MŚ w wioślarstwie: gorzowianin Zbigniew Schodowski bez medalu

(pat)
Z jednym medalem wróci do kraju reprezentacja Polski z wioślarskich mistrzostw świata w Chungju (Korea Południowa). Zdobyła go w sobotę czwórka podwójna kobiet. W niedzielę czwarte miejsce zajęła w finale męska ósemka, ze Zbigniewem Schodowskim w składzie.

W Korei Południowej wystąpiło siedem polskich osad - dwie kobiece i pięć męskich. Nasi trenerzy liczyli na dwa medale, skończyło się na jednym. W sobotę po brązowy krążek sięgnęły Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (obie RTW Lotto Bydgostia), Joanna Leszczyńska i Sylwia Lewandowska (obie WTW Warszawa).

O podium otarła się nasza męska ósemka, która w ostatniej konkurencji MŚ zajęła najgorsze dla sportowca czwarte miejsce. "Biało-czerwoni" w składzie Rafał Hejmej, Krystian Aranowski, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski (wszyscy Zawisza Bydgoszcz), Mikołaj Burda, Piotr Hojka (obaj RTW Lotto Bydgostia), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.) oraz sternik Daniel Trojanowski (Zawisza) przegrała w finale A z Brytyjczykami, Niemcami i Amerykanami.

W niedzielę w finale B wystąpiła jeszcze czwórka bez sternika wagi lekkiej. Łukasz Pawłowski (AZS UMK Energa Toruń), Paweł Cięszkowski, Tomasz Zagórski (obaj AZS Szczecin) i Przemysław Borchardt (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli drugie miejsce, czyli generalnie ósme.

Tegoroczny występ polskiej ekipy w MŚ jest lepszy od poprzedniego. Dwa lata temu w słoweńskim Bledzie naszym wioślarzom nie udało się zdobyć żadnego medalu. W sumie "biało-czerwoni" wywalczyli do tej pory w 43. edycjach mistrzostw świata 37 krążków - 10 złotych, 14 srebrnych i 13 brązowych.

Miejsca Polaków w wioślarskich MŚ w Chengju:
3. miejsce (brązowy medal): czwórka podwójna - Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (obie RTW Lotto Bydgostia), Joanna Leszczyńska, Sylwia Lewandowska (obie WTW Warszawa);

4. miejsce: ósemka mężczyzn - Rafał Hejmej, Krystian Aranowski, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski (wszyscy Zawisza Bydgoszcz), Mikołaj Burda, Piotr Hojka (obaj RTW Lotto Bydgostia), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.), sternik Daniel Trojanowski (Zawisza Bydgoszcz);

5. miejsce: dwójka bez sternika - Jarosław Godek (AZS AWFiS Gdańsk) i Wojciech Gutorski (RTW Lotto Bydgostia);

8. miejsca: dwójka podwójna wagi lekkiej - Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica), Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk) oraz czwórka bez sternika wagi lekkiej - Łukasz Pawłowski (AZS UMK Energa Toruń), Paweł Cięszkowski, Tomasz Zagórski(obaj AZS Szczecin), Przemysław Borchardt (AZS AWFiS Gdańsk);

10. miejsce: dwójka podwójna wagi lekkiej - Weronika Deresz (WTW Warszawa), Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków);

15. miejsce: czwórka podwójna mężczyzn - Konrad Wasielewski, Piotr Licznerski (obaj AZS Szczecin), Dawid Grabowski (Posnania RBW Poznań), Adam Wicenciak (KW04 Poznań).