Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na pyszną gęsinę. Podana zawsze na świętego Marcina

Katarzyna Sklepik
Jak mówi stare przysłowie - gęsina najlepsza na św. Marcina. Jego postać - jak głosi legenda - była mocno związana z gęsiami. To właśnie one swoim gęganiem sprawiły, że francuski duchowny Marcin został biskupem, a następnie świętym.

W Wielkopolsce - 11 listopada - do mięsa gęsi podaje się modrą kapustę oraz dodatki, z których można długo wybierać. Wśród popularnych są pyzy, kulanki, szagówki, plendze, kluchy na lachu czy szczypanki, zacierki i kluski. Oskar Kolberg w swoim tomie o Księstwie Poznańskim wymienia kilkanaście rodzajów klusek: od klusek z makiem, rżanych, potem z mydłem, czyli ze słoniną i masłem.

Nie lubisz gęsiny? Możesz ją zastąpić kaczką lub indykiem...

Pieczona gęś z jabłkami i modrą kapustą

Przepisy na pyszną gęsinę. Podana zawsze na świętego Marcina
123rf

Składniki: 1 średnia gęś, 5 jabłek, cebula, 5 ząbków czosnku, majeranek, sól, pieprz, słodka papryka.

Sposób przygotowania:
Młodą gęś oczyszczamy starannie i nacieramy dobrze solą wewnątrz i na zewnątrz. Nadziewamy jabłkami pokrojonymi z winem. Na brytfannie wykładamy pokrojoną cebulę i wykładamy gęś. Pieczemy w piecu, polewając z początku wodą, a później własnym jej tłuszczem. Na koniec obkładamy ją jabłkami, które były wewnątrz. Sos przygotowujemy z wytopionego tłuszczu, zaprawiając go trochę mąką, zagotowujemy i podajemy w sosjerce.

Składniki:
1 główka kapusty (około 1,5 kg), 3 łyżki octu, 1 goździk, 1 kg jabłek, 100 g borówek, 1 cebula średnia, sok z cytryny, sól i pieprz.

Sposób przygotowania:
Surową modrą kapustę szatkujemy lub kroimy nożem w cienkie paseczki. Kapustę wrzucamy do gotującej, lekko posolonej wody z dodatkiem octu i goździków. Gdy kapusta jest miękka, odcedzamy ją. Na odrobinie oliwy z oliwek zasmażamy pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodajemy obrane ze skórki i starte na tarce jabłka i pokrojone borówki. Wszystko razem zasmażamy, stopniowo dodając modrą kapustę. Przyprawiamy odrobiną cukru, pieprzu, soli i soku z cytryny.

Półgęsek z grillowaną gołką i sosem malinowym

Składniki: 200 g półgęska (pierś gęsi) 200 g gołki (ser wędzony podobny do oscypka) 150 g malin, 20 g cukru pudru 40 g masła, garść świeżej bazylii

Sposób przygotowania:
Oscypek grillować na patelni grillowej. Następnie przełożyć na talerz i ułożyć na nim plastry półgęska. Maliny smażyć na patelni z cukrem pudrem i połową masła. Następnie przetrzeć i dodać pozostałe masło. Sosem polewać półgęsek. Można go podawać na przykład z sałatami.

Pierś gęsia na zimno

Składniki (na 4 porcje): 1 pierś gęsia 1/2 litra wytrawnego białego wina 1 litr wody 2 łyżki winnego octu białego żelatyna, białko z jajka kurzego sól, liść laurowy, ziele angielskie, imbir, tymianek, estragon 3 garście rukoli, sól i pieprz

Sposób przygotowania:
Pierś (bez skóry) osolić, zalać 1/2 litra białego wina oraz litrem wody. Dodać przyprawy wedle uznania: sól, liść laurowy, ziele angielskie, imbir (najlepiej świeży korzeń), tymianek i estragon oraz dwie łyżki winnego octu. Gotować pod przykryciem do miękkości, przewracając od czasu do czasu. Gęś wyjąć. Wywar przecedzić, sklarować białkiem. Jeszcze raz przecedzić. Dodać żelatynę (w takiej ilości, ile potrzeba na otrzymany przez nas smak, czyli wywar) i zostawić na galaretkę. Ostudzoną pierś pokroić w cienkie plasterki, rozłożyć na talerze i wydawać z pokrojoną w drobną kostkę galaretą. Znakomicie smakuje z zimnym sosem musztardowym.

Gęś faszerowana po polsku

Składniki: gęś (ok. 4 kg), 30 dag cielęciny, 15 dag wątróbki (np. drobiowej), łyżka suszonego majeranku, 2-3 ząbki czosnku, łyżka masła, 1/2 szklanki bulionu drobiowego, czerstwa bułka,
szklanka mleka, cebula, 2 łyżki majeranku, 2 jajka, sól, pieprz

Sposób przygotowania:
Sprawioną i oczyszczoną gęś umyć. Usunąć nadmiar tłuszczu (zostawić do farszu). Gęś włożyć do dużej miski, zalać zimną wodą, posolić i odstawić na 3/4 godziny. Czosnek obrać, drobno posiekać i utrzeć z solą i łyżką majeranku. Gęś wyjąć z wody, osuszyć i dokładnie nasmarować przygotowaną pastą, odstawić na 3-4 godziny.

Farsz: bułkę namoczyć w mleku. Cielęcinę, cebulę, wątróbkę, odciśniętą bułkę i gęsi tłuszcz przepuścić przez maszynkę, przyprawić solą, pieprzem i majerankiem. Dodać żółtka, wyrobić na jednolitą masę. Białka ubić na sztywno, pianę wymieszać z farszem.

Gęś nadziać farszem, zaszyć i włożyć do wysmarowanej masłem brytfanny. Skropić bulionem. Piec około 3-4 godzin wtemperaturze 220 stopni, odczasu do czasu skrapiając bulionem i podlewając sosem z pieczenia.

Uwaga! Gęsina dobrze czuje się w towarzystwie ziemniaków, kopytek, pyz, jak i kaszy. Lubi też buraki gotowane i ćwikłę.

Zobacz też: Magda Gessler w Lubuskiem. Które restauracje odwiedziła restauratorka? [ZDJĘCIA]

Zobacz: Gęsina na świętego Marcina - o daniach z gęsi rozmawiamy z szefem kuchni restauracji Halka, Cezarym Nabożnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska