MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nad łagowskimi jeziorami pojawił się rzadki ptak

Krzysztof Fedorowicz
Samiczka wąsatki
Samiczka wąsatki Fot. Ryszard Orzechowski
Tydzień temu na Jeziorze Trześniowskim zauważono wąsatkę!

- Ten ptak dotąd tu nie występował! - nie ukrywa radości Ryszard Orzechowski, specjalista Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

Ponieważ mówimy o jesiennej obserwacji, trudno stwierdzić, czy ptak ten u nas gniazduje. Wąsatka zamieszkuje rozległe pasy trzcinowisk na obrzeżach jezior oraz zarośnięte starorzecza. W Polsce lęgi tego gatunku zaobserwowano na początku XX w., zaś pod koniec ubiegłego stulecia populację oszacowano na 1.800-2.500 par.

Jeziora łagowskie należą do głębokich, są pozbawione dużych pasów trzcinowisk, więc obecność wąsatki - która trzciny lubi - może dziwić. Zresztą, niewiele jest tu gatunków, które żyją i żerują w szuwarach, nie brakuje zaś tych, które pożywienia szukają na wodzie. - We wtorek rano byliśmy nad jeziorem Malcz, gdzie doliczyliśmy się 140 kaczek krzyżówek, 20 gągołów, były też zimorodki i perkozy dwuczube - opowiada ornitolog. - Zimorodkowi sprzyjają wysokie brzegi jezior, bo w skarpach buduje swoje nory.

.

Samiczka wąsatki
(fot. Fot. Ryszard Orzechowski)

Na wodzie żeruje też popularny w okolicach Łagowa łabędź niemy. Mamy tu dość rzadką jego odmianę, nazywaną polską. W tym wypadku młode nie są szare, lecz białe, nie można więc o nich powiedzieć "brzydkie kaczątka".

- Dorosłe odmiany polskiej najłatwiej odróżnić po jasnoróżowych nogach, ptaki odmiany zwykłej mają nogi czarne lub ciemnoszare - tłumaczy Orzechowski. - Odmiana polska występuje dość rzadko. W XIX w. w Zachodniej Europie bardzo modne stały się zwierzyńce i menażerie, dokąd z terenów dzisiejszej Polski sprowadzano białe pisklęta łabędzi, bo uważano je za ładniejsze od ich szarych pobratymców. Stąd wzięła się nazwa "odmiana polska".

W czasie intensywnych polowań na łabędzie, białe pisklęta miały większe szanse przeżycia, bo przypominały ptaki dorosłe, na które polowano niechętnie. Jednak w naturalnych warunkach pisklęta odmiany polskiej mają trudniejszy start niż ich ciemniejsze rodzeństwo. Po pierwsze - są bardziej widoczne dla drapieżników, po drugie - pozbawione charakterystycznej cechy "niegroźnych" osobników młodocianych, są wcześniej narażone na agresywne zachowania dorosłych samców.

Skrzydła w pasy
Ptaki wyróżnia jasnocynamonowe ubarwienie, mają długi, schodkowato zwężający się ogon i krótkie skrzydła, dziób zaś ostry, lekko wygięty. U samców głowa i kark są jasnoszare, na bokach głowy widać charakterystyczne czarne plamy w kształcie wąsów, spód ciała biały z lekkim, różowym odcieniem, barki rdzawożółte, skrzydła w podłużne pasy brązowo-czarno-białe. Samice nie mają "wąsów".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska