MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuscy przedsiębiorcy spotkali się w Słubicach

Jakub Pikulik 95 722 57 72 [email protected]
Lubuscy przedsiębiorcy spotkali się w SłubicachRenata Pękala z ,,Gazety Lubuskiej" odbiera certyfikat przynależności do Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej z rąk prezesa Jerzego Korolewicza.
Lubuscy przedsiębiorcy spotkali się w SłubicachRenata Pękala z ,,Gazety Lubuskiej" odbiera certyfikat przynależności do Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej z rąk prezesa Jerzego Korolewicza. Jakub Pikulik
- To, co nas najbardziej stresuje, to niepewność, która utrudnia podejmowanie decyzji – mówią przedsiębiorcy, którzy w poniedziałek już po raz 9. uczestniczyli w spotkaniu, zorganizowanym przez Zachodnią Izbę Przemysłowo-Handlową.

- To już szósty rok, kiedy na świecie trwa kryzys. Odciska on swoje piętno także na naszych lubuskich przedsiębiorcach. Do tego wszystkiego dochodzi napięta sytuacja na Ukrainie. Niestety, nie brakuje elementów niepewności. A niepewność źle sprzyja biznesowi. Nawet jeśli przedsiębiorca ma pieniądze, to w takiej sytuacji będzie się wahał, czy je zainwestować – mówi Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. 

To organizacja, która w tym roku będzie obchodziła swoje 10-lecie. – Ale nie planujemy z tej okazji żadnej wielkiej gali, będą za to merytoryczne spotkania, służące rozwojowi przedsiębiorczości w naszym regionie – mówi Stanisław Owczarek, dyrektor ZIPH.

Poniedziałkowa konferencja była okazją do wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami, ale też samorządowcami. Dużo mówiono o pieniądzach unijnych. – Będziemy mieli do wydania 906 mln euro. Duża część tej kwoty będzie przeznaczona właśnie na rozwój przedsiębiorczości – mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego. I przedstawia konkretne liczby. Duże przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na 35 proc. unijnego wsparcia, średnie na 45, a małe i mikro na 55 proc. – Pamiętajmy, że to właśnie średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa generują największe przychody z podatków. To one zatrudniają też najwięcej ludzi, rozwiązując przynajmniej częściowo problem bezrobocia – zauważa Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic.

Ale biznes nie może się rozwijać bez odpowiednich fundamentów. Dlatego spora część unijnych pieniędzy zostanie zainwestowana w rozwój infrastruktury transportowej. Marszałek Polak zwróciła uwagę na dokument, nazwany Kontraktem Terytorialnym. Są w nim zapisane 32 kluczowe dla naszego regionu inwestycje. W maju rząd ma przyjąć ten dokument. Zapisano w nim m. in. budowę mostów na Odrze w Kostrzynie i Krośnie, modernizację drogi krajowej nr 22, czy budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich.

Ale lubuskie ma też swoje poważne problemy. Wojewoda Jerzy Ostrouch zwrócił uwagę, na to, że produkt krajowy brutto na mieszkańca w Lubuskiem jest dramatycznie mały. – To powoduje, że nie nadążamy z rozwojem za resztą kraju – twierdzi wojewoda. Dodaje, że skutkiem takiej sytuacji może być ucieczka z lubuskiego ludzi młodych. – Będą wybierać szkoły i uczelnie wyższe w innych miejscach kraju. I – co gorsza – mogą już do nas nie wrócić – mówi J. Ostrouch. Zdaniem wojewody nie można też opierać rozwoju województwa tylko o Gorzów i Zieloną Górę. – To powoduje znaczące dysproporcje między poszczególnymi częściami regionu. To z kolei może zagrażać integralności województwa – tłumaczy wojewoda.

W czasie poniedziałkowego spotkania rozdano też certyfikaty przynależności do Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej. Jeden z nich otrzymał zielonogórski oddział Mediów Regionalnych, wydawcy „Gazety Lubuskiej”. – Współpracujemy z ZIPH już sześć lat. Razem organizujemy konkurs na Lubuskiego Lidera Biznesu. Certyfikat to dla nas duże wyróżnienie i liczymy na dalszą, pozytywną współpracę – mówi Agnieszka Stawiarska, dyrektor marketingu w „Gazecie Lubuskiej”.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska