MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma przeszkód, by uprawiać seks w ciąży

Danuta Kuleszyńska
Tomasz Niemiec jest kierownikiem zakładu zdrowia prokreacyjnego w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Wykłada także na UZ w Zielonej Górze w katedrze zdrowia publicznego. Żonaty, ma 3 letnią córkę. Lubi podróże, interesuje się fotografią.
Tomasz Niemiec jest kierownikiem zakładu zdrowia prokreacyjnego w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Wykłada także na UZ w Zielonej Górze w katedrze zdrowia publicznego. Żonaty, ma 3 letnią córkę. Lubi podróże, interesuje się fotografią. Fot. Mariusz Kapała
Rozmowa z prof. Tomaszem Niemcem, ginekologiem-położnikiem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

- Wiele kobiet ma obawy, czy można kochać się w trakcie ciąży.
- Nie ma żadnego powodu, żeby kobiety w ciąży zaprzestawały aktywności seksualnej. Natomiast powinna być ona ograniczona na miesiąc przed porodem. W ostatnich tygodniach ciąży współżycie seksualne może bowiem doprowadzić do skurczów i sprowokować przedwczesny poród przedwczesny.

- Jakie badania powinna zrobić ciężarna?
- Po pierwsze do tej ciąży trzeba się przygotować, bo nie wystarczy łykać kwas foliowy. Zalecamy, by jeszcze przed planowaną ciążą kobieta odwiedziła ginekologa, który sprawdzi , czy nie ma żadnych infekcji i zakażeń dróg rodnych. Istotne jest także unikanie czynników szkodliwych, które są związane ze stylem życia. Myślę o paleniu tytoniu, piciu alkoholu... Nieprawdą jest że kieliszek czerwonego wina nie zaszkodzi, że poprawia morfologię. Wręcz przeciwnie: dawka krytyczna alkoholu nie jest dla dziecka znana i pijąc można doprowadzić do nieszczęścia.

- A więc zero czerwonego wina?
- Zero jakiegokolwiek alkoholu! Jako ginekolodzy najbardziej boimy się, czy kobieta w ciąży nie ma jakiegoś zapalenia i zakażenia pochwy. Może to bowiem doprowadzić do zakażenia układu moczowego, poronienia, a nawet przedwczesnego porodu. A więc przy każdej wizycie u ginekologa należy zrobić ogólne badanie moczu. Natomiast przy pierwszej wizycie obowiązkowy jest posiew moczu. Następnie zrobić trzeba koniecznie badania w kierunku chorób zakaźnych. I tu na pierwszym miejscu jest kiła, którą należy wykonać dwukrotnie: w trzech pierwszych miesiącach ciąży i w trzech ostatnich. Następnie badanie w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B, warto też zrobić typu C, a także w kierunku różyczki, toksoplazmozy i HIV. No i oczywiście ważne jest badanie cytologiczne.

- Coraz częściej mówi się, że badania w kierunku HIV są wręcz obowiązkowe.
- To prawda. Każdy ginekolog powinien kobiecie w ciąży zaproponować takie badanie. I jest to jego obowiązek. Bo może się zdarzyć, że kobieta jest zakażona i o tym nie wie. Istnieje wówczas ryzyko, że urodzi zakażone dziecko. Tymczasem leczenie kobiety jest bezpieczne dla dzieciaczka, które ona nosi w brzuchu. Co więcej: w 99 procentach zmniejszone jest ryzyko zakażenia maleństwa.

- A jeśli mimo zalecenia ginekologa, kobieta testu na HIV nie zrobi, co wówczas?
- Gdy przyjdzie do porodu, to potraktujemy ją jako kobietę zakażoną. Bo przede wszystkim myślimy tu o dobru dziecku Jeśli kobieta odmawia wykonania testów, jesteśmy zobowiązani zrobić wówczas takie badania u dziecka.

- Czy podczas ciąży można leczyć się antybiotykami?
- Tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Ale o tym decyduje lekarz prowadzący. Są antybiotyki uznane za bezpieczne i na przykład przy zakażeniu dróg rodnych lepiej je szybko zastosować, niż czekać aż doprowadzi się do porodu przedwczesnego.

- Dziękuję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska