Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Lubska blokowali ulicę Wrocławską. Chcą budowy obwodnicy!

Lucyna Makowska
-Tu nawet na przejściach dla pieszych ludzie są potrącani i było kilka wypadków- mówią demonstranci
-Tu nawet na przejściach dla pieszych ludzie są potrącani i było kilka wypadków- mówią demonstranci Lucyna Makowska
- „Nie chcemy obietnicy, tylko obwodnicy, „Drogi rozjeżdżone, domy popękane”, czy „Stop tirom”- takie hasła powtarzali podczas piątkowej blokady ulicy Wrocławskiej ( dawnej XX- lecia) w Lubsku, mieszkańcy osiedla, ale i kamienic wzdłuż których biegnie najbardziej uczęszczana droga w mieście.

- Może dzięki blokadzie zauważą nasz głos w Zarządzie Dróg Wojewódzkich - mówi Jarosław Bednarek, organizator protestu.- Bo od kilku lat nic się nie dzieje w tej sprawie. Ludzie mają dość, bo cały ruch odbywa się przez miasto. Nie ma innej alternatywnej drogi od Krosna czy Gubina w kierunku Żar i dalej granicy.

Eufemia Miśkiewicz mieszka przy samej ulicy, w starym poniemieckim i spękanym domu. - Od tych drgań wywoływanych przez przejeżdżające ciężarówki, wszystko drży, petycję pisaliśmy już ze trzy razy i nic . Stąd ta pikieta. Żałujemy, że tak późno wyszliśmy na ulice. W nocy nie idzie spać od hałasu, jaki robią tiry. Ludziom działki pozabierali pod budowę i sprawa utknęła.

Marzena Wójczak, przyszła protestować, bo tak jak inni nie wytrzymuje już natężenia ruchu w mieście. - Szklanki nam na stołach podskakują, masę wypadków i potrąceń tu było, nawet na pasach. Lepsze oświetlenie uliczne też nie pomaga - wylicza kobieta.- Obwodnica nie dość że odciążyłaby miasto, to byłaby magnesem dla inwestorów, którzy dzięki dobrej komunikacji zechcieliby zakładać w naszym mieście firmy. Teraz nawet jeśli ktoś jest zainteresowany lokalizacją w naszej strefie przemysłowej, odchodzi, gdy zorientuje się, że nie mamy obwodnicy- dodaje pani Marzena. - A województwo o nas nie pamięta.

Dorota Lasek mieszka w bloku przy Wrocławskiej.- Samochody, które wożą złom, nie dają nam spać, aż blok się trzęsie. Droga krzywa, koleiny takie, że na niektórych zawieszenie można urwać w samochodzie, co rusz ktoś się tu potyka na pasach.
W ciągu godzinnej blokady( z przerwami na przejazd, który kontrolowali policjanci) przez drogę przejechało oprócz osobówek, 40 tirów. Nie dziwi więc, że cierpliwość mieszkańców domów przy samej ulicy jest na skraju wyczerpania- W zakładzie na ul. Chopina nie idzie pracować, huk jest taki, że latem przy otwartych drzwiach głowy nam pękają - dodaje Monika Budkiewicz.

Józef Kogut, na Wrocławskiej mieszka 68 lat. Jest na emeryturze. - Kiedyś naliczyłem 150 samochodów w ciągu 10 minut. Mam 89 lat i chciałbym jeszcze w ciszy pożyć - wyznaje.

Tadeusz Zając, od 35 lat mieszka w Lubsku, szkoda że nas tu tak mało, ludzie narzekają i myślą że cudzymi rękami załatwią także swoją sprawę. Co z tego, że wyremontowali ul. Przemysłową, skoro i tak tiry ją zdewastują. Koło lecznicy miało być rondo, ale też nic się nie dzieje.
Pierwsza część obwodnicy Lubska powstała kilkanaście lat temu. Drugi etap utknął w martwym punkcie. O powodach mówi Katarzyna Rudkiewicz, dyrektor w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. - Chodzi o raport oddziaływania na środowisko. Bez niego nie możemy ruszyć z procedurami. To nie my przeciągamy budowę w czasie. Najpierw na inwestycję nie zgodzili się mieszkańcy Budziechowa, bo przebiegała zbyt blisko domów, były też protesty ekologów - wylicza K. Rudkiewicz - W raporcie musimy je uwzględnić. Prowadziliśmy z nimi rozmowy. Sądzimy, że do końca września raport postanie i dzięki niemu będzie można rozpocząć dalsze prace, na razie inwestycja jest na liście rezerwowej.

Winobranie 2018 to nie tylko koncerty i spotkania ze sztuką. To także sportowe emocje. W tym roku na pewno ich nie zabraknie! W programie Winobrania 2018 znalazło się mnóstwo wydarzeń m.in. Nocny Bieg Bachusa, IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puchar Gazety Lubuskiej czy Bieg Gladiatora. Sprawdźcie, jakie jeszcze imprezy sportowe odbędą się podczas Winobrania 2018. Program znajdziecie na kolejnych slajdach >>> WINOBRANIE 2018 - zapowiedź wydarzenia WINOBRANIE 2018 - POLECAMY RÓWNIEŻ: Winobranie 2018: Winobusem do lubuskich winnic na Festiwal Otwartych Winnic [ROZKŁAD JAZDY WINOBUSÓW, BILETY];nf[/b] Zobacz korowód winobraniowy na archiwalnych zdjęciach;nfPROGRAM WINOBRANIA 2018  ZNAJDZIECIE POD TYM LINKIEM

Winobranie 2018: IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puch...

Na zdjęciu: Imię: Odpadek, ulica: KrawieckaJest ich już 45 i co chwilę pojawiają się kolejne.  Pierwsze zamieszkały w Zielonej Górze kilka lat temu. Nie ma się co dziwić, że na miejsce zamieszkania wybrały sobie właśnie Winny Gród, gdyż są to dzieci Bachusa, rzymskiego boga wina, który usadowił się na zielonogórskim deptaku. Każdy z nich ma swoją historię i innego sponsora. Spotkać je można w różnych zakątkach miasta. Szczególnie upodobały sobie deptak. Robią zdjęcia, częstują owocami, obserwują mieszkańców. Wszystkie figurki, dość oryginalne i charakterystyczne. Hamlet, Skarboniusz, Naftikus, Aldemedus, Brukus, na pewno nie można przejść obok nich obojętnie. - Z nimi spacer po mieście to prawdziwa przyjemność i świetna zabawa - zapewniają pracownicy centrum informacji turystycznej. Można się przy tym świetnie bawić, poznając uroki Zielonej Góry. Autorami zielonogórskich Bachusików są Artur Wochniak i Robert Tomak. Poznajcie wszystkie zielonogórskie Bachusiki, które już mieszkają w Winnym Grodzie.  Prezentujemy je na kolejnych zdjęciach w galerii. [b]Zobacz też: Odsłonięcie rzeźby Bachusika Polporka

Winobranie 2018: W mieście wina nie możesz ich przeoczyć. Po...

Jak dobrze znasz Bachusa? [QUIZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska