MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum pokazało niezwykłe, archiwalne panoramy Zielonej Góry. Może znajdziesz na nich swój dom lub okolicę? Zobacz te stare fotografie!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Dawna panorama Zielonej Góry na pocztówce. Na tle miasta wyróżniają się charakterystyczne budynki lecznicy, dziś to Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.
Dawna panorama Zielonej Góry na pocztówce. Na tle miasta wyróżniają się charakterystyczne budynki lecznicy, dziś to Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Materiały Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze regularnie dzieli się w sieci z mieszkańcami ciekawostkami i dawnymi fotografiami pokazującymi historię naszego miasta. Tym razem zaprezentowało niezwykłe panoramy Zielonej Góry. Przy tej okazji zachęca zielonogórzan do wzięcia udziału w nietypowej akcji. O co w niej chodzi?

Dzięki panoramom Zielonej Góry (a nawet na niektórych zdjęciach znalazł się jeszcze przedwojenny Grünberg!), które posiada w swoich zasobach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, możemy zobaczyć, jak na przestrzeni wieków i dziesięcioleci zmieniała się nasza okolica.

Dawna panorama Zielonej Góry na pocztówce. Na tle miasta wyróżniają się charakterystyczne budynki lecznicy, dziś to Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Muzeum pokazało niezwykłe, archiwalne panoramy Zielonej Góry...

Zdjęcia robiono z charakterystycznych punktów naszego miasta

- Ujęcia panoramiczne miejscowości to obraz rejestrujący zarówno stan przeszły jak i współczesny widziany z pewnej odległości z charakterystycznego miejsca widokowego - możemy przeczytać na stronie Muzeum Zielonej Góry. - W naszym Grünbergu/Zielonej Górze taki charakterystycznym miejscem widokowym była zazwyczaj winnica Gremplera/Winne Wzgórze. Stamtąd roztaczał się wspaniały widok na całą aglomerację.

Przed wielu laty Zielona Góra była miastem pełnym sadów, ogrodów i zieleni. Do dziś Pionierzy Zielonej Góry wspominają często, jak bardzo zachwyciła ich ta miejscowość, gdy przybyli do niej w latach 40. XX wieku. Zauroczyła zielenią, niezwykłą roślinnością, w niektórych miejscach (dziś to nawet czasem i centrum miasta), można było wciąż zobaczyć winorośl. Niektórzy wspominają, że na Wzgórzu Braniborskim czy na osiedlu Morelowym, spędzili pół dzieciństwa, bawiąc się pomiędzy drzewami...

- Po wojnie tradycja fotografowania miasta z Winnego Wzgórza była kontynuowana, lecz uwieczniano również inne fragmenty Zielonej Góry, tej rozwijającej się, prezentując rozwój nie tylko przestrzenny, ale i także cywilizacyjny - nowe blokowiska czy tętniące życiem miejskie arterie komunikacyjne - tłumaczy jeszcze MZL.

Dlatego też na tych nieco współcześniejszych pocztówkach Zielonej Góry częściej można zobaczyć nowe bloki czy chociażby domy handlowe, będące dumą rozwijającego się miasta. Zresztą, co tu dużo pisać. Zachęcamy do obejrzenia dawnych panoram Zielonej Góry.

Muzeum Ziemi Lubuskiej zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w akcji

Przypomnijmy: w ostatnich miesiącach Muzeum Ziemi Lubuskiej znacząco się rozbudowało. W nowej części placówki znajdzie się sporo miejsca do prezentowania historii naszego miasta.

Po nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze 17 lipca 2020 r. oprowadzali nas dyrektor MZL Leszek Kania i jego zastępca Longin Dzieżyc

To muzeum przemówi do każdego! W nowej, multimedialnej częśc...

Jednym z elementów wystawy będzie też charakterystyczny "ślimak" - powiększona i podświetlona panorama miasta z końca XIX wieku. Wchodząc do środka, będziemy mogli zobaczyć miejsce od domku winiarskiego na ul. Ceglanej, Wieżę Braniborską, fabrykę Förstera i wiatrak na Lipowym Wzgórzu. Specjalne tabliczki podpowiedzą nam, na jakie obiekty patrzymy.

"Ślimak" w nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
"Ślimak" w nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Zdzisław Haczek

To właśnie "ślimak" stał się inspiracją dla pracowników Muzeum Ziemi Lubuskiej, by zaproponować mieszkańcom nietypową akcję.

- Chcemy, by zielonogórzanie, którzy ze względu na obecną sytuację przebywają w domach, nie mogą za bardzo wyjechać z Zielonej Góry, zaczęli robić jej fotografie - mówi Alicja Błażyńska, rzeczniczka prasowa MZL w Zielonej Górze. - Te zdjęcia byłyby publikowane później u nas na stronie internetowej, ale też przymierzamy się do tego, by w 2022 roku, przy okazji 800-lecia miasta, zrobić nową panoramę Zielonej Góry.

Może właśnie Wasze fotografie będą mogły zostać wykorzystane? Takie zdjęcia można wysyłać na adres: [email protected]

A nuż ktoś za kilkadziesiąt lat sięgnie właśnie po Waszą fotografię dzisiejszej Zielonej Góry i zdziwi się, jak bardzo zmieniło się miasto? Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!

Wideo: Ostatni etap rewitalizacji Muzeum Ziemi Lubuskiej. Będą nowe schody i podjazd dla niepełnosprawnych:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska