania wniosków o zezwolenie i oświadczeń
  • planuje się uznanie pracy za legalną w okresie oczekiwania na nowe zezwolenie na pracę w przypadku zmiany stanowiska u tego samego pracodawcy
  • dostosowanie wynagrodzenia cudzoziemca do zmieniającego się wynagrodzenia minimalnego

Nowy Kodeks pracy 2019 - zamiast OHP Państwowe Centrum Aktywizacji Młodzieży

Kolejna zmiana, która pojawi się w ustawie o rynku pracy, dotyczyć ma zastąpienia nazwy Ochotniczych Hufców Pracy na Państwowe Centra Aktywizacji Młodzieży. Ochotnicze Hufce pracy działające pod nową nazwą będą miały także nową strukturą, a zadania regulowane przez statut. Wiceminister podkreślał, że należy dokonać głębokiej reformy OHP, polegającej m.in. na skoncentrowaniu działań na młodzieży w wieku od 14 do 25 lat. - Na młodzieży, która ma problemy wychowawcze, nie może odnaleźć się, jeśli chodzi o naukę - zaznaczał wiceminister.

Nowy Kodeks pracy 2019 - bony ofertowe - nowa możliwość dla pracodawców

Bony ofertowe, to kolejne założenie nowej ustawy o rynku pracy. Bony ofertowe wprowadzone będą dla mikro- i małych przedsiębiorstw. To właśnie one zyskają możliwość poszukiwania pracowników poza rejestrem powiatowych urzędów pracy.
Jak będą działać bony ofertowe? Bony ofertowe przyznać może pracodawcy PUP. Jeżeli urząd pracy nie będzie miał oferty dla pracodawcy, to może on skorzystać z agencji zatrudnienia czy z agencji pracy tymczasowej, która znajdzie mu takiego pracownika. Ma to stanowić gwarancję refundacji pracodawcy z Funduszu Pracy części kosztów rekrutacji, realizowanej przez agencję zatrudnienia, którą firma sama wybierze.

Nowy Kodeks pracy 2019 - nowa ustawa to zmiany w stażach

Proponowane przepisy mają skrócić okres realizacji stażu. Przypomnijmy, że obecnie staż może trwać od 3 do 6 miesięcy, a dla osób poniżej 30. roku życia do 12 miesięcy. Po zmianach wynosiłby on do 6 miesięcy dla wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych. Zakłada się także, że okres staży odbywanych przez bezrobotnego nie będzie mógł przekraczać 24 miesięcy. Stażysta będzie mógł odbyć u jednego organizatora łącznie 12 miesięcy stażu. Aby pracodawca mógł ponownie przyjąć byłego stażystę na staż, powinny upłynąć minimum 24 miesiące od dnia zakończenia poprzedniego stażu, zatrudnienia lub przygotowania zawodowego u niego.

W nowej ustawie o rynku pracy znajdą się także nowe mechanizmy uniemożliwiające stosowanie staży zamiast zatrudnienia i traktowania stażystów jako darmowej siły roboczej oraz silniejszego powiązania stażu z zatrudnieniem po nim
Przewidziane są także kary dla pracodawców, w przypadku:
- przerwania stażu z winy pracodawcy
- nie wywiązania się z obowiązku zatrudnienia i utrzymania w zatrudnieniu bezrobotnego. WAŻNE! Obowiązek utrzymania zatrudnienia ma być równy co najmniej okresowi stażu

Kto zapłaci za staż? Stażyści dostaną więcej pieniędzy. Wysokość stypendium wypłacanego stażyście przez urząd pracy wzrośnie ze 120 do 140 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Za okres udokumentowanej niezdolności do pracy bezrobotny będzie mógł pobierać zasiłek w wysokości 50 proc. wartości stypendium.

Nowy Kodeks pracy 2019 - zmiany w działaniach urzędów pracy

Jak podkreśla ministerstwo, niezbędne jest wprowadzenie zmian w działaniach urzędów pracy dostosowujących je do zmiennej sytuacji na rynku pracy, przede wszystkim w zakresie:

  • optymalizacji stosowanych form pomocy, tak aby nie były skierowane tylko do konkretnych grup bezrobotnych. Obecnie przez to urzędy pracy nie mają możliwości optymalnego oddziaływania na potrzeby wszystkich swoich klientów. Ustawa ma umożliwić urzędom pracy znacznie elastyczniejsze reagowanie na problemy i potrzeby bezrobotnych, w szczególności tych, którzy przez łączny okres przekraczający 12 miesięcy pozostawali w rejestrach urzędów pracy.
  • ministerstwo zakłada także poprawę sytuacji osób lub podmiotów korzystających ze środków Funduszu Pracy na podejmowanie działalności gospodarczej lub na tworzenie miejsca pracy dla osób skierowanych przez powiatowy urząd pracy, a także zapewnienia efektywniejszego wykorzystania tych środków.

- Te propozycje to bardziej nowoczesne rozwiązania dla rynku pracy, dające większą elastyczność, lepszą aktywizację długotrwale bezrobotnych - mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Kiedy ustawa o rynku pracy wejdzie w życie?

Nowelizacja ustawy o rynku pracy została przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Już na początku lipca trafiła do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Jak poinformował Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy, obecnie jest już w fazie końcowej konsultacji. - Mam nadzieję, że ustawa będzie procedowana już na najbliższym Komitecie Stałym Rady Ministrów, później oczywiście Rada Ministrów i skierowanie projektu do Sejmu - powiedział agencji informacyjnej Newseria Stanisław Szwed.
Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 stycznia 2019 r.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska