Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medyczne mity: Jak uniknąć efektu jo-jo

Redakcja
Digi Touch
Czy każdy, kto się odchudza, jest skazany na efekt jo-jo, czyli powrót do dawnej wagi? Czy jabłka w nadmiarze działają jak alkohol? Jak to jest z tym cholesterolem w jajkach? Dziś rozprawiamy się z mitami medycznymi na literę J.

Jo-jo. Każdy, kto się odchudza, jest na to skazany?

Jeżeli mówimy o diecie, a nie o zmianie sposobu żywienia, to tak. Diety, które mają określone ramy czasowe, odchudzą nas na pewien czas. Ograniczają spożywanie jakichś produktów czy ilości kalorii, jednak po powrocie do dawnego sposobu jedzenia siłą rzeczy następuje efekt jo-jo, czyli powrót do wagi sprzed diety, a nawet wyższej. Żeby schudnąć, należy zmienić na stałe sposób żywienia: unikać niezdrowych produktów, nie objadać się, pilnować kaloryczności spożywanych posiłków na poziomie naszego całkowitego zapotrzebowania energetycznego, nie zapominać o regularnym wysiłku fizycznym. Jeśli jest się na diecie, takiej "do końca życia", czyli zbilansowanej i zdrowej, efekt jo-jo nigdy nie nastąpi. Jeśli chodzi o słynne diety gwiazd: Dukana, kopenhaska, Beyonce - owszem, wtedy efekt jo-jo murowany. Łatwo schudnąć. Natomiast utrzymanie wagi wymaga od nas dyscypliny!

Czy jajka możemy jeść bez ograniczeń? Czy jogurt powinniśmy zawsze jeść podczas kuracji antybiotykowej? Czy jabłka w nadmiarze działają jak alkohol? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w sobotnio-niedzielnym (1-2 czerwca) papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska