9/13
W miejscu, gdzie stoją dziś ruiny gubińskiego kościoła...
fot. Archiwum GL

NAJWIĘKSZY KOŚCIÓŁ W LUBUSKIEM

W miejscu, gdzie stoją dziś ruiny gubińskiego kościoła farnego, 700 lat temu stał kościół romański. Ale po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło miasto, rozebrano go. Zostały tylko fragmenty. Starą świątynię zastąpiła gotycka. Ich fragmenty odkryto ostatnio podczas prac remontowych zabezpieczających wieżę. Budowany od XIV do XVI wieku, stanowił ozdobę obecnej Ziemi Lubuskiej. Fara robi niezwykłe wrażenie i nic dziwnego, że właśnie z jej podziemiami związana jest opowieść o skarbach, które w 1945 roku schować mieli uciekający przed frontem przedwojenni mieszkańcy.

Jak znaleźć? Trudno w Gubinie minąć farę. Kierujemy się na „miejskie” przejście graniczne. Nie powinno być problemów ze znalezieniem miejsca do zaparkowania, zwłaszcza w dni, gdy nie działa handel.

Co w okolicy? Wart uwagi jest cały Gubin. Obok ruin fary możemy podziwiać ratusz, jedną z nielicznych budowli przypominających o świetności doszczętnie zniszczonego w 1945 roku miasta. Wykorzystajmy okazję i przejdźmy na drugi brzeg Nysy i zwiedźmy Guben. Na osobach, które dawno tutaj nie były, miasto, a raczej zmiany, które się dokonały, zrobią wrażenie. A na spacer wybierzmy się na Wyspę Teatralną, gdzie przed wojną działał teatr, lub do jednego z dwóch podgubińskich rezerwatów przyrody.

10/13
Park Narodowy Ujście Warty to najmłodszy z 23 polskich...
fot. Archiwum GL

NAJMŁODSZY PARK NARODOWY W POLSCE

Park Narodowy Ujście Warty to najmłodszy z 23 polskich parków narodowych. Ma powierzchnię 8.074 ha i obejmuje rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry, wytwarzane w dużej mierze przez rzekę Postomię. W parku stwierdzono obecność 245 gatunków ptaków, w tym 174 lęgowych. Aż 26 z nich należy do gatunków ginących w skali światowej. Są to m.in. wodniczka, derkacz, rycyk, żuraw, bąk, bączek, rybitwa czarna. Tutaj znajduje się największe w Polsce zimowisko arktycznego gatunku łabędzia krzykliwego, a także ok. 50 bielików. Symbolem parku jest gęś zbożowa.

Jak znaleźć? Park znajduje się na terenie czterech gmin: Górzyca, Kostrzyn, Słońsk i Witnica. W pobliżu Kostrzyna, przy drodze krajowej nr 22 Kostrzyn - Gorzów - Skwierzyna, mieszczą się punkty widokowe dla obserwatorów.

Co w okolicy? Kostrzyn to nie tylko miasto Przystanku Woodstock. Największą atrakcją jest oczywiście miejscowa twierdza. Miasto zostało obwarowane potężnymi fortyfikacjami, które w latach 1537-1568 zbudowali włoscy architekci Francesco Chiaramello di Gardino i Roch Guerini-Linari. W granicach umocnień znalazło się miasto z zamkiem i farą mariacką oraz rezydencja margrabiego. Przez kilka wieków Kostrzyn cieszył się sławą twierdzy niezdobytej. Dopiero w 1806 roku zajęli go Francuzi. To wybitne dzieło sztuki fortyfikacyjnej.

11/13
Powiat krośnieński ma najwyższy w Polsce wskaźnik lesistości...
fot. Archiwum GL

NAJBARDZIEJ ZALESIONE POWIAT I GMINA W POLSCE

Powiat krośnieński ma najwyższy w Polsce wskaźnik lesistości - 60, 2 proc., a Bytnica jest najbardziej zieloną gminą. Jaki fragment lasu warto odwiedzić? Naszym typem jest Gryżyński Park Krajobrazowy o powierzchni 2.755 ha, co oznacza, że jest najmniejszym spośród lubuskich parków krajobrazowych. Tutaj ograniczono się do ochrony Rynny Gryżynskiej, głębokiego obniżenia terenu o przebiegu południkowym z płynącą przy jego zachodniej krawędzi malowniczą rzeczką Gryżynką wpadającą do Odry. Głębokie wąwozy o stromych zboczach i sączące się z nich źródła, liczne formy rzeźby polodowcowej...

Jak dojechać? Położony w województwie lubuskim na terenie czterech gmin: Bytnica, Krosno Odrzańskie, Skąpe, Czerwieńsk. Najciekawsza część parku znajduje się pomiędzy wsiami Gryżyna a Grabin.

Co w okolicy? Mamy do wyboru spacer po Gryżynie ze stadninami i hodowlami niezwykłych zwierząt, Grabinie z zabytkowym kościółkiem, Bytnicy położonej na przesmyku między dwoma jeziorami, Sycowicach z hodowlą żubrów... My jednak polecamy spacer po Krośnie Odrzańskim. Zarezerwujmy sobie dłuższą chwilę, aby odwiedzić Zamek Piastowski. Później przejdźmy się nadodrzańskim bulwarem i dalej mostem, który już zasługuje na miano zabytku, gdyż został zbudowany w 1905 roku.

12/13
Jezioro Sławskie nazywane jest śląskim morzem. Długość linii...
fot. Archiwum GL

NAJWIĘKSZE JEZIORO W LUBUSKIEM

Jezioro Sławskie nazywane jest śląskim morzem. Długość linii brzegowej wynosi 24.650 m, powierzchnia 817 ha. Na jeziorze występują wyspy o łącznej powierzchni 10,6 ha. Zasilane jest, oprócz kilku mniejszych cieków, przez rzekę Czernicę z północnego wschodu i rzekę Cienicę z południowego wschodu. Z jeziora bierze swój początek rzeka Obrzyca odpływająca w kierunku północnym. Jezioro Sławskie wraz z Obrzycą tworzy początek malowniczego szlaku kajakowego. Pojezierze Sławskie zostało uznane za ostoję ptaków o randze europejskiej.

Jak dotrzeć? Bez żadnych problemów. Od strony Nowej Soli wzdłuż jeziora wiodą dwie drogi - w jedną należy skręcić w Lubięcinie, w drugą w Konotopie. Warto przystanąć w kilku miejscowościach leżących na brzegu jeziora.

Co w okolicy? Mamy Sławę z zabytkowym pałacem i parkiem. W nim znajduje się największa w Polsce ostoja bluszczu. Na pobliskiej plaży możemy trafić na największe w regionie fale. Warto jednak nadłożyć nieco kilometrów i odwiedzić Wschowę z jej wspaniałymi zabytkami. Najważniejsze to gotycki kościół farny, zespół klasztorny franciszkanów, kościoły poewangelickie, pozostałości fortyfikacji, cmentarz ewangelicki obecnie mieszczący Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. A w Tarnowie Jeziernym zobaczmy niezwykle wyglądający pałacyk myśliwski.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Raj dla ogrodników i działkowców. Na targach w Gliśnie roślin do wyboru, do koloru!

Raj dla ogrodników i działkowców. Na targach w Gliśnie roślin do wyboru, do koloru!

Mnóstwo ludzi i atrakcji na wystrzałowej nocy w Lubuskim Muzeum Wojskowym! | ZDJĘCIA

Mnóstwo ludzi i atrakcji na wystrzałowej nocy w Lubuskim Muzeum Wojskowym! | ZDJĘCIA

W szkole pod Nową Solą wielkie święto. Uczniowie mają w końcu salę gimnastyczną

W szkole pod Nową Solą wielkie święto. Uczniowie mają w końcu salę gimnastyczną

Zobacz również

Remont mostu w Krośnie Odrzańskim. Jak długo jeszcze potrwa?

Remont mostu w Krośnie Odrzańskim. Jak długo jeszcze potrwa?

Puchar Tymbarku. Już się nie mogą doczekać gry na stadionie PGE Narodowym!

Puchar Tymbarku. Już się nie mogą doczekać gry na stadionie PGE Narodowym!