MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsza wschowska księga grodzka promuje gminę

Redakcja
Naukowcy z Państwowej Akademii Nauk odwiedzili Wschowę w minioną niedzielę, prezentując ciekawy wykład historyczny.
Naukowcy z Państwowej Akademii Nauk odwiedzili Wschowę w minioną niedzielę, prezentując ciekawy wykład historyczny. arch. muzeum
W Muzeum Ziemi Wschowskiej do końca lipca można oglądać wystawę, która powstała dzięki pracy naukowców badających woj. poznańskie w XVI wieku.

O niezwykłej pracy zespołu z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk z Warszawy napisaliśmy na naszych łamach już tydzień temu. W minioną niedzielę naukowcy osobiście odwiedzili Wschowę, w związku z pracami nad Atlasem Historycznym, odtwarzającym sieć osadniczą Polski XVI w. Obecnie grupa pracuje nad tomem o dawnym województwie poznańskim, w tym ziemi wschowskiej.

Tutaj możesz umieścić swoje ogłoszenie Zabiorę na Woodstock 2015

- Tworzenie atlasu polega na rekonstrukcji całej ówczesnej sieci osadniczej, granic czy dróg. Na mapach znajdą się wszelkie miejscowości wzmiankowane w XVI wieku, z ówczesnymi nazwami. Niektórych z nich dziś już nie ma, inne nieco się przesunęły - tłumaczył nam prof. dr hab. Marek Słoń.
Warto wspomnieć, że koncepcja atlasu nie jest nowa, bo sięga lat 80. XIX stulecia. Jednak ukazującą się aktualnie serię zapoczątkowano w roku 1964. Warto też wspomnieć, że naukowcy opracowali najstarszą zachowaną część wschowskiej księgi grodzkiej, by zaprezentować ją wkrótce w bardzo nowatorski sposób obejmujący integrację obrazu źródła z bazą danych i mapą. Jak mówił podczas niedzielnego wykładu prof. Marek Słoń, chodzi o to, aby użytkownicy Atlasu mogli niejako "dotknąć" źródła, a nie tylko dostać opracowane dane.

Jak informuje ponadto Marta Małkus, dyrektor wschowskiego muzeum, spotkanie pozostawiło także ślad w postaci wystawy, która czynna będzie w placówce do końca lipca. Jej tytuł to: "Ziemia wschowska w XVI wieku". Możemy na niej zobaczyć warsztat pracy, atlasy, podobizny wykorzystanych rękopisów oraz dotychczasowe wyniki badań nad województwem poznańskim w XVI wieku.

Warto w tym miejscu również dodać, że Atlas Historyczny został wytypowany jako jeden z najlepszych polskich projektów na światową wystawę kartograficzną w Rio de Janeiro w sierpniu 2015 roku. Oznacza to, że wieści o historii i kulturze naszego miasta i regionu dotrą za ocean!

Tutaj znajdziesz Rozkład jazdy PKP na Przystanek Woodstock 2015 (Kostrzyn, Rzepin odjazdy - przyjazdy)

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska