MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuscy geniusze. Nasi laureatami ogólnopolskiego konkursu naukowego

redakcja Gazety Lubuskiej
redakcja Gazety Lubuskiej
Laureaci zostali wyłonieni w oparciu o jasne kryteria m.in. zaangażowanie, wyniki z zajęć, motywację do nauki i rozmowę ewaluacyjną.
Laureaci zostali wyłonieni w oparciu o jasne kryteria m.in. zaangażowanie, wyniki z zajęć, motywację do nauki i rozmowę ewaluacyjną. mat. prasowe
Młodzi geniusze z naszego regionu właśnie postawili swoje pierwsze poważne kroki w kierunku karier naukowych. Jakub Dranczewski z I LO im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze oraz Jakub Wornbard ze Społecznego Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wielkopolskim zostali dwoma z 10 laureatów prestiżowego programu edukacyjnego ADAMED SmartUP. Pokonali blisko 3,5 tys. uczniów z całej Polski.

Galę, podczas której ogłoszono laureatów tegorocznej edycji ADAMED SmartUP, zorganizowano w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Uroczystość poprowadził Marcin Prokop, a wśród gości znaleźli się reprezentanci najlepszych polskich uczelni, przedstawiciele rządu, biznesu oraz edukacji. Nagrody wręczyli przedstawiciele Rady Naukowej ADAMED SmartUP.
Obok Jakuba Dranczewskiego i Jakuba Wornbarda tegoroczni laureaci to finaliści wojewódzkich i ogólnopolskich olimpiad z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Większość czynnie uczestniczy w pracy szkolnych kół naukowych, a część na własną rękę brało już udział w warsztatach i wykładach organizowanych przez wyższe uczelnie.

Młodzi naukowcy z lubuskiego
Tym większym sukcesem jest zwycięstwo młodych mieszkańców naszego województwa. 17-letni Jakub Dranczewski mówi o sobie, że jest człowiekiem z pasją. Z autorskim urządzeniem jRed, który służy do sterowania sprzętem RTV, zajął 5. miejsce w wojewódzkim konkursie pt. „Lubuski wynalazca”. Ponadto jest laureatem wojewódzkich konkursów z fizyki, matematyki oraz chemii, a także członkiem stowarzyszenia Młodzi Lokalni. Jego największą pasją jest fizyka i to z nią chciałby związać przyszłość. Interesuje się również matematyką, a także programowaniem.

Jakub Wornbard to piętnastoletni laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki oraz Przedmiotowego Konkursu z Języka Angielskiego. Zajął 4. miejsce w ogólnopolskim konkursie programistycznym w kategorii gimnazjalistów. Oprócz rozwoju związanego z naukami ścisłymi, poświęca się także innym zainteresowaniom – grze na gitarze basowej oraz nauce języków obcych: angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego.

ADAMED SmartUP to wyjątkowy program przeznaczony dla młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych. Tysiące uczniów szkół ponadpodstawowych rywalizują ze sobą o wyjazd na niezwykły obóz naukowy oraz o 10-miesięczne konsultacje naukowe, które dla wielu oznaczają możliwość studiowania na najlepszych uniwersytetach na świecie i karierę w prestiżowych instytutach badawczych. W eliminacjach na chętnych czeka wiele wyzwań, m.in. gra naukowa, rozgrywająca się w wirtualnej rzeczywistości i spotkania z Radą Naukową Programu.

- Laureaci zostali wyłonieni w oparciu o jasne kryteria m.in. zaangażowanie, wyniki z zajęć, motywację do nauki i rozmowę ewaluacyjną – wyjaśnia Anna Kosińska, Kierownik Programu ADAMED SmartUP.

Trzecia szansa na stypendium marzeń!
Wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych, których interesują nauki ścisłe i przyrodnicze mogą zarejestrować się w tegorocznej edycji ADAMED SmartUP, która ruszyła na początku września na stronie www.adamedsmartup.pl. Warto także zajrzeć na aktualizowany na bieżąco fanpage na Facebooku. Znajdują się tam najświeższe informacje odnośnie programu.

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

Grupa Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała 30 lat temu od podstaw, na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem ponad 250 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim jak i zagranicznym pacjentom z ponad 60 krajów świata. Posiada swoje przedstawicielstwa: w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie, Czechach, Słowacji i na Ukrainie. Obecnie zatrudnia około 1600 osób. Od ponad 15 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Tworzy konsorcja naukowo-przemysłowe z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest kilkudziesięcioma patentami.

Przeczytaj też:Ile pani zrobi pompek i czy woda była ciepła? Czyli Karolina Naja w Nowej Soli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska