Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietrzeźwy poranek. Także wśród rowerzystów

(tok)
Policjanci zatrzymali pięć osób, które kierowały pojazdami pod wpływem alkoholu. Wśród nich było aż trzech rowerzystów.
Policjanci zatrzymali pięć osób, które kierowały pojazdami pod wpływem alkoholu. Wśród nich było aż trzech rowerzystów. Archiwum "GL"
W czwartkowy poranek zielonogórscy policjanci zatrzymali pięć osób, które prowadziły pojazdy pod wpływem alkoholu. Wśród nich było trzech rowerzystów, kierowca quada i kierowca samochodu.

Niechlubny rekord pod względem promili alkoholu w wydychanym powietrzu należy do 34-letniego Krzysztofa W., którego policjanci zatrzymali na ulicy Zbożowej w Zielonej Górze. Mężczyzna jechał rowerem mając w organizmie ponad trzy promile alkoholu!

Ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu, to wynik 57-letniej mieszkanki Zawady, która również postanowiła wsiąść na jednoślad po spożyciu.

Ponadto policjanci zatrzymali 55-letniego Andrzeja M., który prowadził samochód mimo zakazu wydanego przez sąd. Co więcej mężczyzna jechał na podwójnym gazie, a badanie alkomatem wykazało prawie półtora promila alkoholu we krwi.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Natomiast 55-letni mężczyzna, który nie zastosował się do postanowienia sądu, może trafić do więzienia nawet na trzy lata.

W związku z tym, że kierowcy wsiadający do samochodu po alkoholu to cały czas spory problem, policja przypomina: Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem.

Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej, a te alkohol zaburza najszybciej! Dlatego też picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem, ponieważ:

- pogarsza koordynacje ruchów - trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
- zmniejsza szybkość reakcji - wydłuża się czas reakcji (np. hamowania) w przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa,
- ogranicza pole widzenia - zawęża normalne pole widzenia - od kąta 180º do bardzo wąskiego, przez co można nie zauważyć pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi,
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości - samochód, pas jezdni lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.
- powoduje pogorszenie wzroku - problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków, pieszych i innych przeszkód.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska