Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Czy Volmer powinie zostać patronem skweru?

Dariusz Brożek
Johann Jacob Volmer gościł w swojej kamienicy Napoleona.
Johann Jacob Volmer gościł w swojej kamienicy Napoleona. Zbiory Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej
Internetową sondą na temat nazwy skweru przy ratuszu w Międzyrzeczu zainteresował się Karla-Ludwiga Vollmar z Niemiec. Jest potomkiem Johanna Jacoba Volmera, który - zdaniem niektórych internautów - powinien zostać patronem skweru.

Artykuły na naszym portalu mają międzynarodowy zasięg. Dowodem jest list, który otrzymaliśmy przed kilkoma dniami od Karla-Ludwiga Vollmara z Niemiec. Zainteresowała go nasza ostatnia sonda internetowa, w której pytamy, czy Johann Jacob Volmer powinien zostać patronem skweru przy ratuszu. - Jestem bardzo zainteresowany jej wynikiem - pisze Niemiec.

Autor listu twierdzi, że jego przodkowie byli spokrewnieni z J. J. Volmerem. Pochodzi z dawnej Langenpfuhl, czyli obecnej Wielowsi koło Sulęcina. Urodził się w Obrzycach, do szkoły średniej chodził w Międzyrzeczu. Teraz mieszka pod Berlinem. - Mam nadzieję, że służby miejskie w Międzyrzeczu podchwycą ten pomysł, co byłoby symbolem dobrych stosunków między naszymi narodami - kończy.

W ciągu niespełna trzech tygodni południa Czytelnicy oddali już 441 głosów. Aż 61,9 proc. popierała pomysł, przeciw było 25,6 proc, 8,2 proc. nie było zainteresowanych tematem, a 4,3 proc. nie miało zdania. Sondę zakończymy 31 stycznia, potem jej wyniki opublikujemy na portalu i w "GL', poprosimy te ż władze o komentarz.

Kim był J. J Volmer? Żył w latach 1760-1836. Zajmował się handlem suknem. Wysyłał je do Rosji i do Chin. Na początku XIX w. Chińczycy nazywali europejskie sukno Mesericko (od sygnatur z niemiecką nazwą miasta Meseritz). Jego kamienica znajdowała się we wschodniej pierzei rynku. Przed wojną Niemcy nazywali ją Napoleonhaus, czyli Domem Napoleona. Dlaczego? w nocy z 26 na 27 listopada 1806 r. gościł w niej i nocował Napoleon Bonaparte. Po kolacji kupiec sprzedał mu 2 tys. postawów sukna na płaszcze dla francuskich żołnierzy. Pod koniec drugiej wojny światowej budynek został zniszczony, a później rozebrano jego ruiny.

Mieszkańcy Międzyrzecza mają też inne pomysły na nazwę skweru. Zaznaczają, że miasto było areną wielu ważnych wydarzeń, związanych z nim było wielu wybitnych Polaków. Gościło w nim także kilku monarchów, zaś pierwsi polscy męczennicy zginęli w 1003 r. w pobliskim Św. Wojciechu. Miejscowy regionalista Ryszard Patorski twierdzi, że jego patronem skweru powinien zostać Napoleon.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska