MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miłość bez wpadki

Tatiana Mikułko
Antykoncepcja powinna być nieszkodliwa, odwracalna, skuteczna i akceptowalna dla obojga partnerów.

Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną metodę powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Po pierwsze zastanówmy się, dlaczego chcemy stosować antykoncepcję? W jakim czasie planujemy dzieci? Czy za rok, czy za pięć lat? A może w ogóle nie chcemy mieć potomstwa.

Czy jesteśmy w stałym związku, czy nie? Czy zależy nam na metodzie, która nie będzie zbytnio ingerowała w nasze życie intymne? Czy potrafimy się zdyscyplinować i pamiętać o tym, że w przypadku tabletek hormonalnych będziemy musiały zażywać je codziennie o tej samej porze? Na te i inne pytania powinny sobie odpowiedzieć najpierw kobiety, bo to je z powodów fizjologicznych bezpośrednio dotyka problem doboru antykoncepcji.

Potem warto porozmawiać o tym ze swoimi partnerami.- Ważne, żeby decyzję podjąć wspólnie. Świadomość wyboru i odpowiedzialność powinna leżeć po obu stronach - mówi Jerzy Homa, ginekolog-położnik ze Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Rozmowa i badanie

Antykoncepcja służy planowaniu rodziny. Metoda powinna być dobrana indywidualnie dla każdej z kobiet. Inne środki powinna stosować młoda dziewczyna a inne może stosować kobieta, która już rodziła.

Dlatego zanim podejmiemy decyzję, warto wybrać się do ginekologa po poradę antykoncepcyjną. Taka wizyta polega na rozmowie lekarza z pacjentką i badaniu ginekologicznym. Lekarz zapyta o nasze oczekiwania, powody, dla których chcemy stosować antykoncepcję, o przebyte choroby, dolegliwości, na które się uskarżamy, a także o to, na co chorowały nasze mamy i babki. Przedstawi wady i zalety poszczególnych środków antykoncepcyjnych.

- Chodzi o to, byśmy znaleźli przeciwwskazania lub wskazania dla stosowania konkretnej metody. Sprawdzili, czy pacjentka jest zdrowa i dobrali jak najlepszy sposób antykoncepcji dla konkretnej osoby - tłumaczy dr Homa. Gdy z pomocą lekarza wybierzemy odpowiedni środek antykoncepcyjny warto umówić się na kolejną wizytę, która wypadnie po ok. trzech miesiącach stosowania antykoncepcji.

Jest ona potrzebna po to, by pacjentki opowiedziały lekarzowi, jak się czują po zastosowaniu tej metody, czy pojawiły się u nich jakieś dolegliwości i czy zostały spełnione ich oczekiwania Jeśli pojawiły się jakieś problemy i wątpliwości ginekolog pomoże je wyjaśnić, lub może zaproponować inny środek antykoncepcyjny.

W gąszczu wyboru

Nie ma metod antykoncepcyjnych, które byłyby w 100 proc. skuteczne. Dostępne na rynku środki chronią nas przed niechcianą ciążą w granicach ok. 98-99 proc. skuteczności.

Do wyboru mamy metody naturalne i sztuczne. Te pierwsze nic nas nie kosztują, ale wymagają od nas doskonałej znajomości naszego ciała. Polegają na wstrzymywaniu się od współżycia w dni płodne. Mogą je stosować kobiety, które mają regularne cykle i prowadzą spokojny, unormowany tryb życia. Należy jednak pamiętać, że wymyślono je po to, by ułatwić zajście w ciążę a nie jako metodę antykoncepcyjną. Metody naturalne to:

  • kalendarzyk małżeński - polega na obserwacji cyklu, wyliczeniu dni płodnych i niepłodnych, uznawany jest jako metoda historyczna.

  • metoda objawowo-termiczna - polega na prowadzeniu pomiarów temperatury, obserwacji śluzu i na podstawie tych wyników wyznaczania dni płodnych i niepłodnych.

    Jeśli nie chcemy opierać się na metodach naturalnych, możemy wybrać tzw. sztuczne. Wśród nich do wyboru mamy: metody mechaniczne, środki hormonalne i wkładki wewnątrzmaciczne.

  • prezerwatywy - nie dopuszczają do przedostania się plemników do pochwy, czasami stosowane są w połączeniu ze środkiem plemnikobójczym.

    Wady: dyskomfort podczas stosunku, nieumiejętne założenie prezerwatywy może spowodować jej zsunięcie się lub pęknięcie, co może skutkować ciążą.
    Zalety: zmniejszają możliwość zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  • środki hormonalne - metoda polega na stosowaniu podawanych w różny sposób hormonów: estrogenu i progestagenu. Dostępna tylko na receptę. Nowoczesna antykoncepcja hormonalna dąży do tego, by dawka hormonów była jak najmniejsza.

    Do wyboru mamy: tabletki antykoncepcyjne, plastry i, nowość na naszym rynku, pierścienie hormonalne (cenowo porównywalne do tabletek antykoncepcyjnych z wyższej półki, zakłada się je raz na cztery tygodnie). Wady: możliwość wystąpienia skutków ubocznych, konieczność regularnego przyjmowania, np. tabletek, brak ochrony przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową.

    Zalety: wysoka odwracalność efektu antykoncepcyjnego (w ciążę można zajść już od pierwszego cyklu po odstawieniu hormonów), zmniejszenie krwawień miesiączkowych oraz dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób, np. raka jajnika, raka błony śluzowej macicy oraz nowotworów jelita, wzrost regularności cyklów. - Nie stwierdzono też bezpośredniego związku między przyjmowaniem leków hormonalnych a ich wpływem na rozwój przyszłej ciąży ani spadkiem libido.

    Ta ostatnia kwestia wynika raczej z relacji między partnerami, na które mogą mieć wpływ różne czynniki - dodaje dr Homa. Przeciwwskazaniem do przyjmowania hormonów mogą być, np. niektóre choroby przewlekłe, choroby naczyń krwionośnych, kamica pęcherzyka żółciowego.

  • wkładki wewnątrzmaciczne - zalecane są dla kobiet, które już rodziły i raczej nie planują kolejnych dzieci. Zakłada się je w gabinetach lekarskich. Jedna wkładka służy trzy do siedmiu lat. Potem należy ją wymienić. Wady: bardzo rzadko, ale zdarza się, że miesiączki są bardziej obfite i bardziej bolesne, niektóre kobiety mają kłopot z zaakceptowaniem ciała obcego w organizmie. Zalety: nie trzeba pamiętać o tej metodzie codziennie, jest odwracalna i skuteczna.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska