MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze słone chwile

(syl)
Właściwości soli wykorzystywane są w grotach solnych. Mikroklimat tam panujący sprzyja osobom, które leczą się ze schorzeń układu oddechowego i alergii.
Właściwości soli wykorzystywane są w grotach solnych. Mikroklimat tam panujący sprzyja osobom, które leczą się ze schorzeń układu oddechowego i alergii. fot. Fotorzepa
Sól ma bardzo złą sławę. Niesłusznie, bo jest nie tylko niezastąpiona w kuchni, ale także w diecie człowieka. Pod warunkiem, że jej nie nadużywamy!

Sól składa się z dwóch ważnych pierwiastków: sodu i chloru. W czystej postaci są toksyczne i nieprzyswajalne przez człowieka. Jednakże w postaci chlorku sodu, czyli właśnie soli - mają niebagatelny wpływ na gospodarkę wodno - elektrolitową organizmu. Nie może być jej ani za dużo, ani za mało. Odpowiada ona bowiem m.in. za utrzymanie właściwej objętości i ciśnienia krwi, a także transport wielu składników odżywczych, takich jak witaminy, cukry i aminokwasy.

Sól ma również duży wpływ na działanie naszego układu nerwowego, a dzięki wysokiej zawartości jodu jest wykorzystywana podczas leczenia chorób dróg oddechowych. Z tego cennego pierwiastka słynie przede wszystkim mikroklimat morski. Jeśli nie możemy wybrać się nad morze, jego namiastkę możemy uzyskać wsypując odrobinę jodowanej soli do ceramicznego kominka, z którego pod wpływem ciepła będą się ulatniać cenne związki chemiczne. Bardzo polecane są także lampy solne.

Konieczna szczypta

Bez soli nie sposób wyobrazić sobie zdrowego i smacznego gotowania. Dodanie jej do potrawy sprawia, że staje się ona bardziej wyrazista. Ze względu na właściwości antybakteryjne, wykorzystuje się ją jako środek konserwujący żywność, głównie mięso, ryby i ser.

Sól jest także niezbędna podczas przyrządzania domowych przetworów, zwłaszcza w procesie kwaszenia ogórków. Dodanie odrobiny soli do wody, w której będziemy gotować jajka, zapobiegnie pękaniu ich skorupek. Kulinarną ciekawostką jest także to, że szczypta soli przyspiesza ubijanie śmietany lub białek.

Domowe SPA

Sól panuje jednak nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. Wspaniale oczyszcza organizm z toksyn i zbędnych składników przemiany materii. Ma korzystny wpływ na układ krążenia. Garść soli dodana do kąpieli ma nie tylko działanie odprężające, ale także nawilża i odżywia skórę. Tym prostym sposobem możemy zafundować sobie odrobinę relaksu w domowym SPA.

Powszechnie jest stosowana także jako peeling, bo doskonale złuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka oraz ujędrnia ciało. Ma także dobroczynne oddziaływanie na skórę podczas walki z cellulitem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska