Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie kochasz? Walenty pożre Twoją rękę (zdjęcia)

(decha)
Usta prawdy zdobyły sławę dzięki "Rzymskim wakacjom"
Usta prawdy zdobyły sławę dzięki "Rzymskim wakacjom" Dariusz Chajewski
Spójrz w oczy ukochanej osoby i włóż dłoń w usta brodatego bóstwa. Biada Ci, jeśli skłamałeś. Resztę życia spędzisz jak Kapitan Hook z "Piotrusia Pana"... To słynne Bocca della Verita, czyli Usta prawdy...

[galeria_glowna]
Tamu kościołowi z relikwiami św. Walentego popularność zapewnił film "Rzymskie wakacje" z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem w głównych rolach. To tam pojawiły się słynne "usta prawdy". To okrągły, marmurowy medalion, o średnicy ok. 175 cm, przedstawiający twarz brodatego bóstwa. Istnieje wiele teorii na temat jego pochodzenia i funkcji liczącego ponad dwa tysiące lat przedstawienia. Uważa się, m.in. że medalion mógł być przykrywą zbiornika na wodę, częścią fontanny lub też służyć jako pokrywa wejścia do starożytnego wodociągu.

Wedle średniowiecznej legendy, rzeźba pełniła funkcję wykrywacza kłamstw - podejrzany wkładał dłoń w usta, które miały zamykać się, odgryzając kończynę, gdy osoba mówiła nieprawdę. Dziś to tutaj przybywają zakochani z całego świata, aby sprawdzić swoje uczucia. Biada temu, kto powie "kocham cię" i skłamie...

Jeszcze kilka lat temu dostęp do tego wykrywacza kłamstw, stojącego w portyku kościoła Santa Maria in Cosmedin był zupełnie darmowy, dziś trzeba kupić bilet i ustawić się w kolejce. Potem można chwilę zatrzymać się przed relikwiami św. Walentegto.

W Martyrologium rzymskim św. Walenty wymieniany jest dwukrotnie: jako kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego oraz biskup Terni koło Rzymu.Dziś przyjmuje się, że to ta sama osoba. Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. W tamtych czasach cesarz uważał on, że najlepszymi żołnierzami są samotni legioniści. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska