Auta będą tańsze

  Auta będą tańsze

  Czesław Wachnik

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  DARIUSZ ROSOMACKI mieszka w Sulechowie. Handlem samochodami zajmuje się od 15 lat.

  DARIUSZ ROSOMACKI mieszka w Sulechowie. Handlem samochodami zajmuje się od 15 lat. ©fot. Tomasz Gawałkiewicz

  Od dziś spadają stawki podatku akcyzowego na samochody używane z zagranicy. Nieważny jest już wiek auta, lecz pojemność silnika. Zapłacimy 3,1 procent podatku za pojazd z silnikiem do dwóch litrów i 13,6 procent przy większym.
  DARIUSZ ROSOMACKI mieszka w Sulechowie. Handlem samochodami zajmuje się od 15 lat.

  DARIUSZ ROSOMACKI mieszka w Sulechowie. Handlem samochodami zajmuje się od 15 lat. ©fot. Tomasz Gawałkiewicz

  Rozmowa z DARIUSZEM ROSOMACKIM, właścicielem komisu Pawmir w Zielonej Górze

  - Co zmieni nowa akcyza?
  - Na razie nic. Przecież dotychczas praktycznie wszyscy płacili podatek od fikcyjnych cen zakupu. Mimo że kupione w Niemczech auto kosztowało na przykład 2.000 euro, to na umowie figurowało 100 euro. I od tych stu euro płacono około 250 zł podatku.

  - Ale teraz importerzy nie będą pewnie zaniżać cen zakupu?
  - Sam jestem tego ciekaw. Chociaż w to wątpię. Jeśli dotychczas nikomu za wspomniane 100 euro nie urwano głowy, to dlaczego od dziś wszyscy mają być uczciwi.

  - Dotąd komisy raczej nie importowały aut z zagranicy. Kupowały je już od polskich pośredników. Czy teraz same zaczną przywozić samochody?
  - Sam byłem wielokrotnie w Niemczech, myślałem nad importem aut, ale wobec tego, że prywatni importerzy płacili podatek od 100 euro, a ja musiałbym od kilku tysięcy, zrezygnowałem z przywozu. Teraz być może będę to robił. W imporcie samochodów używanych szykuje się zresztą prawdziwa rewolucja. Przy tak niskich stawkach podatkowych do Polski mogą wkroczyć duże prywatne firmy, np. niemieckie. Mają one ogromny kapitał i potrafią taniej niż Polacy kupić u siebie używane samochody. One będą otwierały u nas duże komisy, w których na placu będzie stać nawet po kilka tysięcy aut.

  - Nie będziemy musieli wtedy po auta jechać do Niemiec czy Francji?
  - Te wielkie komisy nie powstaną od razu, ale w ciągu kilku lat na pewno. Koszty składowania samochodów, ich napraw, płace pracowników są w Polsce nadal niższe niż w Niemczech. Więc zagraniczni sprzedawcy wykorzystają to w biznesie. Wtedy małe komisy, a także dziesiątki tysięcy drobnych handlarzy, którzy obecnie przywożą samochody i żyją z tego, pewnie zbankrutują.

  - Ale zyskają klienci, bo samochody będą tańsze?
  - Tego nie byłbym tak pewien. Dzisiejsze ceny samochodów używanych nie są odbiciem ceny zakupu i transportu, ale wynikają z prawa podaży i popytu. Aut jest na rynku dużo, więc ich ceny są niskie. Kiedy rynek opanują wielcy sprzedawcy, oni będą dyktowali ceny. Niekoniecznie muszą one być niższe od tych obecnych.

  - Dziękuję.

  PRZYKŁADY

  OPEL OMEGA, rocznik 1996, silnik o pojemności 2,2 litra, cena zakupu 2.500 euro
 • Dotychczasowa akcyza - 6.500 zł
 • Faktycznie płacona akcyza (przy rachunku 500 euro) - 1.300 zł
 • Akcyza od dziś - 1.360 zł

  PEUGEOT 206, rocznik 2002, pojemność 1,1 litra, cena zakupu 4.000 euro
 • Dotychczasowa akcyza - 6.256 zł
 • Faktycznie płacona akcyza (przy rachunku 500 euro) - 782 zł
 • Akcyza od dziś - 512 zł
 • Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY