MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: W nowej pralni zatrudnienie znajdzie kilkadziesiąt osób

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Albert Wajske i Przemysław Jopek pracują przy montowaniu pralek w nowym zakładzie. Zaznacza, że to bardzo nowoczesne urządzenia ((fot. Dariusz Brożek)
Albert Wajske i Przemysław Jopek pracują przy montowaniu pralek w nowym zakładzie. Zaznacza, że to bardzo nowoczesne urządzenia ((fot. Dariusz Brożek)
W parku przemysłowym kończy się budowa nowego zakładu, który zostanie otwarty już w listopadzie. Spółka CWS-boco Polska od razu zatrudni ponad 50 osób. Docelowo ma tam pracować około 70 mieszkańców.

Pralnię przemysłową w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym buduje spółka CWS-boco Polska. Zainwestowała prawie 29,2 mln zł. Dla mieszkańców najważniejsze jest to, że powstanie tam około 70 miejsc pracy.

- Ponad 50 osób zatrudnimy jeszcze w tym roku - zapowiada Arkadiusz Choczaj z wydziału marketingu CWS-boco Polska.

Inwestor prowadzi już nabór niższej kadry kierowniczej. W październiku zacznie szukać szeregowych pracowników. Jeszcze przed uruchomieniem zakładu niektórzy z nich pojadą na szkolenie do Irlandii. Czy obsługa pralek wymaga aż tak specjalistycznej wiedzy, że kandydaci muszą przejść staż za granica?

- Tak. Stosujemy bardzo nowoczesne technologie - wyjaśnia A. Choczaj.

Będą prać dla farmaceutów

CWS-boco ma w Polsce dziewięć oddziałów i dwie pralnie. Jej centrala znajduje się w Łodzi. W międzyrzeckim zakładzie wprowadzi innowacyjną technologię prania Efficient Line (Skuteczna Linia) opracowaną przez jej dział badań i rozwoju. Dzięki niej po wypraniu ubrania będą nie tylko czyste, ale wręcz sterylne.

- Naszymi klientami będą firmy farmaceutyczne i elektroniczne, dlatego odzież robocza ich pracowników musi być nieskazitelnie czysta - zaznacza marketingowiec.

Ludzie liczą na pracę

Zakład o powierzchni 3,3 tys. m. kw. już stoi. Trwają prace wykończeniowe, robotnicy montują już pralki. - To niemieckie urządzenia najwyższej klasy - zaznaczają Albert Wajske i Przemysław Jopek, którzy pracują przy instalowaniu linii technologicznych.

Na zatrudnienie w pralni liczy m.in. pani Maria, którą przed kilkoma dniami zastaliśmy przez tablicą z ofertami pracy w miejscowym pośredniaku. Od trzech lat jest bezrobotna. - W Międzyrzeczu i okolicach bardzo trudno o pracę. Zwłaszcza kobietom - mówi.

Piąta firma w parku

W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 1.811 mieszkańców miasta i gminy, w tym aż 1.014 kobiet. W sierpniu przybyło 47 bezrobotnych, choć w tym czasie w kraju i w naszym regionie stopa bezrobocia nieco spadła.

- Dlatego szukamy kolejnych przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować swoje pieniądze w naszym mieście i stworzyć tutaj nowe miejsca pracy - zapewnia Ewa Batura, wiceburmistrz Międzyrzecza.

W Międzyrzeckim Parku Przemysłowym sprzedano już siedem działek. Do tej pory powstały na nich cztery zakłady, które zatrudniają łącznie kilkaset osób. Trzy z nich działały już wcześniej. Czwarta Esssel Propack wybudowana została na działce, którą gmina sprzedała Kostyrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Pralnia będzie piąta.

 

Czekają na inwestorów

Gmina ma w Parku jeszcze działki o łącznej powierzchni 2,4 ha. Dwa razy wystawiała je na przetarg, ale nie było chętnych. Urzędnicy tłumaczą to kryzysem. Wiele firm ograniczyło planowane inwestycje, bo w związku z zapaścią gospodarczą muszą redukować koszty. W magistracie szykują się jednak na ewentualne ożywienie rynku.

- Pracujemy nad kolejnym parkiem, który ma powstać na działkach przy drodze do Rokitna - zapowiadają urzędnicy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska