MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka z "Listy Schindlera", "Chłopów" i "Króla lwa" na żywo. Od 22 do 26 maja Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Festiwal Muzyki Filmowej
Festiwal Muzyki Filmowej Robert Słuszniak
W tym roku obchodzimy trzydziestolecie premiery "Listy Schindlera". Z tej okazji Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie otworzy koncert z muzyką ze słynnego filmu Stevena Spielberga. Potem posłuchamy soundtracków ze "Znachora", "Łowców androidów" czy "Napoleona". Święto muzyki filmowej potrwa pod Wawelem od 22 do 26 maja.

Spędź wakacje z wojskiem

od 7 lat

- Programowanie FMF to nieustanne poszukiwanie równowagi pomiędzy tym, co popularne i tym, co ambitne. FMF jest dowodem na to, że nie musi się to wykluczać. Za każdym razem cieszę się, kiedy muzyki na wskroś eksperymentalnej i współczesnej słuchają tysiące ludzi w różnym wieku. Oni myślą, że to muzyka do „Lśnienia”, podczas gdy to klasyczny Penderecki, albo w drugą stronę, kiedy konserwatywna publiczność filharmonii czy jazzowych klubów, odkrywa Jerry’ego Goldsmitha w nowych interpretacjach czy zachwyca się absolutnym objawieniem dla muzyki jazzującej, jakim jest współcześnie Daniel Pemberton - mówi nam Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Szczególnie uroczystym momentem tegorocznego FMF będzie koncert "Traces of Memory", którego program nawiązuje do 30-lecia polskiej premiery "Listy Schindlera" – słynnego filmu Stevena Spielberga z oscarową muzyką Johna Williamsa. Usłyszymy także utwory Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza i krakowskiego zespołu Kroke, który już od trzydziestu lat eksploruje tradycję klezmerską. Część koncertu zostanie poświęcona zdobywcy Oscara Elliotowi Goldenthalowi, który odwiedzi FMF, by świętować 70. urodziny. Wydarzenie zaplanowane na 22 maja jest organizowane wspólnie z Filharmonią Krakowską i obchodzącym swoje 50-lecie konsulatem USA w Krakowie.

23 maja FMF zaprasza do Centrum Kongresowego ICE Kraków na wydarzenie "International Gala: Individuals". To wyjątkowa okazja, by lepiej poznać twórczość najciekawszych kompozytorów średniego pokolenia. Daniel Pemberton, Martin Phipps, Rob Simonsen i Anthony Willis to postaci cieszące się już ogromnym uznaniem w branży i nominowane do prestiżowych nagród. Teraz usłysyzmy ich muzykę w wykonaniu Sinfonietty Cracovii: więc monumentalną grę fletów z "Wieloryba" Darrena Aronofsky’ego, niepokojące motywy z "Saltburn" i "Obiecującej. Młodej. Kobiety", królewskie brzmienia z obsypanego nagrodami "Napoleona" Ridleya Scotta, a także przejmującą piosenkę z "Procesu siódemki" z Chicago.

A w jakiej formie są rodzimi twórcy muzyki do filmów, seriali i gier? Najciekawsze spośród ukazujących się ostatnio tytułów stanowią dobitny dowód kunsztu i wyobraźni. Okazją, by się o tym przekonać, będzie wydarzenie "Polish Gala: Modern Roots", zaplanowane na 25 maja. W programie koncertu znajdzie się też hipnotyzująca kompozycja z gry "Blacktail", za którą Arkadiusz Reikowski otrzymał nagrodę Digital Dragons, oraz poetycki soundtrack Pawła Lucewicza do nowej wersji "Znachora", która podbiła platformę Netflix. Na scenę ICE Kraków wyjdą między innymi kobiece trio SVAHY czy polsko-ukraińska grupa Zazula. Suitę z "Chłopów" wykonają Łukasz „L.U.C.” Rostkowski, Rebel Babel Film Orchestra oraz Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.

Różnorodny program festiwalu obejmuje także muzykę elektroniczną. 22 maja w Klubie Kwadrat wystąpi Kebu – fiński kompozytor i performer znany z precyzji w tworzeniu złożonych pejzaży dźwiękowych. Podczas koncertu "Synthesizer Legends" zaprezentuje własne utwory oraz perełki lat 80., w tym tematy z "Top Gun", "Terminatora" i "Łowcy androidów". Dzięki imponującemu zestawowi kilkudziesięciu analogowych syntezatorów i automatów perkusyjnych Kebu nada klasycznym tematom unikalne brzmienie.

24 maja FMF zaprasza do gmachu Filharmonii Krakowskiej na koncert pianisty Aleksandra Dębicza i Chóru Polskiego Radia. Podczas wydarzenia Piano Chorale motywy z takich filmów jak "Blade Runner 2049", "Edward Nożycoręki" czy "Interstellar" zabrzmią w wyjątkowych aranżacjach. Z kolei 26 maja na scenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha flecistka Sara Andon, pianista Simone Pedroni oraz wiolonczelistka Cecilia Tsan zaprezentują program "John Williams for Three", poświęcony jednemu z najbardziej cenionych kompozytorów naszych czasów. Usłyszymy między innymi kameralne utwory z filmów "Czarownice z Eastwick", "Gwiezdne wojny", "Hook" i "Wyznania gejszy".

Festiwal zakończy 26 maja w Tauron Arenie spektakularne widowisko z muzyką do "Króla lwa". Nagrodzoną Oscarem ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera wykonają na żywo Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz połączone chóry Filharmonii Krakowskiej i Pro Musica Mundi. Artystów poprowadzi ceniony dyrygent Erik Ochsner.

W ramach FMF odbędzie się także Forum Audiowizualne – cykl spotkań z ekspertami z branży muzycznej i filmowej. Ponadto we współpracy z Galerią Kazimierz zorganizowane zostanie Miasteczko Festiwalowe z bogatą ofertą aktywności, obejmującą silent disco i projekcje filmów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska