MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze w Afganistanie: Szura przed Ramadanem

Mjr Szczepan Głuszczak (dab)
W szurze wzięli udział przedstawiciele starszyzny plemiennej i duchowni.
W szurze wzięli udział przedstawiciele starszyzny plemiennej i duchowni. Mjr Szczepan Głuszczak
W Afganistanie rozpoczął się ramadan - muzułmański post. Plemienna starszyzna i przywódcy religijni z dystryktu Gelan spotkali się z naszymi żołnierzami, by omówić sprawy bezpieczeństwa w tym ważnym dla nich kresie.
W szurze wzięli udział przedstawiciele starszyzny plemiennej i duchowni.
W szurze wzięli udział przedstawiciele starszyzny plemiennej i duchowni. Mjr Szczepan Głuszczak

W szurze wzięli udział przedstawiciele starszyzny plemiennej i duchowni.
(fot. Mjr Szczepan Głuszczak)

W przeddzień ramadanu w Aghowjan w dystrykcie Gelan odbyła się szura - spotkanie starszyzny plemiennej i lokalnych przywódców religijnych. Wzięli w nim udział polscy żołnierze ze zgrupowania Bravo oraz jego dowódca ppłk Tomasz Biedziak. Pierwszy głos zabrał przywódca duchowy, mułła Meczetu Piątkowego "Mohammad Jan Khan Masjad" w Aghowjanie Haji Mohammad Ghaus. Przedstawił gościom zasady obowiązujące podczas postu w kulturze muzułmańskiej, a w szczególności dużo czasu poświęcił na wyjaśnienie jego wpływu na zwyczajowe zachowania ludzi.

Szczególnego znaczenia nabrały zwyczaje związane z ograniczeniem prac fizycznych w dzień i zwiększeniem aktywności po zmroku. - Aghowjan i okolice to region typowo rolniczy, zapewne dlatego część ludzi będzie prowadzić prace polowe nocą. Nocą mogą także poruszać się osoby udające się po pomoc lekarską do centrum medycznego - wyjaśnił Haji Mohammad Ghaus.

Będą pracować nocą

Duchowny prosił o uszanowanie zasady nie wchodzenia przez żołnierzy innych wyznań do meczetów i - w miarę możliwości - o ograniczenie działań zaczepnych w wioskach. Ppłk Tomasz Biedziak przystał na prośby okolicznych mieszkańców i wyraził gotowość uszanowania obyczajów i kultury Afgańczyków przez żołnierzy koalicji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF.

- Proszę także, aby rolnicy pracujący na polach korzystali z oświetlenia w celu właściwej ich identyfikacji - zaznaczył oficer z Międzyrzecza. Uzgodnił także ze starszyzną Aghowjanu, że będą informować polskich żołnierzy o terminach i miejscach prac wykonywanych nocą oraz zamiarze korzystania z pomocy medycznej po zmroku.

Na koniec uczestnicy spotkania wspólnie wypili zwyczajową zieloną herbatę i rozmawiali om podobieństwach i różnicach postu w chrześcijaństwie i islamie. Dowódca Bravo oraz dowódca 3. Taktycznego Zespołu Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej CIMIC kpt. Wojciech Mąkola w imieniu wszystkich żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie złożyli życzenia z okazji zbliżającego się Ramadanu i wręczyli pamiątki wszystkim uczestnikom Szury.
Ppłk T. Biedziak odwiedził także Centrum Dystryktu, gdzie sprawdził postęp prac nad przystosowaniem jednego z pomieszczeń na salę modlitw Masjad. Subgubernator dystryktu Gelan Haji Sabawoon poinformował go o zakupie zasłon okiennych, dywanów na podłogę, dywaników modlitewnych oraz pięknego, ozdobnego egzemplarza Koranu do świątyni.

- Wewnątrz sali trwają już ostatnie prace wykończeniowe wymalowania tak zwanego Mirhab. Jest to odpowiednik Świętego Świętych, czyli ołtarza skierowanego zawsze w kierunku świętego miasta islamu Mekki. Z arabskiego oznaczenie tego kierunku nosi nazwę Kibla - wyjaśnił kpt. Mąkola.

Zgrupowanie Bojowe "Bravo" sformowane jest przede wszystkim na bazie 1. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Zgrupowanie uzupełniają min. 1. Brygada Saperów, Centralna Grupa Wsparcia Współpracy Cywilno Wojskowej CIMIC oraz inne jednostki i instytucje Wojska Polskiego. Żołnierze stacjonują w południowej części prowincji Ghazni.

Ramadan - dziewiąty miesiąc

Ramadan, w Afganistanie zwany Ramazan lub Ramzan (z jęz. perskiego), to dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Ramadan jest dla wszystkich muzułmanów miesiącem postu. Tradycyjnie Ramadan dzieli się na trzy 10-dniowe okresy: Rahmat (Łaska), Maghfirat (Przebaczenie) i Nijat (Zbawienie). Początek Ramadanu obliczany jest co roku przez astronomów i cieszących się autorytetem duchownych w oparciu o datę księżycowego nowiu. Tegoroczny Ramazan przypada na sierpień (Asad roku 1390 w kalendarzu afgańskim).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska