Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medyczne mity na literę P

Redakcja
Jeden ogórek może zniszczyć całą witaminę C w pomidorze
Jeden ogórek może zniszczyć całą witaminę C w pomidorze tonypowell/ sxc.hu
Czy przeszczep szpiku boli dawcę? Czy pieprzyki na skórze trzeba usuwać? Co ma pływanie do kręgosłupa?

Przeszczep szpiku boli dawcę

Pobranie szpiku odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Przez kilka następnych dni można odczuwać dyskomfort. Zgodnie z informacją, którą podaje Fundacja DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska) dolegliwości są głównie wynikiem punkcji szpiku (receptory bólowe na powierzchni kości), zranienia tkanki oraz wylewu krwi (tkankowe receptory bólowe). Bóle występują z reguły bezpośrednio przy pobraniu i mogą się znacznie wahać - zarówno pod względem czasu trwania, jak i intensywności (często opisywane jest uczucie zbliżone od uderzenia o krawędź stołu). Zazwyczaj bóle ustępują po kilku dniach. W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej dochodzi do (pobudzania) produkcji komórek macierzystych, przez wytwarzany przez organizm czynnik wzrostu G-CSF. W związku z tym występować mogą bóle kończyn, porównywalne z bólami grypowymi, jednakże zażycie lekkiego środka przeciwbólowego eliminuje je w skuteczny sposób. Z chwilą aplikacji dolegliwości ustępują.

Patogeny, na które obowiązkowo szczepimy dzieci, już dawno nie są dla nas groźne

I tak i nie. Niestety, nie da się do końca jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Choćby błonica czy krztusiec występują teraz rzadko, ponieważ wyeliminowano je właśnie dzięki szczepieniom. Toczą się spory, czy zaprzestać niektórych szczepień, czy należy je kontynuować. Bo jaką mamy pewność, że po odstawieniu szczepień choroby te nie wrócą. Nadal mamy w Polsce przypadki gruźlicy czy krztuśca i nie są one wcale aż tak rzadkie. Liczba zachorowań na krztusiec wzrosła w ostatnich latach i nadal jest realnym zagrożeniem dla dzieci. Co do polio - w Polsce przypadków nie notujemy, ale w dobie nieograniczonych podróży ryzyko jest całkiem realne. Należy pamiętać, że niezaszczepienie dziecka na choroby zakaźne naraża na nie samo dziecko, ale także jego otoczenie. Dlatego dzieci nieszczepione mogą nie dostać miejsc w żłobkach czy przedszkolach.

Pomidorów nie powinno się łączyć z ogórkami w jednej sałatce

Sałatka grecka, pomidory z ogórkiem w śmietanie... pychota, ale jednak bez sensu. Winny jest ogórek. Choć z pozoru bezpieczny - właściwie sama woda z minimalną zawartością kalorii - dla naszego organizmu całkowicie obojętny, ma w sobie coś, co odbiera zdrowym składnikom witaminę C. Nie chodzi więc tylko o pomidora, ale także o paprykę czy natkę pietruszki. Z badań wynika, że jeden ze składników ogórka - askorbinaza - zawarta zaledwie w łyżeczce soku z tego warzywa, zniszczy całą witaminę C aż w trzech litrach soku z pomidorów! Na szczęście z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Ogórki jadajmy osobno, a do sałatek dodajemy konserwowe lub kiszone.

Pieprzyki powinny być wycinane

Znamiona barwnikowe, popularnie nazywane pieprzykami, należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Zwykle są nieszkodliwe i nie sposób ich wszystkich wycinać, ponieważ niektórzy ludzie mogą mieć ich nawet kilkadziesiąt. Znamię wycinamy, gdy zachodzą jakieś zmiany w jego obrębie, np. powiększa się, uwypukla, zmieniają się brzegi, barwa. Wycina się również znamiona w miejscach drażnionych, np. na owłosionej skórze głowy, bo tam drażnimy je szczotką. Na pewno warto obserwować pieprzyli. Jeśli coś się z nimi dzieje, najlepiej pokazać je dermatologowi, który zdecyduje, co z nimi robić. Jeśli specjalistyczne badania nie wykazują niepokojących zmian, nie warto pieprzyków wycinać czy naświetlać, tym bardziej że potrafią dodać urody, co udowodniła Marilyn Monroe.

Pyłków nie ma nad morzem

Nie tyle nie ma, co jest ich najmniej. Stąd zalecenia, żeby na urlopy wybierać się w góry, gdzie stężenie pyłków powyżej 1000 m n.p.m. jest niższe, lub nad morze, jednak nie oznacza to, że pyłków w ogóle tam nie ma. Kto nie może sobie na to pozwolić, ten od wiosny do jesieni powinien zamykać na noc okna w sypialni. W okresie pylenia zapomnieć o wycieczkach za miasto. Podczas jazdy samochodem nie otwierać okien, nie spacerować po łąkach, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych.

Palenie papierosów w okresie dojrzewania hamuje wzrost

Palenie hamuje wzrost, pogarsza gojenie się ran, wywołuje zwolnienie całego metabolizmu, pogarsza krążenie krwi. Przez to tkanki, które intensywnie rosną, są gorzej odżywione - nie jest wykorzystywany ich pełen potencjał. Dodatkowo palenie obniża poziom testosteronu, co ma negatywny wpływ na wzrost mięśni szkieletowych i redukcję tkanki tłuszczowej.

Papierosy cieńsze są mniej szkodliwe od grubych

Nie ma znaczenia, czy papieros zawiera 7 (w przypadku cienkich papierosów), czy 21 mg substancji smolistych. W ciągu sześciu lat badań zapadalność na raka płuc u osób z obu grup była przybliżona.

Pietruszka zabija woń alkoholu w ustach

Żucie gałązki świeżej pietruszki zabija woń alkoholu lub czosnku. Jednak jest to antidotum na małe ilości alkoholu. Poza tym aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu po jedzeniu, należy po każdym posiłku żuć ziarenko kopru lub kawy. Równie skuteczne są nasiona kminku i kardamonu.

Piersi w dużym rozmiarze to większe ryzyko zachorowania na raka

Większy biust oznacza obecność większej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Tymczasem właśnie w tej tkance odkładają się toksyny przyczyniające się do powstawania nowotworów, w szczególności rtęć oraz polichlorowane bifenyle (PCB), rakotwórcze bezwonne substancje obecne m.in. w nawozach, smarach, izolacjach, farbach i opakowaniach. Z tego powodu wczesne dojrzewanie i otyłość szkodzą - im wcześniej pojawia się tkanka tłuszczowa, tym dłużej przechowuje toksyny.

Paznokci nie należy malować podczas ciąży

Powstało wiele mitów na temat malowania paznokci. Jednak prawda jest taka, że nie mają one zbytniego wpływu na rozwój płodu. W dzisiejszych czasach nie stwierdzono, by związki chemiczne znajdujące się w lakierze miały wpływ na organizm. Oczywiście istnieją szkodliwe składniki takie jak ftalany, do których środowiska ekologiczne mają zastrzeżenie. Przeprowadzono badania, które potwierdził, że zbyt duża dawka tej substancji może niekorzystnie wpływać na rozwój narządów rozrodczych szczególnie u chłopców. Obecnie producentom zakazano stosowania zbyt wysokiego stężenia tej substancji w lakierach . Tak czy inaczej do porodu zalecane jest zmycie wszystkiego z płytki paznokcia. Pomoże to w czasie porodu dostrzec ewentualną sinice u matki, która może być objawem problemów.

Pływanie a kręgosłup

Dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, trening w wodzie to prawdziwe dobrodziejstwo. Każdy styl pływania, który aktywizuje i ćwiczy mięśnie grzbietu (zarówno popularna żabka jak i nieco trudniejszy kraul czy delfin), sprawia, że stają się one silniejsze. To ważne, bo wytrzymałe mięśnie pleców wspomagają pracę kręgosłupa.
O wzmacnianiu pleców powinni pamiętać również wszyscy, którzy są zmuszeni do siedzącego trybu życia. Powoduje on osłabienie i wiotczenie mięśni pleców, a tego kręgosłup bardzo nie lubi. Lekarze pediatrzy i ortopedzi często zalecają regularne pływanie i gimnastykę w wodzie także młodzieży. Szybko rosnące kości wyjątkowo potrzebują wsparcia ze strony mięśni. Bezpieczny wodny trening zapewnia ochronę delikatnemu jeszcze kośćcowi i potrzebny wysiłek rozwijającym się mięśniom. Intensywny trening w wodzie poprawia też zdolności koordynacyjne. Ułatwia utrzymanie równowagi i zwiększa zdolność szybkiego adaptowania się do nowych warunków przestrzennych. Dodatkowo kształtuje umiejętność rytmicznego poruszania się i płynnego łączenia ruchów.
Dotyk wody jest też bardzo przyjemny dla skóry. Hydrostatyczny nacisk i delikatny opór dają uczucie, jakby skóra była głaskana tysiącem czułych dłoni. To terapeutyczne przeżycie zwłaszcza dla osób samotnych, które nie mają nikogo, do kogo mogą się przytulić. Psychologie mówią w takim wypadku o "głodzie skóry", czyli potrzebie dotyku. Można ją zaspokoić podczas ćwiczeń w wodzie, która otacza całe ciało.

Piwo leczy nerki

Ze względu na swoje działanie moczopędne, uznawane jest przez niektórych lekarzy jako środek leczniczy w kamicy nerkowej. Oczywiście mówimy o piwach niskoprocentowych. Warto jednak pamiętać, że piwo spożywane w nadmiarze może uszkodzić wątrobę i nadmiernie obciążyć nerki, więc lepiej pić inne napoje moczopędne. Poza tym gdy organizm ma tendencje do kamieni, to nawet codzienne picie alkoholu nie pomaga. W każdym przypadku kamicy nerkowej należy przyjmować większe ilości płynów, aby ilość oddawanego moczu wynosiła ok. 2 litrów na dobę. Piwoszom ku uciesze dodam, że istnieją w świecie kliniki, gdzie leczniczo podaje się cierpiącym na kamicę piwo (o małej zawartości alkoholu).

Źródło: Portal Pogromcy Mitów Medycznych

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska