MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI pytania, odpowiedzi, arkusze

  MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI pytania, odpowiedzi, arkusze

  (paw)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI pytania, odpowiedzi, arkusze. Ostatnie przygotowania przed maturą.

  MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI pytania, odpowiedzi, arkusze. Ostatnie przygotowania przed maturą. ©Polska Press Grupa

  MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI - na naszym portalu zamieścimy pytania, odpowiedzi i arkusze z pierwszego egzaminu maturalnego.
  MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI pytania, odpowiedzi, arkusze. Ostatnie przygotowania przed maturą.

  MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI pytania, odpowiedzi, arkusze. Ostatnie przygotowania przed maturą. ©Polska Press Grupa

  MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI pytania, odpowiedzi, arkusze

  Stres przed maturą na pewno jest, gdyż jest to egzamin, który decyduje o mojej przyszłości i to, na jakie studia się dostanę oraz co po prostu będę robić - mówi maturzystka Paulina Poleszczuk z I LO w Gorzowie.


  Matura 2015 z języka polskiego [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE]


  Matura 2015 - w poniedziałek 4 maja pierwszy dzień egzaminów. Maturzyści tradycyjnie zaczną od języka polskiego.

  Czy są jakieś przecieki dotyczące maturalnych tematów z języka polskiego? - Wiadomo, że na stronach internetowych pojawiają się przecieki dotyczące tematów, ale nie powinno się w nie wierzyć, bo tak naprawdę, co nas czeka na maturze, dowiemy się w poniedziałek - odpowiada Paulina Poleszczuk.

  Matura 2015 to także zmiany. Największe zaszły w egzaminie z języka polskiego. Jak dotychczas będzie składał się on z dwóch części - czytania ze zrozumieniem i wypracowania. Zakres wiadomości obejmie jednak materiał z wcześniejszych etapów edukacji - przede wszystkim gimnazjum. To duże obciążenie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

  - W programie szkoły ponadgimnazjalnej nie ma miejsca na zajęcia z tzw. gramatyki. Teoretycznie uczniowie powinni świetnie radzić sobie z zagadnieniami, takimi jak rozbiór zdań, budowa słowotwórcza wyrazów, mowa zależna i niezależna, jednak praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Testy diagnostyczne, które prowadzimy w naszej szkole w klasach pierwszych, wykazują, że uczniowie mają w tym zakresie duże zaległości" - twierdzi nauczycielka VII LO w Zielonej Górze, Katarzyna Brandyk.

  Zobacz też: Matura 2015 - język polski. Pytania, odpowiedzi, arkusze

  Nową formę będzie też miała praca pisemna z języka polskiego. Dotychczasową analizę porównawczą zastąpi wypowiedź argumentacyjna. Uczniowie w pracy będą musieli wyraźnie określić swoje stanowisko, postawić tezę, a następnie udowodnić ją w oparciu o fragment utworu literackiego, którym będą dysponowali oraz wybrane teksty kultury. Jak wynika ze statystyk, tylko nieliczni zdecydują się na drugi wariant pracy, czyli interpretację utworu poetyckiego.

  Zmieni się też egzamin ustny z języka polskiego. Zamiast prezentacji, którą można było kupić w internecie, uczeń będzie losował - nieznane mu wcześniej - zadanie, zawierające tekst kultury oraz odnoszące się do niego polecenie.‎ Na opracowanie zagadnienia będzie miał 15 minut. Potem wygłosi monolog (ok. 10 minut). Komisje zada mu następnie pytania. Rozmowa jednak będzie krótka.

  Jak tłumaczyła Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, w puli znajdą się pytania z trzech kategorii. Uczeń będzie musiał odnieść się do tekstu literackiego, ikonicznego (sztuka, film) lub dotyczącego języka.

  Przeczytaj więcej o zmianach na maturze 2015 z języka polskiego.

  O maturze 2015 czytajcie też w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" w poniedziałek 4 maja.

  Matura 2015 - kiedy będą arkusze i wyniki?

  Świadectwa maturzystów zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 30 czerwca. Tego samego dnia (30 czerwca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

  Przeczytaj też: Matura 2014 - Lubuscy maturzyści najlepsi w Polsce!

  Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych:
  - w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9 - tego samego dnia około godz. 14.30
  - w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14 - tego samego dnia około godz. 19.30.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   GazetaLubuska.pl poleca:

   Pokażcie klasę 0-3 [Ranking]

   Pokażcie klasę 0-3 [Ranking]

   Pokażcie klasę 4-7 [Ranking]

   Pokażcie klasę 4-7 [Ranking]

   Rada rodziców na medal [ZAGŁOSUJ]

   Rada rodziców na medal [ZAGŁOSUJ]