Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ryby w Polskę centralną? Zalew Sulejowski to raj dla wędkarzy (zdjęcia)

Judyta Lejwoda
Zalew Sulejowski - to raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych.
Zalew Sulejowski - to raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych. Judyta Lejwoda
A gdyby tak niestandardowo, zamiast na weekend nad morze albo w góry, zupełnie w poprzek utartym szlakom, pojechać raz do centrum? Wziąć rodzinę, rowery i koniecznie wędki, i piękną S3 oraz A2 pognać w stronę Łodzi, a potem prosto nad Zalew Sulejowski - lokalny raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych.

[galeria_glowna]
Zbiornik jest sztuczny, a jego powstanie zbiornika miało na celu zapewnienie wody pitnej dla Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. Jednak w ostatnich latach Łódź zmniejszyła pobór wody z zalewu, w wyniku wybudowania własnych studni głębinowych. Dlatego, oprócz funkcji retencyjnej i energetycznej, zbiornik wykorzystywany jest do hodowli ryb, ochrony przeciwpowodziowej oraz do celów rekreacyjnych. Można tu uprawiać wiele sportów wodnych, głównie żeglarstwo, kajakarstwo i windsurfing. Natomiast w wodach Zalewu na dobre zadomowiły się: płoć, leszcz, karp, amur, szczupak, okoń oraz rekordowo duże sandacze.

Dla tych, którzy nie wędkują, przygotowana jest ścieżka rowerowa wokół Zalewu. Trasa nie należy do łatwych. Do przebycia jest około 60 kilometrów w większości po leśnych ścieżkach i wertepach, z rzadka po asfalcie. Wycieczka trochę przypomina podchody, bo oznaczenia trasy są poukrywane lub nie ma ich wcale, więc przyda się orientacja w terenie lub mapa. Jednak co przygoda, to przygoda! A w nagrodę mniej więcej po 40 kilometrach, na jednej z działek letniskowych znajdziemy miły bar, w którym można się napić zimnego, lokalnego piwa.

Warto również wybrać się do Rezerwatu Niebieskie Źródła. Znajdują się tu wywierzyska krasowe - jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główną atrakcją są spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda o niebiesko-błękitno-zielonej barwie, będącej efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo, uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

Więcej o Polsce Centralnej przeczytasz na blogu autorki: Dreamsonwheels.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska